Konstanty Radziwiłł nowym wojewodą mazowieckim
25 listopada 2019 r. premier Mateusz Morawiecki wręczył powołanie na urząd wojewody mazowieckiego Konstantemu Radziwiłłowi. Zastąpi on dotychczasowego wojewodę Zdzisława Sipierę.
Zdzisław Sipiera został powołany na urząd wojewody mazowieckiego 8 grudnia 2015 r. W tegorocznych wyborach parlamentarnych wystartował do Sejmu w okręgu podwarszawskim. W głosowaniu obywatele oddali na niego 8131 głosów, tym samym uzyskał mandat posła IX kadencji. W związku z objęciem nowego stanowiska,
11 listopada 2019 r. przestał pełnić funkcję wojewody mazowieckiego.
Podczas wyborów do Sejmu Zdzisław Sipiera nie był jedynym wojewodą, który uzyskał mandat poselski. Posłami zostali również wojewoda łódzki – Zbigniew Rau, wojewoda podkarpacki – Ewa Leniart, wojewoda świętokrzyski – Agata Wojtyszek, wojewoda dolnośląski – Paweł Hreniak, wojewoda wielkopolski – Zbigniew Hoffmann, wojewoda lubuski – Władysław Dajczak oraz wojewoda lubelski – Przemysław Czarnek. Do Sejmu RP dostało się również dwóch wicewojewodów: wicewojewoda opolski – Violetta Porowska i wicewojewoda świętokrzyski – Bartłomiej Dorywalski.
Zdaniem Mariusza Kamińskiego, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, tak wysokie wyniki wojewodów w wyborach parlamentarnych są doskonałym podsumowaniem ich aktywności w swoich województwach i działań na rzecz społeczeństwa.
25 listopada Premier Mateusz Morawiecki powołał kilku nowych wojewodów, m.in. wojewodę mazowieckiego. Został nim Konstanty Radziwiłł – lekarz, doktor nauk medycznych i działacz samorządu lekarskiego.
W latach 2001 – 2010 Konstanty Radziwiłł był prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej, a w latach 2010 – 2012 prezydentem Stałego Komitetu Lekarzy Europejskich. W 2015 r. wystartował w wyborach do Senatu z listy PiS i uzyskał mandat senatora IX kadencji. 16 listopada został powołany na ministra zdrowia w rządzie Beaty Szydło. 11 grudnia 2017 objął stanowisko ministra zdrowia w nowo utworzonym rządzie Mateusza Morawieckiego, lecz 9 stycznia został odwołany. Zastąpił go obecny minister Łukasz Szumowski. W maju 2019 r. kandydował do Parlamentu Europejskiego, lecz nie uzyskał mandatu. Nie uzyskał również senackiej reelekcji.
W mediach Konstanty Radziwiłł znany jest ze swoich konserwatywnych poglądów. Jest przeciwnikiem aborcji, metody in vitro oraz tabletek „dzień po”. Kontrowersyjny był również jego pomysł utworzenia sieci szpitali, który ostatecznie wszedł w życie.
Nowo wybrany wojewoda zapewnia, że będzie realizował w województwie politykę rządu, współpracując jednocześnie z jednostkami samorządu terytorialnego. W dniu powołania zgodził się ze słowami premiera Mateusza Morawickiego, który stwierdził, że „serce Polski bije tak samo mocno w dużych miastach, jak w małych miejscowościach, małych powiatach i gminach i na terenach wiejskich.”
KDC
Fot. Krystian Maj / KPRM
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu