29
2022
2018-03-20

"Krasiński - wieszcz niepodległości"


 W niedzielę 4 marca aktorzy teatru Tm wystąpili w Bibliotece Miejskiej w spektaklu"Krasiński - wieszcz niepodległości", który rozpoczął miejskie obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zygmunt Krasiński to trzeci z wielkich romantycznych wieszczów po Adamie Mickiewiczu i Juliuszu Słowackim. Jego poezja jest bardziej pesymistyczna, ale jednocześnie bardziej gorąca i zdeterminowana. Jeśli kocha, to całym sobą i aż po grób. Jeśli walczy o "umarłą" Polskę, to z ogromną nadzieją na Jej "z martwych powstanie". 

Psalmy i poematy odzwierciedlają jego głęboko zakorzeniony chrześcijański światopogląd. Stąd mesjanizm (Polska Chrystusem narodów), który znajdujemy także u Mickiewicza. U Krasińskiego Bóg jest widoczny we wszystkim: w naturze, w każdym stworzeniu, w miłości, w cierpieniu człowieka i Ojczyzny, w walce ze złem i szatanem, wreszcie: w nadziei na sens tego wszystkiego, co poetę - i Polskę - na Ziemi spotyka. Po prawie dwustu latach od ich napisania, w 100. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości, tekst wydaje się nadal, jeśli nie jeszcze bardziej aktualny...

Dynamika i uczuciowość poezji Zygmunta Krasińskiego w wykonaniu Agnieszki Sitek i Tomasza Mędrzaka, melodyjny i porywający język, nasycenie słów emocjami, przemyślany kontekst utworów i dobór muzyki, także granej na żywo w fantastycznym wykonaniu Moniki Rosci i Krzysztofa Woźniczko - wszystko to sprawiło, że Widz miał okazję do przeżywania rzadkiego w dzisiejszych czasach katharsis. Bogactwo doświadczeń życiowych Krasińskiego przekłada się na bogactwo zawarte w jego twórczości, o której tak mało się dzisiaj mówi, zapominając zupełnie o jej urzekającym pięknie. Oprawę muzyczną stanowiła muzyka Fryderyka Chopina, a także muzyka filmowa, m.in. z seriali "Dom" i "Polskie drogi". Koncert w wykonaniu znanej interpretatorki utworów Chopina, wielokrotnej stypendystki im. Fryderyka Chopina i rewelacyjnego skrzypka podkreślił wymowę i przesłanie całego przedstawienia.

W spektaklu zobaczyliśmy razem na scenie odtwórców głównych ról z  ekranizacji „W pustyni i w puszczy”, czyli Monikę Roscę i Tomasza Mędrzaka - filmowych Stasia i Nel - w 45. rocznicę premiery pierwszej realizacji filmowej powieści Henryka Sienkiewicza.

Widzom bardzo spodobała się interpretacja w formie dialogu fragmentów twórczości Krasińskiego, współbrzmiących z piękną muzyką.

Reżyserem był Tomasz Mędrzak.
 



Info / Fot. MBP w Sokołowie Podl.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe