2015-01-25
Kolejne spotkanie Stowarzyszenia Podlaskie Dziedzictwo Kultury
Styczeń obfituje w opłatkowe spotkania różnych środowisk i stowarzyszeń.
W sobotę 17 stycznia poza harcerzami i wolontariuszami w auli wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie na oddzielnym spotkaniu zgromadzili się też członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Podlaskie Dziedzictwo Kultury. Powstało ono z inicjatywy biskupa Antoniego Dydycza i skupia przedstawicieli środowisk, instytucji i organizacji kulturalnych, artystów oraz osób działających na rzecz kultury w regionie historycznego Podlasia. Celem stowarzyszenia jest kształtowanie i pogłębianie tożsamości kulturowej Podlasia, popularyzacja jego wielokulturowego dziedzictwa, integracja środowisk, wspieranie inicjatyw artystycznych, Sobotnia uroczystość odbyła się pod patronatem i z udziałem biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa, obecny był również biskup senior Antoni Dydycz, senator RP Maria Koc, burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym. Spotkanie prowadzili Alina Simanowicz oraz ks. kan. dr Łukasz Gołębiewski. Byli obecni dyrektorzy placówek kultury, działacze i twórcy z różnych miejscowości z terenu diecezji drohiczyńskiej. Bardzo licznie reprezentowany był powiat sokołowski: przybyli między innymi członkowie Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego z Honorową Prezes Wandą Wierzchowska na czele, dyrektor GOKiS w Sterdyni Marianna Kobylińska, dyrektor M-GOK w Kosowie Lackim Ewa Rutkowska, przedstawicielka Towarzystwa Miłośników Ziemi Sterdyńskiej Stanisława Maciak, twórczyni ludowa Wiesława Kur. Wszystkich powitała senator Maria Koc i złożyła serdeczne noworoczne życzenia.
Ks. bp Tadeusz Pikus wygłosił referat „Cywilizacja, kultura i religia”. Stwierdził w nim między innymi, że cywilizacja jest aktywnością człowieka ukierunkowaną na świat, który sobie podporządkowujemy, kultura to aktywność ukierunkowana na człowieka, natomiast religia stanowi ukierunkowanie człowieka na Boga. Podkreślił, że jeśli aktywność człowieka jest oparta o wartości, wtedy kolejne pokolenia dziedziczą dorobek swoich przodków.
Z kolei ks. bp Antoni Dydycz, nawiązując do referatu bp Pikusa życzył, aby obecnie tworzona kultura była darem dla przyszłych pokoleń.
W trakcie uroczystości wystąpił ZPiT „Sokołowianie” wraz z kapelą, zespół „Seniorynki” i zespoły śpiewacze z powiatu węgrowskiego, Chór Pieśni Narodowej z Siemiatycz, laureatka festiwalu „Kolędowe Serca Mazowsza” Liwia Długosz ze Sterdyni.
Ostatnim punktem spotkania było łamanie się opłatkiem i składanie życzeń. Tradycyjnie najdłuższa kolejka ustawiła się do obu księży biskupów. Następne przedsięwzięcie Stowarzyszenia to tradycyjna czerwcowa impreza świętojańska w amfiteatrze w Drohiczynie.
JO

« wróć | komentarze [0]