29
2022
2019-11-12

„Mgliste sny minionych dni" w Galerii DOM


Wiesława Kwiek to nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 1 w Sokołowie Podlaskim, szczególnie mocno zaangażowana w promocję regionu. Jej pasją jest też twórczość pisarska.

Wydała dwa zbiory scenariuszy, dwie powieści, zbiór wierszy i opowiadań. W 2005 r. została przyjęta w poczet Związku Literatów Polskich. Przez osiem lat bardzo aktywnie prowadziła Klub Literacki ERATO, przez 10 lat organizowała „Powiatowe Spotkania z Poezją i Prozą Podlasia". Dzięki niej ukazała się też książka „PIEŚŃ UJDZIE CAŁO... Historia i legendy Ziemi Sokołowskiej" oraz dwa zbiory wierszy autorów z terenu powiatu. W czwartek 24 października w Galerii DOM Sokołowskiego Ośrodka Kultury miało miejsce spotkanie autorskie i promocja jej nowej książki. Dwa zbiory opowiadań pod takim samym tytułem „Mgliste sny minionych dni" to kolejny dowód zainteresowań autorki przeszłością „małej Ojczyzny”, tej z kraju lat dziecinnych i tej, w którą wrosła od wielu lat. Promocja zgromadziła bardzo liczne grono znajomych, przyjaciół autorki, osób związanych z postaciami z książki.

Marcin Celiński, dyrektor SOK, po powitaniu zebranych i nawiązując do treści książki stwierdził, że przeszłość jest zapisywana w dwóch płaszczyznach – jedna to fakty potwierdzone dokumentami, druga to emocje, właśnie te „mgliste wspomnienia”. Opowiadania Wiesławy Kwiek zawierają obie te płaszczyzny, a autorka barwnie opisała przeszłość i życie ludzi to miejsce tworzących.

Bohaterka spotkania wyraziła radość z obecności tak wielu osób, również z jej stron rodzinnych czyli gminy Skórzec. Opowiadała o genezie powstania książki i pracy nad nią. Publikacja jest wypadkową kilku pomysłów: nie zrealizowanego marzenia ś.p. prof. Franciszka Kobryńczuka i autorki o książce „ŚWIADKOWIE DŁUGIEJ NOCY. Wspomnienia z lat wojny i okupacji 1939-1944"; pragnienia, żeby z myślą o dzieciach napisać książkę o własnym dzieciństwie; przekonania, że należy utrwalać pamięć nie tylko o wielkich postaciach z historii, ale też o zwykłych ludziach. My przemijamy, ale to, co zapisane, pozostanie. Zaznaczyła, że publikacja nie jest dokumentem, ale posiada udokumentowane tło historyczne.

Wiesława Kwiek dziękowała wszystkim, którzy jej uwierzyli, zaufali oraz wsparli powstanie obu zbiorów: Finansowo publikację wsparli: Nadleśnictwo Sokołów i Łuków, F.P.U.H. „WIWA” Waldemar Kwiek, POLSERO Spółka z o. o., Wójt Gminy Sterdyń, Wójt Gminy Skórzec, Powiatowy Bank Spółdzielczy i Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim, Kancelaria Ubezpieczeniowa KJK, Prywatna Praktyka Lekarska. Medycyna Pracy - lek. med. Dorota Szmurło, Fundacja „KU MĄDROŚCI” im. dr Anny Dux, SAFEGLASS. Dziękowała tym, którzy podzielili się wspomnieniami i wspierali dobrym słowem.

Publikacja zawiera różne formy literackie: krótkie obrazki, opowiadania, wspomnienia, a nawet dziennik. Znakomicie wzbogacają ją ilustracje Aleksandry Kwiek. Jak trafnie napisała we wstępie do książki Barbara Bocheńska, emerytowana polonistka, opowiadania Wiesławy Kwiek przenoszą nas do świata, którego już nie ma lub zmienia się na naszych oczach, a na historię spoglądamy oczyma wiejskiego chłopca, kilku- lub kilkunastoletniej dziewczyny, prostej kobiety, inteligenta i innych narratorów. „ Z opowieści składających się na zbiór wyłania się wyrazisty obraz fragmentu naszej historii, wspólnej dla wszystkich Polaków, a jednocześnie specyficznej i charakterystycznej dla danego regionu naszej Ojczyzny. Pojawiają się więc opisy zwyczajów, tradycji, obrzędów, ceremonii, np. związanych z pochówkiem zmarłego. Czytelnicy poznają lub przypominają sobie okolicznościowe przyśpiewki, zabawy dzieci, dawne instrumenty muzyczne czy przedmioty codziennego użytku.” Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać fragmentów wielu opowiadań w znakomitej interpretacji Danuty Kalinowskiej, Bogusławy Szmurło, Anny Adynowskiej, Katarzyny Markusz, Pawła Kryszczuka i innych osób. Dożynkową pieśń o chlebie zaśpiewała Jadwiga Wrotnowska. Wydarzenie wzbogacała prezentacja multimedialna. Było wiele niespodzianek, wzruszeń, humoru i powrotów do tego, co minęło.

Książkę można kupić sokołowskich księgarniach. 17 listopada jej promocja odbędzie się w GOK w Repkach, a 24 listopada w GOKiS w Sterdyni.

Dodam jeszcze, że od lektury „Mglistych snów minionych dni" trudno mi się było oderwać, a dawne smaki i zapachy”poczułam wielokrotnie. Dobrze, że powstała ta publikacja.

Wydawcą książki jest Towarzystwo Miłośników Ziemi Sterdyńskiej, Część I została wydrukowana w EFEKT STUDIO Sokołów Podlaski, Część II w EMPIX Usługi Poligraficzne Jabłonna Lacka. Oba zbiory przygotował do druku Artur Ziontek. Plakat promujący książkę to dzieło Szymona Grochowskiego.














J.O.
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe