29
2022
2022-04-12

Jubileusz 70- lecia


W minioną sobotę 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto zostało ustanowione w 1967 roku. Jego celem jest skierowanie uwagi dorosłych na wspieranie czytelnictwa wśród najmłodszych i dobór odpowiedniej literatury.

Drodzy Czytelnicy,
miło nam poinformować Was, że w tym roku Biblioteka Pedagogiczna w Siedlcach, a wraz z nią nasza placówka obchodzi dostojny jubileusz 70. lecia. Postaramy się na łamach prasy przybliżyć rys historyczny biblioteki, a w szczególności zadania i rolę jaką pełni w chwili obecnej. Pomimo swojego wieku dostojna Jubilatka ma się dobrze, nadąża za duchem czasu i rozwojem technologii informatycznych. Pierwszy wpis do księgi inwentarzowej zbiorów Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Siedlcach datowany jest na 1952 rok. Księgozbiór liczył 256 woluminów i mieścił się na jednym regale. Księgozbiór biblioteki sukcesywnie powiększał się i zmieniał lokale. Rosło zainteresowanie działalnością biblioteki.

W 1962 r. biblioteka przygotowała obszerną bibliografię prac o Podlasiu i Ziemi Siedleckiej. Organizowała liczne spotkania literackie, konferencje połączone z wystawami książek. Intensywne działania kadry przyczyniły się do wzrostu liczby czytelników i zwiększenia zasięgu oddziaływania biblioteki.

W 1967 r. przy Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej działał Klub Nauczycieli Nowatorów, którego działania propagowały ideę postępu pedagogicznego.

W 1973 r. biblioteka po raz pierwszy otrzymała właściwe warunki do realizacji zadań statutowych. Urządzono czytelnię, wypożyczalnię i magazyn książek.

W wyniku reformy administracyjnej kraju 1 września 1975 r. powołano Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Siedlcach z Filiami w Garwolinie, Łukowie, Mińsku Mazowieckim, Sokołowie Podlaskim i Węgrowie.

Od 1980 roku biblioteka mieściła się w budynku ZSZ Nr 2 w Siedlcach. Powołano wydział gromadzenia i opracowania zbiorów, udostępniania zbiorów, informacyjno-bibliograficzny, terenowy (opieki nad bibliotekami szkolnymi) i organizacyjny.
W latach 90. w związku z reformą systemu oświaty biblioteki pedagogiczne stały się nierozłącznym elementem w procesie doskonalenia nauczycieli.

Od 1999 roku, w związku z transformacją ustrojową kraju, organem prowadzącym dla biblioteki jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Biblioteka jest jedną z 6 bibliotek pedagogicznych w Województwie Mazowieckim. 24 wrześniu 2002 roku Biblioteka Pedagogiczna w Siedlcach wraz z filiami otrzymała akt nadania imienia Heleny Radlińskiej, wielkiej polskiej działaczki oświatowej.

Pierwszy wpis do księgi inwentarzowej zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Sokołowie Podl. datowany jest na 25 września 1954 r. Założycielką i kierowniczką była Wacława Ilczuk. Księgozbiór gromadziła z darów Inspektoratu Oświaty, przydziałów Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Warszawie. Pierwsze pozyskane do księgozbioru egzemplarze to „Wielka Encyklopedia Rosyjska” i „Dzieła Wybrane” W.I. Lenina (nie dziwmy się, to był rok 1954). W roku założenia księgozbiór liczył 929 egzemplarzy.

We wrześniu 1959 r. na życzenie PBW w Warszawie założono trzy punkty biblioteczne przy szkołach w Jabłonnie Lackiej, Kosowie Lackim i Sterdyni, które miały charakter eksperymentalny. Po roku działalności nie zdały egzaminu i zostały zlikwidowane.

Biblioteka Pedagogiczna

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe