29
2022
2017-01-30

Kolejny ogólnopolski sukces 66 SDH „Wilki"


Od września 2016 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Sokołowie Podl. istnieje 66 SDH „Wilki", której drużynowym jest ks. pwd. Mariusz Kroll. Jesienią 2016 r. „Wilki” zostali laureatami ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Główną Kwaterę ZHP z okazji 18. edycji europejskiego Tygodnia Edukacji Globalnej.

Po tym sukcesie harcerze nie spoczęli na laurach i Zastęp „Łupaszko” z drużyny wziął udział w konkursie „Zmieniaj lokalnie”, realizowanym przez GK ZHP w ramach projektu „Harcerski wolontariusz w szkole”, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zadaniem uczestników było zdiagnozowanie w swoim otoczeniu potrzeby społecznej, którą można zaspokoić dzięki inicjatywie wolontariackiej, zrealizowanie inicjatywy i opisanie działania.
Harcerze doszli do wniosku, że pomoc skierują samotnych, starszych, często schorowanych osób, które walczą ze swoją samotnością i bezradnością. Przygotowali ulotki, które zanieśli do starszych, samotnych ludzi. Docelową grupę odbiorców tych działań pomogły harcerzom wybrać panie z oddziału Caritas przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim, które również uwiarygodniły u tych osób inicjatywę. O pomoc poprosiła mieszkająca samotnie pani Jadwiga. Bardzo się ucieszyła, iż harcerze chcą jej pomagać i kiedy po raz pierwszy do niej poszli, nie kryła łez wzruszenia. Wszystkie działania Młodzi wolontariusze w różny sposób pomagali swojej podopiecznej, co dokładnie opisali w sprawozdaniu.

Mimo, iż akcja „Zmieniaj lokalnie” jest ograniczona czasowo, harcerze z „Dwójki” dalej będą pomagać pani Jadwidze i spędzać z nią czas. Jeżeli znajdą się też inne osoby potrzebujące podobnej pomocy – je również otoczą opieką.
- Uważamy, że naszym projektem przyczyniamy się do rozwiązania problemu samotności ludzi starszych i samotnych. Wielu z nich dowiedziało się, że są harcerze, którzy chcą im pomagać. Wiedzą, że w razie potrzeby mogą na nas liczyć. A jedna konkretna osoba – pani Jadwiga – zyskała młodych przyjaciół i teraz często się uśmiecha. Naszym działaniem zwróciliśmy także uwagę naszego otoczenia na problem ludzi starszych – opowiadaliśmy o projekcie naszym koleżankom i kolegom ze szkoły, którzy z zaciekawieniem słuchali o naszej inicjatywie. Może i oni zechcą zmieniać nasze lokalne środowisko – napisali w sprawozdaniu wysłanym do organizatora konkursu Bartosz Zmarzlik, Sandra Hardej, Małgosia Pyrzanowska, Kuba Niewierowski, Kinga Błońska.
Działania zastępu „Łupaszko” oceniono bardzo wysoko – inicjatywa została uznana za pierwszą z 10 najlepszych. Jak informuje drużynowy, ks. pwd. Mariusz Kroll, uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Zakopanem. Zwycięzcom trudno było tam dotrzeć.


 

J.O.
 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe