29
2022
2019-04-24

Koncert symfoniczny „Odrodzenie”


Sokołowski Ośrodek Kultury zaprasza na uroczysty koncert symfoniczny z cyklu „Mazowsze w Koronie”, który odbędzie się 5 maja o godz. 18:30 w sokołowskiej konkatedrze. Koncert pt. "Odrodzenie" wykona Orkiestra Sinfonia Viva w ponad sześćdziesięcio-osobowym składzie pod batutą Tomasza Radziwonowicza.

W programie koncertu znajdą się dzieła powstałe w okresie, kiedy Polska nie była obecna na mapach Europy. Istniała jedynie w sercach i myślach Polaków oraz pojawiała się w niektórych dziełach europejskich twórców: Niemca Richarda Wagnera, Polaka Mieczysława Karłowicza, Rosjanina Piotra Czajkowskiego, Polaka Stanisława Moniuszki.

Wykonawcy:

* Orkiestra Sinfonia Viva
* Tomasz Radziwonowicz - dyrygent
* Igor Pogorzelski - słowo o muzyce

* PROGRAM
Richard Wagner - Uwertura C-dur „Polonia” na orkiestrę (1836) 12’
* Mieczysław Karłowicz - Symfonia e-moll „Odrodzenie” op. 7 (1899 -1902) 45’, I Andante. Allegro, II Andante non troppo, III Vivace, IV Allegro maestoso
* Piotr Czajkowski - Polonez z opery „Eugeniusz Oniegin” op. 24 (1877-78) 5’
* Stanisław Moniuszko - Mazur z IV aktu opery „Straszny Dwór” (1861-64) 6’

Wybitny kompozytor niemiecki Richard Wagner zafascynowany odwagą Polaków w czasie trwania Powstania listopadowego napisał Uwerturę „Polonia”. W niej pojawiają się liczne polskie muzyczne akcenty. Kompozytor w 1832 roku uczestniczył w obchodach trzeciomajowej rocznicy, organizowanej przez polskich emigrantów w Lipsku, gdzie usłyszał wiele polskich patriotycznych pieśni.

Wybitny kompozytor polski Mieczysław Karłowicz, pod koniec studiów muzycznych w Berlinie u wielkiego pedagoga z zakresu kompozycji Heinricha Urbana, zwolennika estetyki wagnerowskiej, rozpoczął pracę nad swoją jedyną Symfonią „Odrodzenie”, którą ukończył w 1902 roku. Inspiracją dla niego była symfonika wielkiego kompozytora Piotra Czajkowskiego. Karłowicz sam opisał warstwę programową utworu. ”Dusza budzi się z omdlenia i przechodzi długą, szarą drogę do podwalin przyszłego istnienia, do Odrodzenia”. W finale Symfonii rozbrzmiewa „Hymn Odrodzenia”. „Chwila upragniona nadeszła. Dusza stoi triumfująca i pogodna, zapatrzona w zaświaty i wskazuje ludom wszystkim drogę do Odrodzenia”. Premiera wielkiego dzieła Mieczysława Karłowicza odbyła się w Berlinie w 1903 roku na koncercie kompozytorskim. Dyrygował sam kompozytor. Potem dzieło w całości wykonano we Lwowie.

Kolejnym punktem programu będzie efektowny „Polonez” rosyjskiego kompozytora Piotra Czajkowskiego z opery „Eugeniusz Oniegin”, opery wykonanej po raz pierwszy w Moskwie w roku 1879.

5 maja dwieście lat temu urodził się Stanisław Moniuszko. Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił Rok 2019 - Rokiem Stanisława Moniuszki w 200. rocznicę urodzin kompozytora . Na zakończenie koncertu prezentujemy Jego dzieło – słynny „Mazur” z opery „Straszny Dwór”. Operę wystawiono w Warszawie w roku 1865 , rok po upadku Powstania styczniowego. Zaledwie po trzech przedstawieniach operę zdjęła cenzura carska. Kompozytor za swego życia nie miał już okazji zobaczyć tego wielkiego dzieła na scenie teatralnej.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe