29
2022
2018-10-30

KOE znów ze złotem


Wspieranie kultury przez władze samorządowe procentuje. Mamy nie tylko piękny i prężnie działający ośrodek kultury, ale do Sokołowa wracają utalentowani młodzi ludzie i osiedlają się talenty artystyczne z innych miast, a kolejne grupy twórcze rozsławiają miasto i region.   

W sobotę 27 października wielki sukces odniósł Chór Kameralny „KOE” z Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Muzyczne talenty i ogromna pasja, wielkie zaangażowanie i ciężka praca po raz kolejny przyniosły efekt. Na II Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym im. Mikołaja Zieleńskiego w Łowiczu chór zdobył „Złoty Dyplom”, a dyrygent Aneta Mroczek „Nagrodę Specjalną dla Najlepszego Dyrygenta Festiwalu”. Grand Prix festiwalu wywalczył Mieszany Chór „Risonanza Continua” z Zabrza.

Poziom konkursu był niezwykle wysoki, co podkreśliło jury w składzie: prof. dr hab. Katarzyna Sokołowska, prof. dr hab. Anna Domańska, dr hab. Iwona Wiśniewska–Salamon, dr hab. Michał Sławecki.

W Łowiczu Chór KOE wystąpił w składzie: soprany - Iwona Ciałkiewicz, Julia Kraska, Anna Maliszewska, Anna Mitura (instruktor emisji głosu), Maria Nowak, Dorota Szurowska; alty - Jolanta Artych, Paulina Kaniuk, Katarzyna Sawicka, Paulina Tymińska; tenory - Piotr Kucharek, Jacek Krusiewicz, Rafał Matyka; basy - Marcin Celiński, Tomasz Chmiel, Jakub Fąk, Przemysław Sawicki.   
         
Festiwalowe przesłuchania odbywały się w przepięknej barokowej sali koncertowej - kaplicy św. Karola Boromeusza w Muzeum w Łowiczu. W tegorocznej edycji festiwalu wzięło udział 12 zespołów z całej Polski. Chór KOE wykonał następujące utwory:
O gloriosa Domina M. Zieleńskiego, Pater Noster J. Glenca, Cóż Ci Jezu damy anonimowego twórcy, opr. J. Szafrański, An irish blessing J. E. Moorea, Ave generosa
O. Gjeilo.

Przedsięwzięcie zakończyło się wieczorem w łowickiej bazylice katedralnej. Uroczystej Mszy św. przewodniczył ordynariusz łowicki ks. bp prof. dr hab. Andrzej Franciszek Dziuba. Liturgię uświetniło 5 chórów wybranych przez jury. Chór KOE jako jedyny został poproszony o wykonanie pieśni patrona festiwalu. Zaśpiewanie utworu wielkiego kompozytora w miejscu, w którym przez wiele lat pracował, było dla naszych artystów szczególnym wyróżnieniem. Wyniki festiwalu ogłoszono po nabożeństwie. Chór z niewielkiego Sokołowa pokonał istniejące od wielu lat chóry z tak dużych miast jak m.in. Łódź, Włocławek, Zamość, Kraków, Warszawa, Łomża, Wrocław, a udział w festiwalu zaowocował zaproszeniami na kolejne ważne wydarzenia muzyczne w kraju i za granicą.

Organizatorami wydarzenia były m.in. władze samorządowe miasta i powiatu łowickiego i Parafia Katedralna w Łowiczu. Patronat honorowy nad festiwalem sprawowała Diecezja Łowicka.

Kompozytor  Mikołaj Zieleński, patron łowickiego festiwalu, urodził się ok. 1550 r. w Warce nad Pilicą, zmarł ok. 1615 r. Był organistą oraz dyrygentem kapeli prymasa Wojciecha Baranowskiego w Łowiczu. Dzięki jego wsparciu w 1611 roku wydał drukiem w Wenecji w dwa zbiory utworów kościelnych swojej kompozycji. 




J.O.  
 Fot. lowicz24.eu, SOK

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe