29
2022
2012-01-26

Konkurs plastyczny dla dzieci


Konkurs trwa od 7 stycznia do 15 października. Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Każdy uczestnik może wykonać jedną pracę dotyczącą sylwetki Janusza Korczaka lub ilustrację do jednego z jego utworów. Format prac to maksymalnie A1, minimalnie A4. Dopuszczalna technika prac: malarstwo, grafika, rysunek. Wszystkie prace nadesłana na konkurs powinny był opisane drukowanymi literami: imię i nazwisko, wiek, tytuł pracy, adres placówki/szkoły, telefon i e-mail, imię i nazwisko opiekuna. Prac nie opisanych w ten sposób komisja nie będzie oceniać. Do prac należy dołączyć listę zbiorczą uczestników z nazwiskiem instruktora/nauczyciela i danymi adresowymi placówki, telefonem kontaktowym, adresem e-mail. Prace zrolowane lub oprawione nie będą oceniane. Prace nadsyłane i odbierane są na koszt własny uczestników konkursu. Prac nie odebranych po zakończeniu konkursu organizator nie odsyła.

 

Patron konkursu

Wiadomo, że Janusz Korczak urodził się 22 lipca. Nie wiadomo jednak czy było to w 1878, czy 1879 roku. Jego dzieciństwo mogłoby wydawać się szczęśliwe, jednak rodzicielska miłość zastąpiona przez opiekę kolejnych nianiek i bon nie dawała poczucia bezpieczeństwa. Wydaje się, że mały Henryk Goldszmit, bo tak brzmiało jego prawdziwe nazwisko, nie był również świadom swego żydowskiego pochodzenia. "Pod kasztanem pochowany był w wacie, w blaszanym pudełku od landrynek pierwszy mój zmarły, bliski i kochany, na razie tylko kanarek. Jego śmierć wysunęła tajemnicze zagadnienie wyznania. Chciałem na jego grobie postawić krzyż. Służąca powiedziała, że nie, bo on ptak, coś bardzo niższego niż człowiek. Płakać nawet grzech. Tyle służąca. Ale gorsze to, że syn dozorcy domu orzekł, że kanarek był Żydem. I ja. Ja też Żyd, a on - Polak, katolik. On w raju, ja natomiast, jeżeli nie będę mówił brzydkich wyrazów i będę mu posłusznie przynosił kradziony w domu cukier - dostanę się po śmierci do czegoś, co wprawdzie piekłem nie jest, ale tam jest ciemno. A ja bałem się ciemnego pokoju. - Śmierć. - Żyd. - Piekło. Czarny, żydowski raj. - Było co rozważać" - napisał później w pamiętniku.

 

Stary Doktor

Zanim Henryk Goldszmit skończył medycynę na Uniwersytecie Warszawskim zaczął wyjeżdżać jako opiekun na kolonie do Michałówki. W 1905 roku otrzymał dyplom lekarza. Zaczął pracę w szpitalu dziecięcym imienia Bersonów i Baumanów. W tym samym roku został powołany do wojska i wyjechał do Mandżurii. Rok później wrócił do Warszawy, pracy w szpitalu oraz pisania. Korczak szybko zyskał rozgłos jako pisarz. Tym samym stał się popularnym lekarzem. Gdy chodził na prywatne wizyty, pytano go również o twórczość literacką. Daleko mu jednak było do celebryty. Wygłaszał odczyty, jeździł na kolonie, obserwował swoich małych podopiecznych i pisał. "Cichy, szary polski wyraz: "smutno" jest po żydowsku też: "smutno". I kiedy dziecku polskiemu czy żydowskiemu źle się dzieje na świecie - tym samym wyrazem myśli, że mu - smutno" - napisze w książce "Mośki, Joski i Srule".

Janusz Korczak większości z nas kojarzy się jednak przede wszystkim ze Starym Doktorem, który troskliwie opiekował się swoimi dziećmi w getcie. Nie opuścił ich nawet w tej ostatniej drodze na Umschlagplatz, skąd stłoczone w bydlęcych wagonach odjechały do obozu śmierci w Treblince.

 

Będą nagrody

Konkurs organizowany przez Sokołowski Ośrodek Kultury obejmuje trzy kategorie wiekowe: 7-9 lat, 10-12 lat i 13-15 lat. Organizator zapewnia nagrody rzeczowe za I, II, III miejsca w każdej kategorii wiekowej. Nagrodzone prace przechodzą na własność organizatora. Nadesłanie prac na konkurs jest jednoznaczne z akceptacją warunków regulaminu, zgodą na publikację danych osobowych (zamieszczenie listy laureatów na stronach internetowych , w prasie oraz TV), prezentację pracy w formie fotografii w materiałach reklamowych, albumach, prasie i na stronach internetowych. Organizator zapewnia również druk folderu z wystawy pokonkursowej. Prace należy przysyłać między 7 stycznia, a 15 października 2012 roku na adres Sokołowskiego Ośrodka Kultury, ul. Wolności 27, 08-300 Sokołów Podlaski z dopiskiem "Dzieci - Januszowi Korczakowi".
Na wszelkie pytania związane z konkursem odpowiadają: Joanna Błońska - j.blonska@sok.sokolowpodl.pl oraz Katarzyna Hardej - k.hardej@sok.sokolowpodl.pl

 

KATARZYNA MARKUSZ

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe