29
2022
2018-10-23

Jubileuszowe uroczystości w Zespole Szkół Salezjańskich Lux Sapientiae


W sobotę 13 października 2018 r. Zespół Szkół Salezjańskich Lux Sapientiae w Sokołowie Podlaskim obchodził 25. rocznicę reaktywacji Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza.

Szkoła salezjańska w Sokołowie Podlaskim istniała od 1925 r. W czasie okupacji hitlerowskiej naukę prowadzono w formie tajnych kompletów, a w 1944 r. Salezjańskie Gimnazjum i Liceum Humanistyczne wznowiło swą działalność. W roku 1948, na dwa tygodnie przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, komunistyczne władze państwowe zamknęły szkołę. Po przemianach ustrojowych w Polsce Zgromadzenie Salezjańskie na nowo podjęło działalność oświatowo-wychowawczą na terenie miasta - 1 września 1993 r. zostało reaktywowane Salezjańskie Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza. Obecnie w ramach Zespołu Szkół Salezjańskich funkcjonuje szkoła podstawowa,
III kl. wygaszanego gimnazjum i liceum ogólnokształcące. W placówce uczy się 380 uczniów. Dyrektorem jest ks. Dariusz Matuszyński SDB.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się o g. 12.00 w kościele parafialnym p.w. św. Jana Bosko Mszą św. dziękczynną, której przewodniczył Ks. Biskup Tadeusz Pikus. Homilię wygłosił ks. Andrzej Wujek, Przełożony Salezjanów Inspektorii Warszawskiej. Wspólnie z dziećmi – uczniami salezjańskiej szkoły podstawowej, szukał odpowiedzi na pytanie, jak być szczęśliwymi. Życzył dzieciom, żeby byli szczęśliwi i potrafili czynić wszystko, co w ich mocy, aby pomóc innym być szczęśliwymi. Na zakończenie nabożeństwa do zebranych zwrócił się bp. Tadeusz Pikus, który podkreślił, że szczęścia nie można osiągnąć bez miłości, a jej źródłem jest Bóg. Poszukiwanie tego źródła to otwieranie się na miłość drugiego człowieka, to akceptacja i jednocześnie wymaganie od siebie. „Miłość to nie tolerancja, ale wymaganie” – zaznaczył. Nawiązując do roku świętowania stulecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości przywołał słowa patrona placówki, który dał krótką definicję patriotyzmu: „Od miłości ojczyzny do miłości ludzkości”.

Po nabożeństwie miała miejsce część oficjalna i występ artystyczny młodzieży. W sali gimnastycznej placówki zgromadzili się goście – przedstawiciele parlamentu, władze samorządowe, dyrektorzy innych szkół salezjańskich, dyrektorzy sokołowskich placówek oświatowych; społeczność szkolna; absolwenci, rodzice i inni wspierający dzieło salezjańskie. Wszystkich powitał ks. dyrektor Dariusz Matuszyński. Były przemówienia gości, listy gratulacyjne, podziękowania i życzenia. Prowadzący uroczystość uczniowie: Karolina Iwańska i Grzegorz Mazurczak zaprezentowali bogatą historię i teraźniejszość placówki. W części artystycznej szkolna grupa teatralna prowadzona przez Agnieszkę Chomać- Karakulę i Ewę Artych zaprezentowała przestawienie na motywach opowiadania Henryka Sienkiewicza "Sachem". Zaśpiewały też dwie absolwentki - Bożena Kaczmarek i Gabriela Pliszka-Kraska.

Uroczystości jubileuszowe zakończyło spotkanie integracyjne przy muzyce, dla wielu okazja do wzruszających spotkań po latach.








 
J.O.  

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe