29
2022
2018-10-02

Kultura a rewitalizacja


Rewitalizacja to nie tylko remonty, to również szeroki proces przemian społecznych, przestrzennych i ekonomicznych. Jej celem jest przywrócenie do życia zdegradowanej części miasta i uzupełnienie jej o nowe funkcje. Poprawa przestrzeni musi iść w parze z polepszeniem warunków życia i rozwiązywaniem problemów społecznych.

Analiza gminnych programów rewitalizacji potwierdza tezę o niedocenieniu roli kultury. Działania kulturalne wspomagają wprowadzenie takich zmian na obszarze części miasta, dzięki którym będzie się lepiej żyło, przebywało i pracowało. W oparciu o tę analizę i sporządzony na jej podstawie raport Mazowiecki Instytut Kultury rozpoczął 2018 r. realizację nowego projektu: „Rola kultury w procesie rewitalizacji na Mazowszu”. Do ścisłej współpracy wybrano Górę Kalwarię, Pułtusk oraz Sokołów Podlaski. O wyborze zadecydował znaczący potencjał dziedzictwa kulturowego materialnego i niematerialnego tych miast, odzwierciedlający ich wielokulturowość. Partnerami projektu są Krajowy Instytut Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa, Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, Instytut Wzornictwa Przemysłowego oraz samorządy, instytucje kultury, organizacje pozarządowe i środowiska twórcze.

O tym wszystkim mówiła na konferencji w Sokołowie 25 września Beata Polaczyńska – dyrektor Mazowieckiego Instytutu Kultury. Na spotkaniu w sali konferencyjnej OSP Cukrownia podsumowano też przedsięwzięcie, będące częścią projektu, czyli wykonanie muralu na budynku dawnego magazynu cukru. Poza gośćmi z Warszawy i władzami samorządowymi z burmistrzem Bogusławem Karakulą na czele, obecni byli przedstawiciele miejskich jednostek organizacyjnych oraz młodzież sokołowskich szkół.

Marcin Celiński, dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury, krótko przypomniał bogate dzieje założonej przez Elżbietę Hirschmann w 1848 roku fabryki cukru (drugiej w Królestwie Polskim), która dla Sokołowa Podlaskiego stała się motorem rozwoju. Niestety, w 2003 roku przeprowadzono ostatnią kampanię cukrowniczą. Dyrektor SOK mówił też o ożywieniu życia kulturalnego w tej części miasta przy wykorzystaniu terenu Parku Przemysłowego, powstałego na miejscu cukrowni. Przypomniał liczne przykłady przedsięwzięć kulturalnych, organizowanych przez SOK dzięki znakomitej współpracy z Mazowieckim Instytutem Kultury.

Z kolei burmistrz Bogusław Karakula mówił o realizacji koncepcji Parku Przemysłowego. Zaznaczył, że w trakcie jego powstawania niektóre budynki zostały objęte opieką konserwatorską, co opóźniło realizację i zwiększyło koszty. Będą remontowane kolejne budynki. Poinformował, że w Parku Przemysłowym działa 28 firm z różnych branż, w których znalazło zatrudnienie 168 osób, nie licząc Parku Handlowego i stacji paliw. Miejsce stale się rozwija, docelowo ma być zatrudnionych 300 osób.

Uzupełnieniem głównego wykładu była informacja Sławosza Balcerzaka, kierownika Działu Galerii i Wystaw w MIK, koordynatora projektu. Wyjaśnił, że mural, czyli malarstwo lub grafika wielkoformatowa na dużych powierzchniach jest teraz bardzo popularną formą artystycznego wyrazu. Pierwsze murale powstawały w latach 20. XX w. w Meksyku, był to rodzaj sztuki zaangażowanej. Podkreślił też, że każdy mural to pewna koncepcja artystyczna, nie można odczytywać go dosłownie.

Na zakończenie spotkania jego uczestnicy udali się pod mural, gdzie Mateusz Rokicki, artysta, który wraz z twórcami Live Media Crew wykonał dzieło, opowiedział o technicznych aspektach jego powstania.

J.O. 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe