Już w niedzielę wybory do Europarlamentu
Co 5 lat w krajach Unii Europejskiej odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego. W najbliższą niedzielę, 26 maja Polacy zadecydują, kto będzie reprezentował polskie interesy w strukturach unijnych. Warto zapamiętać tę datę i wziąć udział w wyborach.
Parlament Europejski podejmuje wiele decyzji, które mają wpływ na życie wszystkich obywateli Unii Europejskiej. Jego członkowie odpowiadają za kształt prawa, obowiązującego we wszystkich krajach Wspólnoty. Od tego, kto dostanie mandat europosła zależy, jak rozwiązane zostaną niezwykle istotne obecnie kwestie związane z m.in. polityką migracyjną uchodźców z kultur nieeuropejskich, prywatnością w Internecie, zapisami w większości aktów prawnych uchwalanych w państwach członkowskich, zmianami klimatycznymi, czy rynkiem pracy.
W wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju wybranych zostanie 751 eurodeputowanych. Po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej liczba ich spadnie o 46 - z 751 do 705. Obywatele każdego państwa członkowskiego mają prawo do wyboru określonej liczby europosłów. Na polskich posłów w Europarlamencie będą czekać 52 miejsca, choć jeden z nich nie obejmie mandatu od razu, ponieważ nastąpi to po wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty.
Nieodłącznym elementem umożliwiającym wzięcie udziału w wyborach jest ukończenie 18 roku życia oraz posiadanie aktualnego dowodu osobistego. Głosowania dokonuje się poprzez stawienie znaku „X” przy nazwisku kandydata. Aby oddany głos był ważny, należy zagłosować tylko na jedną listę kandydatów, stawiając krzyżyk (co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) przy nazwisku osoby, którą chcemy poprzeć. Natomiast jeśli wyborca postawiłby znaki "X" przy nazwiskach na listach różnych komitetów wyborczych, to wówczas głos będzie nieważny. Głosowanie odbywa się w obwodowych komisjach wyborczych w miejscu stałego zameldowania.
Polska podzielona została na 13 okręgów wyborczych. Mieszkańcy powiatu sokołowskiego stanowią 5 okręg wyborczy, obejmujący część powiatów na terenie województwa mazowieckiego oraz miasta na prawach powiatu Płocka, Radomia, Ostrołęki i Siedlec, z którego wybranych zostanie trzech eurodeputowanych. Aby dowiedzieć na kogo można zagłosować, warto wcześniej sprawdzić listę kandydatów zarejestrowanych na poszczególnych listach w tym okręgu wyborczym.
We wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej stosowany jest proporcjonalny system wyborczy, który polega na podziale mandatów odpowiednio do liczby głosów zebranych przez poszczególne partie. W przypadku wyborów do struktur unijnych w podziale mandatów będą brały udział komitety wyborcze, które w skali kraju przekroczyły 5%. O ile w wyborach do Europarlamentu kandydaci startują zwykle pod szyldem którejś z działającej w ich kraju partii politycznej, o tyle już po wejściu do Parlamentu Europejskiego, jego członkowie mają możliwość pozostania niezależnymi, bądź przyłączenia się do jednej z funkcjonujących tam frakcji politycznych.
Wybory są bardzo ważnym wydarzeniem i powinniśmy wziąć w nich udział. Zanim pójdziemy do urn, warto dowiedzieć się, kogo wybieramy. Od tego zależy, czy będzie reprezentował nasze interesy na arenie unijnej. Oficjalne wyniki wyborów powinniśmy poznać we wtorek 28 maja.
Ewelina Wolska
« wróć | komentarze [2]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Szanowny Panie Czytelniku, województwo mazowieckie podzielone zostało na dwa okręgi wyborcze (nr 4 i 5) przydzielonych zostanie 8 mandatów z Mazowsza. |
Ewelina Wolska 2019-05-22 13:59:09 |
Bzdury Szanowna Pani pisze w zdaniu ". Mieszkańcy powiatu sokołowskiego stanowią 5 okręg wyborczy, z którego wybranych zostanie trzech eurodeputowanych". Wynika z tego że z powiatu sokołowskiego wybieramy 3 eurodeputowanych a to nieprawda, bo 3 jest z całego Mazowsza. |
Czytelnik 2019-05-22 09:12:33 |