2013-08-23
Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sokołowie Podlaskim informuje, iż dnia 9 sierpnia 2013 r. Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie nr 3 w sprawie zarządzenia środków w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Białorusi i możliwości jego przeniesienia na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Jednocześnie PLW zwraca uwagę na następujące zakazy i nakazy zawarte w przedmiotowym rozporządzeniu ważne dla hodowców trzody chlewnej.
Zakazuje się:
- organizowania targów, wystaw, pokazów, konkursów z udziałem świń
- uboju świń na użytek własny
- wyprowadzania zwłok padłych świń do zakładów utylizacyjnych bez wcześniejszego zgłoszenia padnięcia świni do Powiatowego Lekarza Weterynarii
Nakazuje się:
- wyłożenie mat dezynfekcyjnych w liczbie zapewniającej zabezpieczenie wejść do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie oraz ich stałe utrzymywanie w stanie zapewniającym utrzymanie skuteczności działania środka dezynfekcyjnego
- trzymanie świń w zamknięciu w pomieszczeniach gospodarczych
- bieżące poddawanie oczyszczeniu i dezynfekcji narzędzi oraz sprzętów wykorzystywanych do obsługi świń
- zaopatrywanie wszystkich przemieszczeń świń w świadectwo zdrowia wystawiane przez organ Inspekcji Weterynaryjnej lub upoważnionego urzędowego lekarza weterynarii (w tym świadectwa przemieszczania świń bezpośrednio z gospodarstwa do rzeźni).
Obszar obejmuje powiaty: łosicki, sokołowski, siedlecki i miejski Siedlce (najbliższe granicy). Podobne rozporządzenia obowiązują we wschodnich województwach. - Środki ostrożności mogą wydawać się daleko idące, ale są konieczne, służą ochronie naszych hodowców i eksporterów przed poważnymi stratami. Koszty zwalczania ASF też są bardzo wysokie” – powiedział wojewoda Jacek Kozłowski. W przypadku wykrycia ogniska ASF wszystkie świnie muszą zostać humanitarnie uśmiercone i zutylizowane, materiały biologiczne (w tym mięso i pasza) zniszczone, a sprzęt, pomieszczenia oraz środki transportu – odkażone. Na rok wstrzymany zostałby również eksport mięsa wieprzowego z Polski do blisko 40 krajów. „Ryzyko, że wirus ASF trafi do naszego kraju jest realne ze względu na duży ruch osobowy i tranzytowy oraz rozległe kompleksy leśne na granicy z Białorusią, które sprzyjają przemieszczaniu się dzików” – dodał Paweł Jakubczak, mazowiecki lekarz weterynarii.
Od otrzymania informacji o ASF na Białorusi, inspekcja weterynaryjna na Mazowszu przeszkoliła około 400 lekarzy weterynarii oraz 100 członków kół łowieckich. Prowadzi też akcję informacyjną wśród hodowców trzody chlewnej. Sprawdzono też stan magazynów epizootycznych, działanie kolumny ubojowej oraz dane rzeźni i zakładów utylizacji. Inspekcja transportu drogowego zwiększyła kontrole samochodów przewożących trzodę chlewną.
OPR. LK
« wróć | komentarze [0]