Książki dla Polonii na Litwie
Jak co roku z inicjatywy pani Wandy Wierzchowskiej, prezes STSK, młodzież sokołowskich szkół wraz ze swoimi nauczycielami zbierała książki dla młodej Polonii z Litwy. Ta akcja charytatywna rozpoczęła się kilka lat temu, a z każdym rokiem przyłącza się do niej coraz więcej mieszkańców Sokołowa. Tegoroczna zbiórka była przeznaczona dla uczniów z Grzegorzewa koło Wilna. W listopadzie członkowie Zarządu STSK zwrócili się z prośbą do sokołowskich szkół oraz mieszkańców miasta o przekazywanie potrzebnych książek. - Szkoły chętnie włączyły się w zbiórkę książek, widząc potrzebę organizowania takiej akcji - mówi Wanda Wierzchowska. - Wyznaczeni nauczyciele zorganizowali zbiórki wśród uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Ważnym jest, iż wszystkie książki, które otrzymaliśmy były nowe. Niektóre szkoły zdecydowały się przeznaczyć na ich zakup środki pochodzące z własnych funduszy, tak było w przypadku Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego czy Publicznego Gimnazjum Nr 1.
Darczyńcy dopisali
W tym roku w gronie darczyńców, do których organizatorzy akcji kierują słowa uznania i podziękowania znaleźli się: Księgarnia Ezop (Maria Szczeglacka), Roma Orłowska, Katarzyna Hardej, Maria Janista, państwo Gajdowie z Uniwersytetu w Opolu, I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej - Curie, Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące, Publiczne Gimnazjum nr 1, Szkoła Podstawowa nr 2. Paczkę ze słodyczami dla polskich uczniów na Wileńszczyźnie przekazał Sklep GAMA. Sokołowskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne słowa szczególne podziękowania pragnie skierować pod adresem ks. dyrektora Dariusza Matuszyńskiego, który zapewnił przejazd, udostępniając busa wraz z kierowcą, nieocenionym ks. Sławkiem. Kolekcjonerskie wydanie Monografii Przyrodniczej Sokołowa Podlaskiego podarowało Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim.
Wyjazd delegacji z Sokołowa odbył się w dniach 30 listopada - 1 grudnia. Tradycyjnie uczestniczyli w nim uczniowie sokołowskich szkół średnich: I Liceum Ogólnokształcącego, Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego oraz po raz pierwszy młodzież Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego z opiekunem panią Iwoną Grabowską. - Tegoroczna akcja zakończyła się dużym sukcesem - podkreśla Agata Mosiej z I Liceum Ogólnokształcącego. - Bus wypełniony książkami bardzo ucieszył dyrekcję szkoły w Grzegorzewie oraz jej uczniów. Część książek trafiła do Domu Polskiego w Wilnie na ręce jej dyrektora, pana Kwiatkowskiego, który obiecał przekazać je potrzebującym.
Ponowne spotkanie
Każdy taki wyjazd jest połączony ze zwiedzaniem Wilna. W tym roku również uczestnicy odkrywali uroki wileńskiego Starego Miasta. Podczas wieczornego spaceru byli m. in. w Katedrze Wileńskiej p. w. św. Stanisława, w Kościele św. Kazimierza, w Kościele św. Anny, w Cerkwi św. Ducha i, tradycyjnie, w Ostrej Bramie. - Interesującym jest fakt, że książki z Sokołowa trafiają do młodzieży, która uczestniczy w Międzynarodowych Obozach Naukowych, organizowanych przez STSK - dodaje Agata Mosiej. - Taki przedświąteczny wyjazd jest więc okazją do ponownego spotkania. Uczniowie z Grzegorzewa, którzy byli w tym roku w Serpelicach otrzymali dodatkowo ostatni numer Biuletynu "U nas na Podlasiu", poświęcony obozowi. Było to dla nich dużą niespodzianką, ponieważ w biuletynie mogli znaleźć swoje zdjęcia oraz artykuły, które pisali na obozie.
Potrzebny kontakt
Inicjatywa STSK niewątpliwie zasługuje na duże uznanie. Jak można było zauważyć, szkoły do których trafiają książki nieustannie borykają się z ich brakiem. Nauczyciele z Grzegorzewa w rozmowie z uczestnikami wyjazdu, podkreślali, że młodzieży potrzebny jest kontakt z językiem polskim. Stąd taka radość z otrzymanych pudeł wypełnionych po brzegi polskimi książkami. - Na pewno akcję zbierania książek dla polskich szkół w rejonie wileńskim będziemy kontynuować - podsumowuje Wanda Wierzchowska. - Wierzymy, że każdy, komu nieobca jest troska o język polski i kto śledzi wydarzenia z jakimi boryka się polskie szkolnictwo na Litwie, chętnie wesprze inicjatywę STSK.
Katarzyna Markusz
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu