29
2022
2022-05-09

Mecz w Kozienicach dodał Podlasiu energii

Spotkanie w XXVI kolejce dla obydwu zespołów było jedną z ostatnich szans na przedłużenie nadziei na utrzymanie się w IV lidze. Lepiej tę próbę nerwów wytrzymali przyjezdni. Od pierwszych minut umiejętnie rozbijali ataki Energii, próbując od czasu do czasu kontrować.

Taktyka podopiecznych Przemysława Rodaka przyniosła efekty już w 19’. W pole karne kozieniczan zapuścił się rosły obrońca gości Dawid Ardej i po jego golu Podlasie objęło prowadzenie. Do przerwy mimo prób z obu stron wynik nie uległ zmianie.

Trener kozieniczan od pierwszej minuty drugiej połowy do gry wpuścił najlepszego snajpera swojego zespołu, doświadczonego Michała Kucharczyka. Właśnie ten zawodnik przywrócił nadzieję kibicom gospodarzy, kiedy to ładnym płaskim strzałem w 68’, wyrównał stan meczu. Gdy wydawało się, że kolejne gole gospodarzy są tylko kwestią czasu, Podlasie imponująco odpowiedziało. Piłkarz Podlasia Alistar sfaulowany został w polu karnym, a pewnym wykonawcą "jedenastki" okazał się Dominik Barciak. Dziesięć minut później goście wyprowadzili kolejny atak na bramkę Energii. Tym razem w roli głównej wystąpił najlepszy strzelec Podlasia, Mateusz Omieciuch. Gol ten zupełnie rozbił miejscowych, którzy co prawda próbowali jeszcze odwrócić losy meczu, ale w ich poczynaniach było dużo chaosu i niedokładności. Jest to pierwszy wygrany mecz Podlasia z drużyną z Kozienic w rozgrywkach ligowych. Zwycięstwo w ważnym meczu cieszy, jednak do utrzymania jeszcze daleka droga, bowiem rywale też punktują. Trzy zdobyte punkty będą wartością dodaną dopiero w przypadku kolejnych ważnych zwycięstw.

Już tylko osiem kolejek pozostało do zakończenia rozgrywek IV ligi. Coraz mniej czasu dla niektórych zespołów na osiągnięcie celu, jaki został postawiony przed sezonem. Zdecydowanym faworytem do zajęcia pierwszego miejsca w tej grupie jest drużyna MKS Piaseczno. Potwierdza to nie tylko przewagą, jaką zdołali osiągnąć podopieczni Arkadiusza Modrzejewskiego, ale przede wszystkim swoją grą na boisku. Po ubiegłotygodniowej wygranej nad Victorią Sulejówek 3:0, w 26 kolejce dołożyli kolejny komplet punktów, pokonując Milan Milanówek 2:0.

Do tego będący za plecami przodownika wspomniana Victoria czy Oskar Przysucha co jakiś czas regularnie gubią punkty. W tej serii gier obydwie ekipy mierzyły się z rywalami, którzy po reorganizacji ligi, mają już zapewniony czwartoligowy byt. Drużyna z Sulejówka po ciekawym meczu przegrała 0:1z Wilgą Garwolin, a przysuszanie tym razem spisali się na "piątkę", strzelając 3 gole i nie tracąc żadnego w Mińsku Mazowieckim w konfrontacji z Mazovią.

O pozostanie w tej klasie rozgrywek nie muszą się też już martwić drużyny Mszczonowianki Mszczonów i Orła Baniocha. Ten pierwszy zespół nie dał szans zdegradowanemu już Płomieniowi Dębe Wielkie, wygrywając 6:1, a Orzeł łatwo rozprawił się z rezerwami Pogoni w Siedlcach 3:0. Właśnie od "dwójki" z Siedlec zaczyna się grupa zespołów walczących o ligową prolongatę na przyszły sezon. Siedem drużyn stoczy pewnie zażarty bój o 2 lub 3 miejsca, w zależności od wyniki meczu barażowego liderów obydwu grup IV ligi.

Po wygranej 2:0 z Naprzodem Skórzec bliżej są gracze Tygrysa Huta Mińska, dla których było to drugie zwycięstwo z rzędu. Cenne punkty do swojego dorobku dopisały drużyny KS Raszyn, pokonując w Radomiu miejscowe Zamłynie 2:1 (pierwszego gola w tym spotkaniu strzelił doświadczony Sylwester Patejuk) oraz Mazur Karczew, wygrywając z chyba pogodzoną z losem Żyrardowianką Żyrardów 4:0.

Ważny mecz dla końcowego układu tabeli odbył się w Kozienicach, gdzie miejscowa Energia podejmowała Podlasie Sokołów Podlaski. Niestety, gospodarze kolejny raz zawiedli i doznali zasłużonej porażki 1:3. Dzięki wygranej Podlasie jest jeszcze w grze, ale musi potwierdzić ją kolejnymi zwycięstwami.

W 27. kolejce spotkań najciekawiej powinno być w meczach drużyn, które walczą o utrzymanie. Do bezpośredniej konfrontacji dojdzie w Karczewie, gdzie Mazur podejmie kroczącego od zwycięstwa do zwycięstwa w dwóch ostatnich kolejkach Tygrysa. Również w Przysusze, Oskar zmierzy się z potrzebującą punktów Energią Kozienice. Przed chyba ostatnią szansą na nawiązanie walki o utrzymanie staną gracze Podlasia Sokołów Podlaski. Dla nich konfrontacja z Pogonią II Siedlce będzie meczem o życie.

Energia Kozienice – Podlasie Sokołów Podlaski 1:3 (0:1)

Bramki: Michał Kucharczyk 68’ - Dawid Ardej 19’, Dominik Barciak 69’ (z rzutu karnego), Mateusz Omieciuch 79’

Skład Podlasia: Jakub Bieliński – Dawid Ardej, Michał Panufnik, Łukasz Skwarek (87’ Łukasz Parzonka), Dominik Krupa (90’ + 1’ Adam Zając) - Krzysztof Kozaczuk, Kacper Komycz, Dominik Barciak, Alistar Selamolela Lethogonolo – Kamil Dmowski, Mateusz Omieciuch

Żółte kartki: Janiszewski, Wasilewski (Energia) - Panufnik, Skwarek, Omieciuch (Podlasie)

W XXVII kolejce Podlasie podejmuje 14 maja br. (sobota) o godzinie 18.00 Pogoń II Siedlce.

Wyniki XXI zaległej kolejki (27 kwietnia br.)
Oskar Przysucha – Tygrys Huta Mińska 5:0
Podlasie Sokołów Podlaski – Mszczonowianka Mszczonów 1:3
Orzeł Baniocha – Żyrardowianka Żyrardów 7:0
KS Raszyn – Mazur Karczew 0:0
Wilga Garwolin – Płomień Dębe Wielkie 4:0
MKS Piaseczno – Mazovia Mińsk Mazowiecki 3:2