29
2022
2017-09-26

Konsultacje społeczne w ramach programu „Za Życiem”


 Konsultacje dotyczące programu „Za Życiem” na Mazowszu odbyły się 20 września br. w Siedlcach. Ich organizatorem było Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i Caritas Polska. W spotkaniu wzięli udział m.in.: Krzysztof Michałkiewicz, Sekretarz Stanu w MRPiPS, Mirosław Przewoźnik, Dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Sylwester Dąbrowski, Wicewojewoda Mazowiecki, Tomasz Maruszewski, Zastępca Prezesa Zarządu ds. Finansowych PFRON oraz Wojciech Kudelski, Prezydent Siedlec.

Konferencja dotyczyła zmian w ustawach wdrażających program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za Życiem”. Podczas spotkań roboczych zaprezentowane zostały rozwiązania proponowane w programie. Uczestnicy i opiekunowie Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowych Domów Samopomocy mogli omówić bariery i wyzwania związane z problemami osób z niepełnosprawnościami z wejściem na rynek pracy. W spotkaniu wzięło udział ponad 70 osób.

W trakcie konferencji prasowej Sylwester Dąbrowski Wicewojewoda Mazowiecki podkreślił, że ten program pozwala na to, żeby pierwszy raz w sposób kompleksowy zadbać o potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Poruszył także kwestię zapewnienia pomocy rodzinom z dzieckiem niepełnosprawnym - od narodzin, poprzez edukację, rehabilitacje, a także możliwość wejścia na rynek pracy. 
Po zakończeniu części konferencyjnej uczestnicy wzięli udział w warsztatach, które dotyczyły tematów: Warsztat Terapii Zajęciowej – diagnoza i kierunki zmian, wsparcie dla osób z autyzmem, skoordynowana opieka medyczna nad kobietą w ciąży i wczesne wspomaganie rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym, rola asystenta rodziny.

W spotkaniu wzięli udział również: Wioletta Kucharska, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej MUW oraz Marek Renik, Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach.

Spotkanie z udziałem Wiceministra odbyło się w ramach projektu „Konsultacje+” i było 12 konferencją w ramach ogólnopolskiego cyklu. Program „Za Życiem” ruszył w styczniu br. Jego celem jest wsparcie osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Od zapewnienia dostępu wszechstronnej opieki nad kobietą w okresie ciąży, w tym powikłanej, porodu i połogu oraz wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Na realizację programu w latach 2017-2021 przeznaczono środki finansowe w wysokości 3 065 mln zł. Szczegółowe informacje o programie „Za Życiem” oraz wynikach konsultacji znajdują się pod linkiem: http://www.zazyciem.mrpips.gov.pl/aktualnosci
 
Ewa Filipowicz
Rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe