29
2022
2018-03-07

Licealiści z Sadowej w Pałacu Prezydenckim


Podczas uroczystej inauguracji Narodowego Czytania 28 lutego obecni byli ministrowie, członkowie Narodowej Rady Kultury, profesorowie literatury, między innymi Anna Nasiłowska i Włodzimierz Bolecki z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Klasa trzecia humanistyczna oraz reprezentacja klasy pierwszej humanistycznej z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim uczestniczyły w zdarzeniu razem z młodzieżą z XII Liceum Akademickiego z Olsztyna, z I Liceum w Limanowej oraz Ośrodka dla Dzieci Niewidomych w Laskach.

Uroczystość zainicjowały wypowiedzi Pary Prezydenckiej. Następnie odbyła się "Lekcja RP" na temat wątku niepodległości w literaturze polskiej. Potem były rozmowy, spotkania wszystkich osób. Pani Agata Kornhauser- Duda pytała o plany na przyszłość maturzystów z I Liceum. Wypowiedziała ciekawe uwagi o studiowaniu filologii obcych i dziennikarstwa. Z Aleksandrą Dudek z klasy trzeciej mówiła o swym ojcu literacie, poecie Nowej Fali Julianie Kornhauserze.

Uroczystość odbywała się w Sali Kolumnowej, która była świadkiem tak wielu historycznych wydarzeń: podpisania Układu Warszawskiego, obrad Okrągłego Stołu, powoływania członków Rady Ministrów. Po uroczystości i bardzo interesujących spotkaniach (podczas których można było rozmawiać naprawdę z każdym, niezależnie od jego funkcji w społeczeństwie i państwie), zwiedzaliśmy Pałac Prezydencki, sale: Bankietową, Niebieską, Chorągwianą, Obrazową i inne.

Akcja społeczna Narodowe Czytanie wpisała się w polską kulturę w roku 2012. Pretekstem historycznym była 200. rocznica Drugiej Wojny Polskiej (1812). Do polskich nadziei niepodległościowych związanych z tymże wydarzeniem odnosi się w sposób istotny i czytelny epos "Pan Tadeusz". Dlatego też książka Adama Mickiewicza w roku 2012 była wybrana na narodową lekturę numer jeden. W roku 2018, w 100. rocznicę uzyskania przez Polskę niepodległości, główną lekturą narodową została powieść "Przedwiośnie". Nie jest to wybór kierowany wyłącznie prawami polityki historycznej. W 2017 roku książka Stefana Żeromskiego była drugą wskazaną przez Polaków w powszechnym głosowaniu, tuż za "Weselem" Stanisława Wyspiańskiego. Do młodopolskiego dramatu odniósł się w Prezydent Andrzej Duda podczas prezentacji "Przedwiośnia" 28 lutego 2018: "Wesele" przestawia stan polskich umysłów tuż przed odzyskaniem niepodległości, na przełomie wieków XIX i XX. "Przedwiośnie" zaś opowiada o Polsce zmagającej się z brakiem integracji narodowej, o Polsce zwycięskiej (wojna 1920 roku), ale wypełnionej sporami odnoszącymi się do wszelkich dziedzin życia polskiego - ekonomicznej, społecznej, a przede wszystkim ideowej.
 















Info / Fot. I LO w Sokołowie Podl.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe