Kultura Włączania - Sokołów ON
Tegoroczna 6. edycja Kultury Włączania zagości w Sokołowie Podlaskim. Rozmaite działania w ramach projektu będą odbywać się od przełomu maja i czerwca do grudnia. Do udziału zaproszeni zostaną uczestnicy wszystkich grup wiekowych. Organizowany przez Mazowiecki Instytut Kultury projekt ma na celu uświadomienie osobom pełnosprawnym potrzeb, trudności i ograniczeń, z jakimi stykają się osoby z niepełnosprawnością w swoim codziennym funkcjonowaniu. Promuje on także ideę pełnego włączenia ich w życie społeczne i kulturalne. Czyni to przez działania edukacyjne, upowszechnianie wiedzy dotyczącej wspierania osób z niepełnosprawnościami, wdrażanie dobrych praktyk i sprawdzonych rozwiązań, a przede wszystkim – zachęcenie do wspólnego działania osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych na rozmaitych polach.
Projekt składa się z różnych działań, realizowanych od przełomu maja i czerwca do grudnia 2018 r. w Sokołowie Podlaskim. Pierwszy akcent, który będzie miał za zadanie zwrócenie uwagi mieszkańców Sokołowa na kwestię niepełnosprawności, to wystawy plenerowe, pojawiające się na terenie miasta.
Kolejnym punktem będzie czerwcowy mecz rugby na wózkach, który rozegrają zawodnicy Warszawskiego Stowarzyszenia Rugby na Wózkach „FOUR KINGS”. Na trybunach zasiądą uczniowie sokołowskich szkół, którzy po meczu będą mieli okazję porozmawiać ze sportowcami, a przede wszystkim – zagrać z nimi w rugby.
Kulminacją projektu będzie całodniowy Festiwal PowerON. ON to popularny skrót określający osoby z niepełnosprawnością. Festiwal będzie przestrzenią integracji i spotkania osób sprawnych i niepełnosprawnych. Uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział w kursie języka migowego, w rozmaitych warsztatach animacyjnych dla różnych grup wiekowych, sprawdzić swoje siły w niecodziennych dyscyplinach (np. pokonywanie toru przeszkód na wózku), wziąć udział w warsztatach budowania książek dotykowych, użyć przyborów i pomocy dydaktycznych, takich jak maszyna brajlowska, kubarytmy, papier brajlowski, odsłuchać film z audiodekrypcją i wiele innych.
W ramach projektu nie zabraknie warsztatów dla młodzieży, pracowników instytucji kultury, animatorów i nauczycieli – savoir vivre osób z niepełnosprawnością, warsztaty z audiodeskrypcji (pokaz filmu z audiodeskrypcją), spacery po mieście na wózkach inwalidzkich oraz z laskami dla niewidomych. Praktyczne warsztaty mają za zadanie uświadomienie z jakimi trudnościami mierzą się codziennie osoby z niepełnosprawnością, które mieszkają w Sokołowie lub odwiedzają miasto.
Fot. Rafał Chojnacki
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu