29
2022
2019-10-22

Melodie starej Warszawy na scenie SOK


W środę 16 października w Sokołowie Podlaskim już po raz drugi gościła Warszawska Orkiestra Sentymentalna - znakomity zespół instrumentalno-wokalny, wykonujący szlagiery z lat międzywojennych. Poprzedni koncert odbył w Domu Miłosierdzia Caritas, obecny - w ramach cyklu Swing Clubu na Mazowszu, organizowanego przez Mazowiecki Instytut Kultury. Sokołowski Ośrodek Kultury jest partnerem MIK w realizacji tego cyklu.

Nieco o wykonawcach koncertu. Warszawska Orkiestra Sentymentalna zadebiutowała na festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w 2015 roku, rok później ukazał się debiutancki album „Umówmy się na dziś” (trzecia nagroda w konkursie na Folkowy Fonogram Roku oraz Wirtualne Gęśle – w.g. internautów najlepsza folkowa płyta roku 2016), drugi album – „Tańcz mój złoty” (październik 2017), trzeci - „Śpiewnik kolędowy” (grudzień 2017). Kolejny - Płyń Wisełko (2018), został wydany z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, a 10 listopada 2018 r. w ramach Koncertu dla Niepodległej grupa wystąpiła przed kilkudziesięciotysięczną publicznością na Stadionie Narodowym.

Melodie utraconej na zawsze w wyniku II wojny światowej starej Warszawy są coraz częściej wykonywane, może z racji serialu o Eugeniuszu Bodo. Kolejne pokolenia mogą przy okazji dowiedzieć się, że stolicę Polski nie tylko ze względu na podobieństwo architektury nazywano „Paryżem Północy”. W Warszawie kwitło życie kulturalne; teatry rewiowe, kluby muzyczne, kabarety literackie lansowały piosenki, które na zawsze utrwaliły klimat tamtych czasów: elegancję i bogactwo, biedę i egzystencjalne problemy, jednocześnie zaś radość i entuzjazm. Kompozycje Adama Astona, Jerzego Petersburskiego, Henryka Warsa śpiewała cała Polska, a znakomite piosenki do dziś nic straciły ze swego wdzięku i artyzmu.

Liczną publiczność zgromadzoną w sali widowiskowej powitali i w muzyczną podróż do barwnego okresu 20-lecia międzywojennego zaprosili dyrektor SOK Marcin Celiński i Piotr Mazur z MIK, kooordynator cyklu Swing Club na Mazowszu. Zespół w składzie: Gabriela Mościcka - śpiew, akordeon, Lena Nowak - klarnet, śpiew, Kazimierz Nitkiewicz - trąbka Krzysztof Baranowski - mandolina, gitara, Mateusz Kowalski - perkusjonalia, śpiew, Jakub Fedak - wibrafon, Łukasz Owczynnikow – kontrabas, wykonał kilkanaście piosenek, zachowując istotę stylistyki wykonawczej z tamtych lat, ponadczasowy urok melodii oraz dodając im odrobinę własnej wrażliwości muzycznej. Walce, tanga, foxtroty, rumby i slow-foxy wielu porywały do tańca, a ręce same składały się do oklasków. Było i sentymentalnie, i refleksyjnie, i żartobliwie.

Bez wątpienia koncert młodych utalentowanych artystów wpisał się w motto działania Swing Clubu - XV -wieczna maksymę Jana Tinctoriusa: „Cechy prawdziwej muzyki to umysły przyziemne podnosić, smutek rozweselać, złą wolę odpierać, miłość podsycać, ludzi cieszyć."


























J.O.  
Fot. SOK


« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe