29
2022
2011-09-23

Mahler w konkatedrze


"Mazowsze w koronie" to cykl koncertów organizowanych przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki. Tym razem do Sokołowa przyjechała Sinfonia Iuventus, której dyrygował Tadeusz Wojciechowski. W programie znalazły się: Masz żałobny - I część Symfonii cis-moll nr 5, Praświatło - IV część Symfonii Zmartwychwstania c-moll nr 2, Niebiańskie życie - IV część Symfonii G-dur nr 4, Adagietto - IV część Symfonii cis-moll nr 5, Rondo-Finale - V część Symfonii cis-moll nr 5.

 

Muzyczny portret

- W koncercie "Gustav Mahler - wielkie dzieła" proponuję melomanom Mazowsza Symfonię, jakiej Mahler nie napisał - podkreśla Małgorzata Kalicińska, koordynator projektu Mazowsze w Koronie. - Ta "nowa" Symfonia oddaje klimat muzyki Mahlera, zawiera istotne nurty przewijające się w twórczości kompozytora i prezentuje ulubione tematy wojskowe i ludowe Mahlera. Tworzą ją wybrane i ułożone części z drugiej, czwartej i piątej Symfonii Mahlera z udziałem głosu solowego i solowo potraktowanych instrumentów. To mój subiektywny muzyczny portret Mahlera. Dzieła Mahlera są wykonywane w jubileuszowym 2011 roku w Europie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Chinach, Izraelu i Australii ponad kilkaset razy. Dzięki projektowi "Mazowsze w koronie" piękna, nacechowana indywidualizmem muzyka Mahlera w interpretacji Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego po raz pierwszy w historii zabrzmi we wrześniu w wybranych trzech kościołach Mazowsza: w Sokołowie, Myszyńcu i Węgrowie.

 

Dyrygent i kompozytor

Gustav Mahler ( 1860 - 1911) to austriacki kompozytor i dyrygent doby neoromantyzmu. Przez większość krytyków uważany za jednego z najwybitniejszych symfoników w historii muzyki. Za życia ceniony był przede wszystkim jako dyrygent (zwłaszcza w repertuarze beethovenowskim i wagnerowskim), a jego własne kompozycje nigdy do końca nie zostały zaakceptowane przez muzyczne środowisko Wiednia. Stopniowo jednak jego utwory utorowały sobie drogę do sal koncertowych całego świata. Wzrost zainteresowania mahlerowskimi dziełami przypada na II połowę XX wieku. Trzon jego twórczości stanowią symfonie (łącznie 11) i pieśni, natomiast pozostałe, nieliczne utwory (jak np. Kwartet fortepianowy) mają znaczenie marginalne. Przez 10 lat piastował bardzo prestiżowe stanowisko dyrektora Opery Wiedeńskiej i szefa Wiedeńskich Filharmoników. Koncertował w Pradze, Lipsku, Budapeszcie, Hamburgu, Londynie, Paryżu, Berlinie, Lwowie, Amsterdamie, Rzymie, Frankfurcie, Petersburgu i Helsinkach. W 1907 roku odwiedził wraz z orkiestrą Wrocław i Warszawę. Do popularyzacji twórczości Mahlera przyczynili się w znaczący sposób wybitny dyrygent amerykański Leonard Bernstein oraz włoski reżyser Luchino Visconti, który w 1971 roku nakręcił wspaniały film pt. "Śmierć w Wenecji" z udziałem Dirka Bogarda, na kanwie noweli Tomasza Manna o tym samym tytule.

Współorganizatorami koncertu w Sokołowie byli: burmistrz miasta Sokołów Podlaski, Sokołowski Ośrodek Kultury, Parafia Niepokalanego Serca NMP w Sokołowie Podlaskim

 

Katarzyna Markusz

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe