Kolejne sukcesy „Kacperka”

Podwójne, ogólnopolskie laury zdobyła w grudniu grupa teatralna „Kacperek”. Łatwo nie było, a to ze względu na odległości. W ciągu trzech dni młodzi aktorzy wystąpili bowiem w Warszawie i w Suwałkach.
Grupa Teatralna „Kacperek” funkcjonuje od 2003 roku. Założona została przez nauczycielkę języka polskiego, Urszulę Danielską, która jest także instruktorką grupy. W ciągu siedmiu lat istnienia, grupa „Kacperek” odniosła wiele sukcesów na różnych szczeblach. Na swoim koncie ma między innymi I miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Teatralnym.
Do tej pory młodym aktorom udało się także zdobyć III miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu „Kanwa”, dwa złote Mini Maxy (srebrny i dwa brązowe) na Festiwalach Teatrów w Warszawie, a także trzy Srebrne Maski. Największy jednak sukces „Kacperka” to reprezentowanie Polski na VII Międzynarodowym Przeglądzie Twórczości Szkolnej we włoskim San Remo.
Wiele kilometrów
Grupa teatralna „Kacperek” pod okiem Urszuli Danielskiej wzięła udział w dwóch konkursach artystycznych. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że oba konkursy odbywały się w tym samym czasie, w dwóch oddalonych od siebie o kilkaset kilometrów miejscowościach - jeden w Warszawie, a drugi zaś w Suwałkach.
– Bałam się, że nie damy rady technicznie tego pogodzić, ale udało się – mówi Urszula Danielska. - W dniach 9-11 grudnia nałożyły się dwa konkursy teatralne, do których grupa została zakwalifikowana. Oba miały rangę ogólnopolską i sam fakt wyboru naszych przedstawień do finału konkursów był już ogromnym sukcesem – podkreśla instruktorka grupy. Konkurs w Suwałkach, to VIII Ogólnopolskie Spotkanie z Monodramem, natomiast drugi to Ogólnopolski Konkurs Teatralny „Scena 21” w Warszawie
„Marionetka”
W Monodramie „Powstałam dla was” w reżyserii Urszuli Danielskiej wystąpiła uczennica klasy IV Szkoły Podstawowej nr 4 – Natalia Piwko, która wcieliła się w rolę marionetki zamkniętej w skrzyni po upadku teatru, która na chwilę ożywa przed widzem i wspomina czasy świetności i sławy.
– Mimo że trudno było mi zagrać marionetkę, to przyznam, że rola bardzo mi się podobała – mówi Natalka. – Na początku musiałam się wczuć w tę postać i wyobrazić sobie, jak to jest być lalką. Oglądałam filmy w Internecie i patrzyłam, jak powinna poruszać się prawdziwa marionetka. Na scenie światła są tak skierowane, że nie widać twarzy publiczności i można się lepiej skoncentrować – dodeje dziewczynka.
Natalia Piwko zdobyła najwyższe, II miejsce (pierwszego nie przyznano) w kategorii szkół podstawowych w VIII Ogólnopolskich Spotkaniach z Monodramem "O Złotą Podkowę Pegaza" oraz otrzymała dyplom i nagrodę pieniężną. Instruktorka grupy a zarazem wychowawczyni przyznaje, że rola Natalki była naprawdę trudna, ale i wyjątkowa.
– Widzowie z zapartym tchem śledzili Natalkę na scenie, która bardzo dobrze opanowała ruchy lalki. Kiedy wyszła, na sali było zupełnie ciemno a pierwszymi słowami, jakie wypowiedziała, były słowa tytułowe monodramu - „Powstałam dla Was”. Publiczność zamarła – mówi Urszula Danielska. – Obie, mimo niewyspania i stresu związanego z podróżą, wspaniale wspominamy pobyt na spotkaniach z monodramem 9 i 11 grudnia – dodaje.
„Motylem jestem”
10 grudnia w Warszawie odbył Ogólnopolski Konkurs Teatralny „Scena 21”, do którego cała grupa teatralna „Kacperek” zakwalifikowała się z przedstawieniem „Motyle i tyle” w reżyserii Urszuli Danielskiej. Scenariusz napisała Alicja Danielska. Kostiumy w dużej części przygotowali rodzice małych aktorów. Główne role zagrali Natalia Piwko i Kuba Lachowski, którzy otrzymali dwie indywidualne nagrody - wyróżnienia aktorskie.
- Przedstawienie "Motyle i tyle" było prezentowane podczas minionych wakacji w Płośnicy na Ogólnopolskim Konkursie Teatralnym "Płośnickie Lato", gdzie zajęło wysokie miejsce w pierwszej dziesiątce na kilkadziesiąt prezentowanych spektakli w ramach kilkudniowej imprezy teatralnej – mówi Urszula Danielska. W tym przedstawieniu obok odtwórców głównych ról - Natalki i Kuby - udział wzięli: Emilia Borychowska, Anna Buczyńska, Krzysztof Ciałkiewicz, Alicja Ciołkowska, Olga Gąsowska, Natalia Kałużyńska, Julia Korman, Karolina Kowalik, Klaudia Maksimiak, Diana Nowotniak, Magdalena Pasik, Joanna Pieniak, Sandra Kuta, Michał Pawelec, Daria Żuk, Weronika Grochowska, Nicol Dobrowolska, Maria Jabłońska, Natalia Wierzbicka, Sylwia Kosowska, Klaudia Wasilewska i Olga Zadrożna.
Wspaniałe uczucie
- Bardzo lubię pracować z dziećmi w ramach zajęć teatralnych. To wspaniałe uczucie móc obserwować ich postępy i cieszyć się ich sukcesami – mówi Urszula Danielska, instruktorka grupy „Kacperek”. – Dziękuję także dyrekcji szkoły, która nas zawsze wspiera, co w efekcie stwarza nam właściwe warunki do przygotowywania przedstawień i prezentowania ich w ramach konkursów teatralnych – dodaje wychowawczyni.
KATARZYNA NIERODA
FOT. ARCHIWUM
« wróć | komentarze [1]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
I'm so proud of you |
warszawa 2011-03-05 22:59:34 |