Ku czci ofiar obozu pracy w Treblince
W czasie II wojny światowej w sosnowym lesie przy żwirowni, niedaleko stacji kolejowej Treblinka, od lata 1941 r. do końca lipca 1944 r. funkcjonował Karny Obóz Pracy – Treblinka I. Jego pomysłodawcą i organizatorem był starosta powiatu sokołowsko- węgrowskiego Ernst Gramss, Komendantem - Theo van Eupen. Przez obóz przeszło 20 tysięcy więźniów, z czego około 10 tysięcy zmarło lub zostało rozstrzelanych. Od lipca 1942 r. do listopada 1943 r. obóz Treblinka I istniał „w cieniu” obozu zagłady Treblinka II, oddalonego zaledwie o 2 km. Zamordowano tam ok. 800 tys. osób, głównie Żydów.
Tradycyjnie, na zaproszenie Muzeum Treblinka na uroczystości religijno-patriotyczne ku czci ofiar Karnego Obozu Pracy w Treblince jak co roku stawiła się liczna grupa zuchów, harcerzy i instruktorów ze sztandarem Hufca ZHP Sokołów Podlaski w składzie: 3 GZ Dzielne Plastusie z drużynową phm. Marzeną Pasik, 13 GZ Mali Odkrywcy i 13 SDH Cichociemni im. gen. bryg. Elzbiety Zawackiej Zo z drużynową phm. Katarzyną Nawacką, 14 DH Sokoły z drużynową phm. Ewą Roguską, 33 SDH Avanti im. Danuty Siedzikówny „Inki” z drużynowym phm. Sławomirem Pasikiem, 40 DH Kamyki im. Aleksandra Kamińskiego z drużynową phm. Hanną Ratyńską i przyboczną phm. Małgorzatą Wojtczuk, 45 DH Cienie z drużynową hm. Anną Chmiel, drużyny Nieprzetartego Szlaku: 92 SDH Ż. NS „Duchy Lasu” z drużynową phm. Anetą Nowotniak i 93 SDH M. NS „Duchy Lasu” z drużynowym hm. Grzegorzem Nowotniakiem oraz hm. Barbara Kozłowska i dh ks. Roman Smuniewski- przedstawiciele kadry hufca, sztandarowy- dh Mateusz Pasik. Obecność reprezentacji hufca w Treblince była bardzo ważna, gdyż właśnie w tym miejscu zginął zamordowany przez Niemców patron Hufca ZHP Sokołów Podlaski Janusz Korczak (wraz z wychowankami z Domu Sierot, którym poświecił całe swoje życie. Zuchy, harcerze i instruktorzy hufca nieśli krzyż podczas Drogi Krzyżowej, służyli do Mszy Świętej, pełnili asystę przy sztandarze hufca i warty honorowe.
Przybył też biskup senior Tadeusz Pikus i wielu księży, siostry zakonne, przedstawiciele władz samorządowych, państwowych urzędów i wielu instytucji, kombatanci i żołnierze, poczty sztandarowe szkół, w tym Zespołu Szkół Salezjańskich im. Henryka Sienkiewicza w Sokołowie Podlaskim, Liceum Ogólnokształcącego i szkoły branżowej im. Orła Białego w Kosowie Lackim, mieszkańcy okolicznych miejscowości. Szczególnymi uczestnikami wydarzenia byli Zygmunt Chłopek i Jan Zawadzki - więźniowie karnego obozu pracy.
O godz. 12.00. przy żwirowni rozpoczęła się Droga Krzyżowa. Nabożeństwo prowadził ks. kan. Józef Poskrobko, który w rozważaniach poszczególnych stacji nawiązywał do tragicznych losów więźniów. Najważniejszą częścią uroczystości była Msza św. przy pomniku w Miejscu Straceń, którą sprawował i kazanie wygłosił ks. bp Tadeusz Pikus. Mówił o historii obu obozów w Treblince i skrajnych warunkach zycia więźniów, a także o tym, co pomagało przetrwać i zachować człowieczeństwo. Zebrani wysłuchali też okolicznościowego listu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego. List odczytał Edward Kopówka, dyrektor Muzeum Treblinka. Ostatnią częścią podniosłego zgromadzenia był program artystyczny, zaprezentowany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Prostyni. Na zakończenie delegacje złożyły przed pomnikiem wieńce i kwiaty. W uroczystościach brał udział również reprezentant Chorągwi Mazowieckie phm. Maciej Robak, który złożył wiązankę w asyście zuchów z 3 GZ Dzielne Plastusie i 13 GZ Mali Odkrywcy.
Organizatorami wydarzenia byli: Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944) wraz z Parafią p.w. Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni.
J.O.
Fot. Parafia w Prostyni; Hufiec ZHP w Sokołowie Podlaskim
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu