Konkurs fotograficzny dla Seniorów
Rok 2012 to rok Józefa Ignacego Kraszewskiego, wielkiego powieściopisarza, poety, krytyka literackiego, publicysty, dziennikarza, działacza społecznego a także politycznego. Napisał 586 dzieł zawartych w 600 tomach. Józef Ignacy Kraszewski to także: muzyk - komponował utwory fortepianowe; malarz - tworzył obrazy olejne, akwarele, rysował ołówkiem, zachowało się ponad 900 jego rysunków; znawca fotografii, kolekcjonował fotografie dzieł sztuki, krajobrazów, a także fotograficzne portrety ludzi swojej epoki. Józef Ignacy Kraszewski nadal zadziwia i fascynuje czytelników i historyków literatury. Uważany jest za fenomena pracowitości i wszechstronności zainteresowań i talentów. Twórczość jego odkrywana jest na nowo zarówno przez badaczy literatury jak i czytelników, wiernych dziełom autora „Starej Baśni”.
Celem konkursu na reportaż jest popularyzacja twórczości wielkiego Polaka, znanego historyka, cenionego powieściopisarza na podstawie wybranych przez organizatora powieści, zachęcenie środowiska seniorów i słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku do odświeżenia wiedzy o życiu i twórczości autora „Starej Baśni”, promocja dorobku literackiego i społecznego Józefa Ignacego Kraszewskiego wśród ludzi młodych, integracja wielopokoleniowa - zachęcenie wszystkich seniorów do aktywności artystycznej i integracji - popularyzacja fotografii jako dziedziny umożliwiającej realizację pasji artystycznych i społecznych.
Reportaż fotograficzny
Konkurs skierowany jest do osób nie związanych zawodowo z fotografią - słuchaczy uniwersytetów trzeciego wieku i członków klubów seniora. Konkurs trwa od 1 lutego do 30 września 2012 roku. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do przedłużenia lub skrócenia terminu zakończenia konkursu. Podstawą udziału w konkursie jest przesłanie reportażu fotograficznego od 5 do 10 zdjęć formacie 20 x 30 na papierze foto (krótszy bok nie może być mniejszy niż 20 cm) i dołączenie płyty CD ze zdjęciami konkursowymi formacie JPG wielkości wykonanej fotografii. Reportaż fotograficzny dotyczący twórczości J.I. Kraszewskiego powstaje na podstawie jednej wybranej pozycji literackiej autora. Do pracy należy dołączyć imię, nazwisko i adres autora zdjęcia oraz tytułu reportażu. Uczestnik konkursu ma obowiązek wykorzystać tylko swoje własne zdjęcia. Przesłanie zgłoszenia jest jednoznaczne z zaświadczeniem o prawie autorskim do zgłoszonych fotografii. Udział w konkursie należy zgłosić na karcie zgłoszenia. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.sok.sokolowpodl.pl. Wszelkie pytania dotyczące konkursu należy kierować drogą elektroniczną na adres e-mail: a.simanowicz@sok.sokolowpodl.pl. Osobą do kontaktu jest Alina Simanowicz tel. 501 446 660 z Sokołowskiego Ośrodka Kultury.
O wyborze zwycięzców konkursu zdecyduje komisja konkursowa powołana przez Organizatora, w skład której wejdą: Bogdan Skarus - fotograf; Władysław Piecyk - polonista; Maria Koc – etnografka, dyrektorka SOK; Irena Maklakiewicz – pracowniczka Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie; Joanna Błońska – artystka, plastyczka SOK.
Atrakcyjne nagrody
Ogłoszenie wyników Konkursu nastąpi w listopadzie 2012 roku. Zwycięskie i wyróżnione zdjęcia zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej w galerii SOK. Przewidziane jest również spotkania autorów prac wystawy pokonkursowej z młodzieżą w ramach popularyzacji twórczości J.I. Kraszewskiego. Nagrodami w konkursie są trzy nagrody pieniężne i 10 wyróżnień rzeczowych, wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy za udział w konkursie.
Wykaz wybranych powieści i opowiadań J.I. Kraszewskiego obowiązujących w konkursie fotograficznym: "Chata za wsią", "Dziecię starego miasta", "Historia kołka w płocie", "Historia o Januszu Korczaku i o pięknej Miecznikównie: powieść z czasów Jana Sobieskiego", "Piękna pani", "Pod blachą: powieść z końca XVIII wieku, o ks. Józefie Poniatowskim", "Stara Baśń", "Hrabina Cosel", "Macocha".
Katarzyna Markusz
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu