29
2022
2012-11-09

Książki dla Wileńszczyzny


Sokołowskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne od lat wspiera polską młodzież na Litwie. W tym roku przedstawiciele STSK byli tam już dwukrotnie. W październiku zawieźli tam około 2 tysiące książek zebranych w naszym mieście.
Pierwsza tegoroczna wizyta w Wilnie przedstawicieli naszego miasta odbyła się w dniach 27-28 sierpnia.
W skład delegacji weszli: burmistrz Bogusław Karakula, dyrektor SOK Maria Koc, honorowy prezes STSK Wanda Wierzchowska. Celem wizyty była kontynuacja współpracy z Polską Macierzą Szkolną.
W tym celu spotkano się z prezesem tej organizacji Józefem Kwiatkowskim, z którym rozmawiano o wzajemnej współpracy prowadzonej już od pięciu lat. Delegacja z Sokołowa Podlaskiego spotkała się też w polskiej ambasadzie z ambasadorem Januszem Skolimowskim i konsulem Piotrem Wdowiakiem. Rozmawiano tam o potrzebie kontynuacji projektu Wielkiego Gościńca Litewskiego oraz przyszłej renowacji nagrobka rodziny Ogińskich na tamtejszym cmentarzu.

Współpraca ze szkołami
Druga wizyta przedstawicieli STSK na Wileńszczyźnie odbyła się 16-17 października. Wtedy też przekazano tamtejszym uczniom książki zebrane w Sokołowie przez młodzież szkolną oraz prywatnych ofiarodawców. Istotne było też nawiązanie bezpośredniej współpracy z polskimi szkołami wytypowanymi przez Macierz.
W skład delegacji weszli: Maria Truszkowska, sekretarz Miasta, Krystyna Matysiak, radna Rady Miasta i prezes STSK, ks. Dariusz Matuszyński, dyrektor Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego oraz nauczycielki Ewa Hadaj i Agata Mosiej. Doszło do spotkania w Domu Polskim z przedstawicielami Polskiej Macierzy Szkolnej i kadrą pedagogiczną z wytypowanych przez Macierz szkół. - Po odwiedzinach w tych szkołach i bardzo serdecznym przyjęciu, stwierdziliśmy, że tym placówkom trzeba pomóc - mówi honorowa prezes STSK Wanda Wierzchowska. - Nawiązanie bezpośredniej współpracy okazuje się bardzo celowe, ponieważ z jednej strony obserwujemy tam określone braki w zaopatrzeniu, a z drugiej strony panuje tam atmosfera patriotyzmu i duchowości.

Odczuwalny patriotyzm
W szkole im. ks. Bosko sokołowska delegacja trafiła akurat na konkurs polskiej poezji. - Te elementy patriotyzmu odczuwalne są na co dzień i nas to wzrusza - zapewnia Wanda Wierzchowska.
Delegacja z naszego miasta miała również okazję zwiedzić Wilno - Ostrą Bramę, kościół Piotra i Pawła oraz inne zabytki. Przekazano również specjalny list od burmistrza Bogusława Karakuli do konsula Piotra Wdowiaka z podziękowaniem za bezpośrednią wieloletnią współpracę i pomoc w nawiązywaniu kontaktów z rejonem wileńskim. „Pana wspaniałe inicjatywy na rzecz doskonalenia form współpracy mieszkańców Sokołowa skupionych w Sokołowskim Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym ze Stowarzyszeniem Nauczycieli Szkół Polskich na Wileńszczyźnie, zasługują na uznanie szczególne” - zwrócił się burmistrz w swoim piśmie. „To dzięki Panu od kilku już lat młodzież z Polskich Szkół na Wileńszczyźnie uczestniczy w Międzynarodowych Obozach Naukowych pod hasłem Letnia Szkoła Języka Polskiego, organizowanych przez STSK w Serpelicach nad Bugiem. Grupy młodzieży, kierowane na nasze Obozy Naukowe, prezentują wysoki poziom wiedzy z historii Polski, tradycji i narodowej kultury”.

2 tysiące książek
Obozy Naukowe to jedna z propozycji dla młodzieży z Wileńszczyzny. Kolejną jest akcja zbierania polskich książek, które przekazywane są bibliotekom szkolnym. W tym roku udało się ich zebrać około 2 tysięcy. Były wśród nich pozycje dla najmłodszych, lektury szkolne, klasyka, słowniki i encyklopedie. Nie mogło też zabraknąć książek o Sokołowie wydanych przez Sokołowski Ośrodek Kultury, STSK oraz Urząd Miasta. Wśród ofiarodawców znaleźli się: Gimnazjum Nr 1, Szkoła Podstawowa Nr 2, Zespół Szkół Nr 1, Liceum i Gimnazjum Salezjańskie, I Liceum Ogólnokształcące, Przedszkole Nr 4, Katarzyna Markusz, Aldona Trzpil, Bożena Gontarz, Halina Korzeb i inni.
STSK duże nadzieje wiąże z nowym parlamentem litewskim, do którego weszło ośmiu Polaków, w tym Józef Kwiatkowski, prezes Polskiej Macierzy Szkolnej i dotychczasowy radny Rady Miasta w Wilnie.

KATARZYNA MARKUSZ

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe