29
2022
2012-10-19

Jubileusz obozów naukowych


Sokołowskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne zorganizowało 11 października w galerii Dom Sokołowskiego Ośrodka Kultury sesję popularnonaukową, będącą pokłosiem XV Międzynarodowego Obozu Naukowego Serpelice 2012. Spotkanie było podsumowaniem pewnego etapu działalności STSK oraz okazją do snucia planów na przyszłość.

Licznie przybyłych gości oraz młodzież sokołowskich szkół przywitała Krystyna Matysiak, prezes Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, która przypomniała zgromadzonym idee przyświecające działalności STSK. - Odkrywanie korzeni, pielęgnowanie tradycji i przekazywanie jej młodym pokoleniom to główne cele naszego towarzystwa - mówiła Krystyna Matysiak.
- Tak naprawdę sesja jest pokłosiem 15 obozów - dodała Wanda Wierzchowska, honorowy prezes STSK.

Zaczęło się w Gródku
- Tak się szczęśliwie składa, że od już 15 lat możemy pracować z młodzieżą - mówiła Wanda Wierzchowska. - A wszystko zaczęło się w Gródku w 1995 roku. Poza młodzieżą było nas troje: nasz patron naukowy Barbara Falińska, Włodzimierz Piecyk i ja. Kolejno dołączali do nas zarówno miejscowi, jak i ludzie z zewnątrz. Na naszych obozach od lat doskonalimy wiedzę o historii Polski i kultury narodowej, ale przede wszystkim doskonalimy sprawność językową. W imieniu własnym, ale i całej ekipy obozu chcemy złożyć najserdeczniejsze podziękowania naszym sponsorom, którzy wiernie wspierają naszą działalność. Od lat głównym sponsorem naszych działań jest Kancelaria Senatu RP z senatorem Waldemarem Kraską i Starostwo Powiatowe w Sokołowie Podlaskim. Jednak największe słowa uznania należą się Marii Koc i Pawłowi Kryszczukowi, bez których nie wyobrażam sobie istnienia STSK oraz burmistrzowi Bogusławowi Karakuli, który zawsze wyciąga do nas pomocną dłoń.

Ciekawe działania
Podczas sesji można było otrzymać najnowszy numer wydawanego przez STSK biuletynu "U nas na Podlasiu". Ta ciekawa publikacja ukazuje się w Sokołowie raz do roku i zawiera cenne informacje nie tylko dotyczące funkcjonowania STSK ale również artykuły historyczne, wspomnienia i fotografie. Wśród autorów tekstów wykorzystanych w tegorocznym numerze są: Wanda Wierzchowska, Agata Mosiej, Barbara Falińska, Krystyna Długosz-Kurczabowa, Krystyna Matysiak, Mirosława Krasnodębska, Maria Tarkowska i Władysław Piecyk.
Wśród działań podejmowanych w tym roku przez STSK warto wymienić kontynuowanie cyklu "Ludzie Sokołowa". W ramach tego cyklu w maju do rodzinnego miasta przyjechała Aleksandra Chalimoniuk, dziennikarka i reporterka TVN24.
17 czerwca odbyła się ciekawa impreza nazwana "Niedzielą na Starym Mieście", podczas której na Szewskim Rynku, jak przed laty, stanęły stragany pełne rozmaitości. Dużym powodzeniem cieszyło się wtedy stoisko Sokołowskiego Ośrodka Kultury, na którym prezentowano stare fotografie.

Mała ojczyzna
Udział w środowej sesji wzięli m.in. prof. Barbara Falińska, dr Krystyna Długosz-Kurczabowa, Krystyna Matysiak - prezes STSK, Wanda Wierzchowska - honorowy prezes STSK, burmistrz Sokołowa Podlaskiego Bogusław Karakula, sekretarz sokołowskiego Urzędu Miasta Maria Truszkowska, dyrektor SOK Maria Koc oraz dyrektor Liceum i Gimnazjum Salezjańskiego ks. Dariusz Matuszyński. Były gratulacje z okazji jubileuszu i podziękowania dla organizatorów i uczestników. - W działalności Towarzystwa szczególne miejsce zajmują organizowane od 1995 roku obozu gwaroznawcze - mówił burmistrz Bogusław Karakula. - Starannie prowadzona praca zapewnia przetrwanie wyników prowadzonych badań i przekazywanie ich następnym pokoleniom. Odkrywanie i kultywowanie tradycji regionu nadbużańskiego Podlasia to przedsięwzięcie żywotnie ważne dla zachowania tożsamości naszej małej ojczyzny.
Najnowszy biuletyn STSK "U nas na Podlasiu" oraz inne wydawnictwa przygotowane przez Sokołowskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne można otrzymać w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Zapraszamy też do udziału w kolejnych spotkaniach organizowanych przez Towarzystwo.

Katarzyna Markusz

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe