29
2022
2012-01-20

Kolędowanie w bibliotece


Biblioteka w Sokołowie Podlaskim ma w swojej ofercie coraz więcej propozycji spotkań i wieczorów autorskich, z których chętnie korzystają mieszkańcy miasta. W okresie świątecznym nie mogło tam zabraknąć spotkania poświęconego kolędom.

- Wprawdzie minęły już święta Bożego Narodzenia, ale świąteczny nastrój jeszcze pozostaje z nami - mówi dyrektor Biblioteki Miejskiej, Hanna Lecyk. - Święta Bożego Narodzenia to święta bardzo urokliwe, zwłaszcza jeśli są białe, śnieżne. Od IV wieku są obchodzone jako święto liturgiczne 25 grudnia. W średniowieczu święta obchodzone bardzo radośnie, hucznie. Z czasem do tej radości dołączyć się musiała chwila zadumy, refleksji nad przemijającym życiem. Od XVII wieku zaczęła się kształtować tradycja taka, jaką znamy dzisiaj, jaką kultywujemy. Na tę tradycję składają się przed wszystkim wspólne spotkania z rodziną, zwłaszcza przy stole wigilijnym, na którym nie może zabraknąć opłatka.

 

Świąteczna tradycja

O tym zwyczaju dzielenia się opłatkiem mówił Cyprian Kamil Norwid: "Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,/ przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,/ ludzie gniazda wspólnego łamią chleb Biblijny,/ najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie." - Świąteczną tradycję tworzą również choinka, obdarowywanie się prezentami i wspólne śpiewanie kolęd - podkreśla Hanna Lecyk. - Po raz pierwszy słowa "kolęda" użyli Rzymianie świętując rozpoczynający się nowy rok. Wtedy też składano sobie życzenia. Zwyczaj ten przejęli Słowianie wzbogacając go pieśniami. Początkowo właśnie kolęda miała charakter pieśni świeckich. Od XV wieku zmieniła swój charakter na religijny. Zaczęto też pisać coraz więcej kolęd. Powstało ich prawdopodobnie kilkaset. Dziś najbardziej znanych i popularnych jest kilkadziesiąt z nich.

 

Znakomici wykonawcy

Podczas spotkania w bibliotece na gitarze zagrał oraz zaśpiewał kilka najpiękniejszych kolęd Radek Świderski. Uczestnicy mogli usłyszeć "Lulajże Jezuniu", "Cichą noc", "Dzisiaj w Betlejem", czy "W żłobie leży". Wiersze związane z okresem Bożego Narodzenia wykonywali młodzi członkowie grupy teatralnej Wiraż, która pod kierownictwem Bożeny Mrozowskiej działa przy Bibliotece Miejskiej. Na scenie pojawili się: Kasia Wyszomierska, Natalia Piwko, Kamil Krakowski, Maciej Tyszko, Justyna Rytel, Mateusz Końca, Kasia Wasilczuk. Recytowali oni wiersze księdza Twardowskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Juliana Tuwima, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz siostry Ireny Jezierskiej.

Na zakończenie swój autorski wiersz zaprezentował Adam Końca. Było to jednocześnie zaproszenie na kolejny wieczór przy świecach do biblioteki. 10 lutego o godz. 18 odbędzie się tam spotkanie z Adamem Końcą i jego twórczością. Serdecznie zapraszamy!

 

KATARZYNA MARKUSZ

« wróć | komentarze [5]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Ten"wiem" chyba wie.Region Sokołowski zostanie zaściankiem.Wiać kto może,i kolędować nie będzie komu.

v3e
2012-01-23 11:35:36

Kolędy to tradycja, ale cykliczne wieczory przy świecach w Bibliotece to super pomysł

czytelnik
2012-01-22 16:28:51

Gdzie jeszcze kolędowania nie było?.W Policji,Sądzie,Prokuraturze,było czy nie?. Jak nie to już zabrać togi i mundury,dopiąć skrzydła,wbić aureole i piać,aż się niebiosa otworzą.Może trochę mamony spadnie i tych instytucji nie zlikwidują, bo to ostatni rok ich funkcjonowania.Podobnie powiat do likwidacji,radnych miejskich będzie wybieranych 8.Nie będzie gmin;Sokołów Podl.,Bielany,Sabnie,Ceranów,Jabłonna Lacka.

wiem
2012-01-22 14:19:06

Roman się w grobie przewraca.

kolega
2012-01-21 21:10:45

I tam dotarli.Książka nie potrzebuje kolędy.No chyba,że słyszy.

kik
2012-01-21 11:23:00
Strona 1/1






Dane kontaktowe