29
2022
2017-11-14

"Memoria" znaczy "Pamięć"


 Stowarzyszenie Opieki nad Zabytkami Sokołowskich Cmentarzy "MEMORIA" funkcjonuje nieprzerwanie od 3 listopada 2004 roku. Przed rokiem 2013 funkcjonowało jako Komitet. Dzięki staraniom tych zaangażowanych osób wiele pomników na sokołowskich cmentarzach doczekało się renowacji.

Cmentarz przy ul. Chopina powstał prawdopodobnie w połowie lub na początku pierwszej połowy XIX w. W 2008 roku nekropolia na wniosek Komitetu "MEMORIA" została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego. Od 2004 roku dzięki staraniom Stowarzyszenia udało się odrestaurować wiele zabytkowych nagrobków.

W roku obecnym przeznaczono na ten cel 16 138 zł. Podana kwota jest sumą środków Stowarzyszenia (11 138 zł) oraz dotacji od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (5 000 zł). W ramach prac renowacyjnych odnowiono nagrobki Franciszka Brzozowskiego i rodziny Winnickich. Zamontowane zostały także łańcuchy przy nagrobku Albina Hryniewieckiego. Dokończono również prace przy nagrobku Leona Zatkalika (położono tablicę z piaskowca z wykazem parafii Unickiego Dekanatu Sokołowskiego z 1861 r. oraz wykonano i zamontowano ogrodzenie z metalowym łańcuchem). Nagrobek księdza Leona Zatkalika jest ostatnim śladem historii sokołowskich unitów i jedynym grobem proboszcza parafii unickiej. Od 1764 roku (według innych źródeł od 1765 r.) funkcje proboszczów i administratorów parafii unickiej sprawowali kapłani z rodziny Zatkalików.

Przy odnawianiu zabytkowych nagrobków swoją pomocą służą artysta-plastyk Andrzej Sołtysiuk oraz specjalista od okuć metalowych – Roman Smolik.

Kiedy pomoc fachowców nie jest niezbędna, odnawianiem nagrobków zajmują się członkowie Stowarzyszenia oraz pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sokołowie Podlaskim, gdzie Stowarzyszenie ma swoja siedzibę. Tak było w przypadku nagrobka Ignacego Samborskiego - urzędnika Starostwa z okresu międzywojennego. Pracownicy Biblioteki osobiście wyczyścili i odmalowali pomnik.

Część funduszy pozyskanych dzięki kwestom została przeznaczona także na zakup tabliczek informujących o przeprowadzonych pracach renowacyjnych oraz na zakup zniczy.

W planach Stowarzyszenia jest również ufundowanie nowej płyty na nagrobku Franciszka Brzozowskiego, odnowienie pomnika rodzin Walczuków i Miłkowskich, zabytkowego pomnika w stylu modernistycznym oraz wiekowego nagrobka z 1831 roku.

Z uwagi na fakt, iż nekropolia przy ul. Chopina wpisana jest do rejestru zabytków, właściciele zabytkowych nagrobków, przed przystąpieniem do prac renowacyjnych, mają obowiązek uzyskać zgodę na prace renowacyjne od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Mogą to zrobić za pośrednictwem sokołowskiego Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie "Memoria" apeluje do osób, które znają historię cmentarza przy ul. Szopena, o kontakt i podzielenie się tą nieocenioną wiedzą. Jest ona o tyle istotna, gdyż działająca przy sokołowskiej Bibliotece Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta tworzy film o zabytkach parafialnego cmentarza.

 

 

Katarzyna Dybowska

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe