29
2022
2018-03-07

Kulturalne Podsumowanie w Kosowie Lackim


16 lutego podczas sesji Rady Miasta i Gminy Kosów Lacki omówiono ubiegłoroczną działalność Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury oraz Miejsko-Gminnej Biblioteki. Podsumowania dokonały dyrektor MGOK Ewa Rutkowska oraz kierownik biblioteki Małgorzata Adamczyk.

MGOK
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kosowie Lackim zajmuje się organizacją życia kulturalnego miasta i gminy. W ofercie ośrodka są zajęcia plastyczne, wokalne, rytmiczno-muzyczne, prowadzona jest nauka gra na gitarze i perkusji, zajęcia robotyki dla dzieci oraz nauka j. angielskiego. W ośrodku odbywają się także spotkania "Ludzi z pasją" oraz spotkania rękodzielnicze i twórcze "W twoim stylu".

Cyklicznie odbywają się imprezy: "Wieczory czwartkowe" – spotkania z zapraszanymi gośćmi (dziennikarzami, historykami, poetami, pisarzami, podróżnikami), gminne przeglądy oraz akademie okolicznościowe z okazji świąt patriotycznych.

W 2017 roku po raz pierwszy odbyła się w MGOK-u uroczystość "Złotych Godów", czyli 50-lecia pożycia małżeńskiego. Obchodzono również hucznie setne urodziny byłej pracownicy ośrodka – Jadwigi Kamińskiej.

Oprócz działalności kulturalnej kosowski MGOK prowadzi również działalność wydawniczą. W roku ubiegłym wydano "Podlaską Odyseję" autorstwa Stefana Pawluka oraz tomik poezji Iwony Owsianki.

Przy ośrodku działa także kino objazdowe, które raz w miesiącu gromadzi liczną widownię.

Innymi imprezami wartymi uwagi są Kosowskie Spotkania Kapel Weselnych.

Najbardziej znaną uroczystością, w którą angażuje się MGOK jest polsko-izraelskie spotkanie młodzieży "Bądźmy Razem", organizowane w hołdzie ofiarom Treblinki. W budynku ośrodka odbywa się w tych dniach panel dla samorządowców.

W 2017 roku odbyły się tam również: spotkanie "Kazachstan. Moja opowieść" pod honorowym patronatem ambasady Kazachstanu, konferencja "Tadeusz Kościuszko na Podlasiu", wystawa fotografii Łukasza Jakubika upamiętniająca 74-rocznicą wybuchu buntu w Obozie Zagłady w Treblince. Zorganizowano również 18-lecie zespoły TEMPO połączone z piknikiem rodzinnym i obchodami Dnia Dziecka.

Od lat Kosowski MGOK zapewnia także rozrywkę i ciekawe zajęcia w czasie wakacji i ferii zimowych dla dzieci i młodzieży z miasta i gminy.

Biblioteka
Miejsko-Gminna Biblioteka w Kosowie Lackim w ubiegłym roku miała zarejestrowanych 516 czytelników. Jej filia w Telakach – 41. W tym czasie została odwiedzona przez czytelników 3588 razy.

Liczba książek wypożyczonych w kosowskiej bibliotece w roku 2017 wyniosła 7621, a w filii w Telakach - 557.

Zbiory biblioteczne uzupełniane są na bieżąco zgodnie z oczekiwaniami czytelników. W 2017 roku na zakup 180 nowych książek wydano 5000 zł. Dodatkowo dzięki programowi Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek" uzyskano dotację w kwocie 6000 zł, za która zakupiono 215 nowych książek.

Aktualnie w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Kosowie Lackim znajdują się 15602 woluminy. W Telakach jest ich 4515. Oprócz książek można dokonywać wypożyczeń prenumerowanych przez bibliotekę gazet i czasopism.

W roku ubiegłym w bibliotece odbyły się m.in. gminne eliminacje Konkursu Recytatorskiego im. Kornela Makuszyńskiego i K. I. Gałczyńskiego, spotkanie w ramach narodowego czytania oraz spotkania z autorskie z Zofią Stanecką i Jolantą Szwalbe.

Katarzyna Dybowska 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe