29
2022
2012-07-09

Kupalnocka w Białobrzegach


Było to  święto  ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, szczególnie popularne wśród plemion słowiańskich i ludów bałtyckich. Do dzisiaj w takich krajach jak Finlandia, Estonia, Łotwa, Litwa dzień 23 czerwca (czasami i 24) jest dniem wolnym od pracy. Kupalnockę wszędzie, nie tylko wśród ludów słowiańskich, obchodzono podobnie: skakano przez ogniska, co miało oczyszczać i chronić przed  nieszczęściem, zasuszone wianki z traw zakładano na rogi bydłu, by ustrzec je przed chorobami,  palono ogniska  nad brzegami jezior, bo wierzono, że woda miała wtedy  właściwości lecznicze, puszczano wianki z nurtem rzeki.

Dzisiaj z tamtych obrzędów zostało niewiele, ale noc świętojańska  jest okazją do różnorodnych imprez plenerowych, szczególnie nad wodą. W sobotni wieczór 23 czerwca taka impreza miała miejsce w cichej zwykle nadbużańskiej wiosce Białobrzegi, na terenie pięknie zagospodarowanego centrum rekreacyjno – sportowego.

                Kupalnockę  zorganizowała Rada Sołecka Wsi Białobrzegi, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Sterdyni, Towarzystwo Miłośników Ziemi Sterdyńskiej oraz Stowarzyszenie Lepsze Jutro Gminy Sterdyń. Po uroczystym otwarciu spotkania przez dyrektor GOKiS Mariannę Kobylińską i wójta Czesława Mariana Zalewskiego opowiadano o tym, jak to dawniej bywało z puszczaniem wianków rzeką Bug w tą świętojańską noc. Następnie licznie zgromadzeni goście i gospodarze mieli okazję do rozmów przy ognisku i skosztowania wiejskich smakołyków, a także posłuchania muzyki na żywo w wykonaniu Kapeli Ludowej „Sterdyniacy”.

Odbyły się również konkursy. I tak w Konkursie na najładniejszy WIANEK zwyciężyła Joanna Murawska (Białobrzegi), w Quizie „Czy znasz swoją Małą Ojczyznę” najlepszy okazał się Mieczysław Szymański (Seroczyn), 2 miejsce zajęła Urszula Turos (Białobrzegi), 3 - Janina Zofia Stańczuk (Sterdyń). Kwiat paproci znalazły Sylwia Kuzak (Białobrzegi) i Ilona Ignatowska (Białobrzegi). Ogłoszono też wyniki POWIATOWEGO TURNIEJU PIŁKARSKICH SIÓDEMEK JUNIORÓW, który kilka godzin wcześniej rozgrywał się na boisku w Białobrzegach. Kolejność zespołów była następująca: 1 m. ATS Kowiesy, 2 m NKS Białobrzegi, 3 m. Chądzyń, 4 m. MWL Sokołów. Uczestnicy konkursowych i sportowych zmagań otrzymali dyplomy i upominki.

Głównym elementem imprezy było jednak puszczanie wianków, co miało miejsce nad Cetynią, wpadającej w pobliżu do Bugu. Uczestnicy udali się nad rzekę niecodziennymi środkami transportu, specjalnie przygotowanymi przez mieszkańców Białobrzegów. Po powrocie na miejsce imprezy można było bawić się prawie do białego rana przy muzyce zespołu „Sterdyniacy”, z czego niektórzy ochoczo skorzystali.

Warto dodać, że gościem na imprezie była miedzy innymi pani prof. dr hab. Iwona Wawer z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert wielu kampanii edukacyjnych dotyczących zdrowego odżywiania, autorka ponad stu publikacji naukowych. Pani profesor, rodzinnie związana z gminą Sterdyń, wyraziła chęć dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym z mieszkańcami naszej Malej Ojczyzny. Okazuje się, że naukowcy  badaniami potwierdzają, że  sięganie do tradycji również w żywieniu służy zdrowiu.

 

J.O.

 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe