29
2022
2023-06-21

Kolarskie mistrzostwa Mastersów

W sobotę 17 czerwca ponad 130 zawodniczek i zawodników w 15 kategoriach (panie 4 kategorie wiekowe, panowie 11) rywalizowało o tytuł Mistrza Polski Masters w jeździe indywidualnej na czas. Czerwcowa temperatura sprawiła, że mimo całonocnych opadów deszczu, które ustały dopiero na 3 godziny przed rozpoczęciem Mistrzostw, pierwsza zawodniczka startująca punktualnie o godz. 14 jechała już po suchym asfalcie. Zawodnicy mieli do pokonania 20 kilometrową dość płaską trasę, o sumie przewyższeń około 120 metrów. Taki profil trasy pozbawionej ostrych zakrętów pozwalał osiągać duże prędkości przejazdu.
Zieliński Wojciech z grupy Quest Road - najlepszy zawodnik bez podziału na kategorie - pokonał tę trasę w 23:10.57 i osiągnął średnią prędkość 51,8 km/h!
M80+ - Grabowski Edmund - G.K. Gryf Tczew

Tego dnia Sokołowskie Towarzystwo Cyklistów reprezentowało trzech zawodników. W kategorii M50A wystartował Sylwester Prętczyński. Pokonanie tej trasy zajęło mu 25:06.05, dzięki czemu zajął 6 miejsce. Jerzy Łętowski w M60A zajął 5 miejsce z czasem 27:05.91, natomiast Szczepan Dziewulski te zawody ukończył z czasem 34:07.16 i ostatecznie uplasował się na 12 pozycji w kategorii M70A.

W niedzielę 18 czerwca niebo nad wschodnią częścią Polski zakryte było grubą warstwą deszczowych chmur. Od wczesnego poranka praktycznie cały czas padało i w takich trudnych warunkach do rywalizacji o tytuły Mistrza Polski Masters w jeździe dwójkami na czas stanęło 47 dwójek. Niestety, w tych zawodach wystartowali reprezentanci Sokołowskiego Towarzystwa Cyklistów. Zwycięzcami poszczególnych kategorii zostali:
M80+ - Szpilczyński Witold/Grabowski Edmund

Nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji z ramienia PZKol czuwał sędzia główny Pan Zbigniew Ruzik. Możliwość rejestracji on-line i elektroniczny pomiar czasu na zawodach zapewnił Akces-Sport.

Po zakończeniu rywalizacji dwójek, na tej samej trasie o tytuł Mistrza Polski Amatorów w jeździe na czas walczyli zawodnicy nieposiadający licencji Masters.
Jest to jedyna tego typu impreza mistrzowska dla amatorów, która wpisana jest w kalendarzu Komisji Masters. Chęć startu w tych zawodach zadeklarowało 40 osób, a zwycięzcami zostali:
KO - Wojciechowska Monika
M20 - Gromnicki Kamil
M30 - Żmidziński Bartosz
M40 - Filipenko Karol
M50 - Gudz Marian
M60+ - Dołmat Stanisław

Medale ufundowane przez Sokołów S.A i dla zwycięzców pamiątkowe koszulki mistrzowskie firmy QuestSport zawodnikom Masters wręczał Zastępca Burmistrza Miasta Sokołów Podlaski – Pan Krzysztof Dąbrowski oraz Sylwester Prętczyński - Prezes Sokołowskiego Towarzystwa Cyklistów i Damian Strzała - V-ce Prezes STC.
Medale dla Amatorów, tak jak dla zawodników Masters, ufundowane zostały przez Sokołów S.A., natomiast o pamiątkowe koszulki mistrzowskie zadbał poznański producent odzieży kolarskiej - firma Alperium.

Dzięki hojności naszych Sponsorów każdy uczestnik Mistrzostw Polski Masters i Amatorów przy rejestracji otrzymywał pamiątkowy pakiet startowy, natomiast po zakończeniu rywalizacji zawodnicy mogli zjeść ciepły posiłek regeneracyjny.