29
2022
2017-11-28

„Konno przez Mongolię i Kirgistan”


 23 listopada gościem Sokołowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku był podróżnik, geograf i fotograf Jakub Czajkowski, który opowiedział słuchaczom o swoich niezwykłych podróżach. Wykład wzbogaciły przepiękne fotografie oraz charakterystyczna dla omawianych krajów muzyka ludowa.

Jakub Czajkowski rozpoczął swoją prezentację od scharakteryzowania położenia geograficznego Mongolii, a następnie opowiedział o jej niezwykłym ukształtowaniu terenu. Mongolia jest krajem o bogatym i urokliwym krajobrazie. Możemy podziwiać tam zarówno góry jak i doliny, lasy, stepy oraz widoki urozmaicone licznymi rzekami i jeziorami.

Ze względu na różnorodne ukształtowanie terenu, nie wszędzie można dotrzeć samochodem. Z tego powodu głównym środkiem transportu w Mongolii są konie. Jak stwierdził Czajkowski, Mongołowie są mistrzami jazdy konnej, ponieważ uczą się jej już od najmłodszych lat. Dyscyplina ta jest tam tak popularna, że podczas corocznego festiwalu Naadam, Mongołowie popisują się swoimi umiejętnościami jeździeckimi.
Konie są ważne dla tamtejszej ludności także z innego powodu. Mongołowie są w większości ludnością prowadzącą koczowniczy tryb życia. Konie doskonale sprawdzają się w pokonywaniu dużych odległości, przewożąc ludzi oraz ich bagaże. Ludność podróżuje z całym swoim dobytkiem, wliczając w to rozkładane pasterskie jurty, meble, wyposażenie kuchni czy prowiant.

Według podróżnika, Mongołowie to ludność bardzo życzliwa, otwarta i pomocna. Zawsze można liczyć na to, że zaproszą przybysza do swojego namiotu i poczęstują herbatą lub tradycyjnym mongolskim napojem - kumysem.

Kolejnym krajem, o którym opowiedział gość, był Kirgistan - kraj dużo bardziej górzysty niż Mongolia. Szczyty górskich pasm osiągają tam zwykle wysokość od 4 do 5 tys. m. n.p.m. Wąskie ścieżki oraz liczne urwiska również sprawiają, że najbardziej popularnym i niezawodnym środkiem transportu są konie.

Ludność Kirgistanu to w większości pasterze, którzy całe lato spędzają z dala od miasta. Wraz ze stadami koni wyruszają na górskie pastwiska. Mieszkają tam, podobnie jak Mongołowie, w pasterskim jurtach. Są mniej towarzyscy niż Mongołowie, ale łatwiej jest się z nimi porozumieć, ponieważ doskonale mówią po rosyjsku. Jeśli zaproszą gości do swojej jurty, ugoszczą ich tradycyjnymi potrawami składającymi się w większości z mięsa. Na stole znajdą się również pieczywo oraz kumys. Spotkania tego typu zawsze obfitują we wspólne muzykowanie, śpiewy oraz opowiadanie rodzinnych legend i historii.

Jakub Czajkowski, który przybliżył seniorom kulturę Mongolii i Kirgistanu, jest pasjonatem podróży. Zajmuje się organizowaniem wypraw do obu tych krajów. Podczas takiej podróży można nie tylko poznać realia życia w tych niezwykłych miejscach, ale także nauczyć się przydatnej tam sztuki jeździectwa.

Środowy wykład, podobnie jak poprzedni poprowadzony przez dietetyk kliniczną Olgę Mrawiec, został zrealizowany w ramach projektu Fundacji DONUM „Dojrzałość okresem jest złotym” ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Katarzyna Dybowska

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe