"Markusz - Rysunki satyryczne"
Artysta urodził się w Opolu w 1957, zmarł w Sokołowie Podlaskim 17 sierpnia 2017 roku. Wychowywał się w środowisku ludzi pióra i sztuki. Od dziecka rysował, malował, pisał opowiadania. Ukończył wydział grafiki krakowskiej ASP z siedzibą w Katowicach. Po studiach zamieszkał w Sokołowie (stąd pochodzi jego matka) i rozpoczął pracę w naszym regionie. Zajmował się malarstwem, rzeźbą, fotografią, tworzył metaloryty, linoryty, był autorem projektów graficznych, plakatów, folderów, znaków firmowych, etykiet, produktów spożywczych i przemysłowych, wizytówek, zaproszeń, ekslibrisów, okładek książek i płyt, a także stron internetowych. Jego dziełem są logotypy i kompletna oprawa graficzna wielu firm, takich jak Młyn Braci Górskich, Delikatesy i restauracja Gama, Telefony Podlaskie, Sokołowskie Zakłady Mięsne, Biuro Podróży Glob, Bumar, Mostostal, a także herb Sokołowa Podlaskiego i flaga miasta. Rysunki satyryczne były wystawiane m.in. w warszawskim Muzeum Karykatury.
W czasie przemian ustrojowych w Polsce był współtwórcą sokołowskiej Gazety Powiatowej, jednej z pierwszych niezależnych gazet w naszym kraju, która ukazywała się od 1 stycznia 1990 roku do jesieni 2006 roku.
Wernisaż mini - wystawy odbył się w piątkowy wieczór 26 stycznia. Wśród przybyłych obecna była matka Andrzeja Markusza – Maja Markusz-Szakiewicz (Janina Kruszewska) oraz jego wuj Wacław Kruszewski. Wszystkich powitał Krzysztof Sobota, menager Kawiarni Filmowej. Zaznaczył, że na wystawie znalazły się te rysunki, które niezależnie od tego, kiedy powstały, są aktualne i dzisiaj. Piotr Jankowski, bliski kolega artysty przypomniał, że to już druga wystawa prac twórcy. Pierwsza, wspomnieniowa, zorganizowana w Bibliotece Miejskiej z okazji andrzejek, prezentowała portrety autorstwa Andrzeja Markusza. Na wiosną przygotowana będzie kolejna, tym razem akwarel. Jesienią planowana jest duża, kompleksowa wystawa w Galerii DOM Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Wtedy zaprezentowany zostanie wybór z tysięcy prac tego niezwykle utalentowanego twórcy. Piotr Jankowski przypomniał też, że Andrzej Markusz świetnie władał piórem i przeczytał kilka satyrycznych tekstów jego autorstwa. Spotkanie uświetnił zespół Trochę Jazzu w duecie i Przyjaciele - przy akompaniamencie Piotra Jankowskiego zaśpiewała Monika Gawrońska oraz Anna Kostyra i Gabriela Smolik z zespołu wokalnego Voci Cantati.
Sponsorem wystawy jest EFEKT Studio - Drukarnia, Producent Reklamy. Wydarzenie wsparły firmy Młyn Braci Górskich i Bajt. Patronat medialny: Wieści Sokołowskie.
J.O.
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu