2015-10-30
Jubileusz 45-lecia ZSS im. Jana Pawła II
W piątek 17 października Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim uroczyście świętował 45-lecie istnienia.
Obchody jubileuszu rozpoczęła Msza św. w kościele p.w. św. Jana Bosko, sprawowana przez pięciu kapłanów pod przewodnictwem ks. biskupa Tadeusza Pikusa, który wygłosił również okolicznościowe kazanie. Po nabożeństwie delegacja tradycyjnie złożyła kwiaty przed pomnikiem patrona.
Dalsza część obchodów miała miejsce w budynku szkoły. Przybyli tam liczni goście, między innymi duchowni na czele z bp.
T. Pikusem, Senator RP Waldemar Kraska, dyrektor delegatury KO Milena Królikowska, władze Powiatu Sokołowskiego: wicestarosta Marta Sosnowska, wiceprzewodniczący Rady Andrzej Minarczuk, przedstawiciele Zarządu - Teresa Olszewska, Longina Oleszczuk, Jan Godlewski, skarbnik Małgorzata Krawiecka, sekretarz Iwona Sokołowska, kierownik Wydziału Oświaty i Zdrowia Joanna Urbankowska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Maria Lilia Kosel, dyrektor Publicznej Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej Teresa Wrzosek, Prezes Zarządu Oddziału ZNP Danuta Zadrożna, prodziekan Wydziału Humanistycznego UPH w Siedlcach dr Beata Bocian-Waszkiewicz, prezes koła PCK w Siedlcach Mieczysław Stefaniuk, przedstawiciele szkół i przedszkoli z terenu miasta, placówek kultury, stowarzyszeń i instytucji, poprzedni dyrektorzy szkoły i emerytowani pracownicy, rodzice, uczniowie i nauczyciele. Wszystkich serdecznie powitała dyrektor Beata Biernat. W okolicznościowym wystąpieniu krótko zaprezentowała przeszłość i teraźniejszość placówki, podkreślając, że jej siłą jest wykształcona kadra. Wyraziła nadzieję, że wkład dyrekcji i kadry w rozwój placówki będzie nie mniej znaczący niż zasługi poprzedników. Nie ukrywając wzruszenia stwierdziła: „Czujemy duchową obecność naszego patrona, szkoła została mu powierzona jeszcze za życia”. Dziękowała organowi prowadzącemu i wszystkim wspierającym.
Następnie głos zabrali goście. Każdy miał do przekazania coś ważnego – gratulacje i życzenia, kwiaty i upominki dla szkoły. Bp. T. Pikus dziękował tym, którzy „codziennie pochylają się nad uczniem” za serce, cierpliwość i intuicję; przedstawiciele Zarządu Powiatu Sokołowskiego przekazali cenny sprzęt do ćwiczeń; prezes D. Zadrożna życzyła, „żeby owoce Waszej pracy dostrzegali podopieczni, rodzice i społeczeństwo”; komendantka hufca ZHP Bożenna Hardej mówiła o wspaniałej współpracy z drużynami Nieprzetartego Szlaku, dyrektor I LO o zdobytych tutaj wyjątkowych doświadczeniach, Joanna Kaniuk o powstawaniu obecnego budynku szkoły i staraniach na rzecz otrzymania imienia. Inne wystąpienia też pełne były serdeczności, w wielu pojawiły się wzruszające osobiste wspomnienia. Goście otrzymali od dyrekcji symboliczne pamiątkowe statuetki, jako wyraz podziękowania za przychylność, troskę i serdeczną pomoc szkole.
W części artystycznej uczniowie zaprezentowali filmik – wywiad, przygotowany pod kierunkiem nauczycieli jak część telewizyjnych wiadomości.
O bogatej historii placówki opowiadała w nim Elżbieta, Świszczewska, która przez wiele lat pracowała w szkole, jako nauczyciel. „Na żywo” nie zabrakło radosnych piosenek odśpiewanych pod kierunkiem Grzegorza Nowotniaka, w tym hymnu szkoły. Uroczystość zakończył obiad w świetlicy szkolnej z deserem w postaci jubileuszowego tortu.
Placówka powstała 1 września 1970 roku jako Szkoła Podstawowa nr 5. Pierwszym dyrektorem został Adam Talacha, jej pomysłodawca. Szkoła (klasa VI) mieściła się w budynku SP nr 1, następnie, w latach w 1971- 1978, w SP nr 3 przy ul. Repkowskiej, po czym aż do 1985 roku w budynku po internacie LO przy ul. Długiej. Wówczas do szkoły uczęszczało ponad stu uczniów, aktywnie działały różne organizacje, powstała drużyna Nieprzetartego Szlaku ZHP. Uprawiano działkę szkolną, o pow. 1 ha. Począwszy od 1973 roku powstawały klasy zawodowe o profilach zmieniających się w zależności od potrzeb rynku pracy. W połowie lat 80. szkołę przeniesiono do internatu Zespołu Szkół Zawodowych im. K.K. Baczyńskiego. W 1999 roku Rada Powiatu powołała Zespół Szkół Specjalnych, w skład, którego weszły: szkoła podstawowa, gimnazjum, zasadnicza szkoła zawodowa. W październiku 2002 roku ZSS przeprowadził się do nowoczesnego budynku, od września 2005 r. do zespołu dołączyła Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy dla uczniów umiarkowanie i znacznie niepełnosprawnych, którzy ukończyli gimnazjum. W latach 2005 – 2009 zespół pozyskał ze środków unijnych dwie pracownie komputerowe, Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej przy bibliotece szkolnej gabinet logopedyczny ze specjalistycznym wyposażeniem pomoce do pracy metodą Montessori., zestaw przyrządów do Integracji Sensorycznej, wyposażono Salę Doświadczania Świata dla uczniów z głęboką niepełnosprawnością, powstało boisko przyszkolne do gry w piłkę siatkową i koszykową, powstał plac zabaw dla najmłodszych dzieci oraz boisko trawiaste do gry w piłkę nożną.
W budynku szkoły powstał system monitoringu wizyjnego obejmujący zarówno wnętrze budynku, jak i teren przyszkolny, co poprawiło znacznie bezpieczeństwo uczniów.
Kolejni dyrektorzy szkoły: Adam Talacha (1970 – 1982), Jerzy Marchel (1982-2000), Joanna Kaniuk (2000-2004), Marcin Celiński p.o. (II-VIII 2004), Waldemar Prokopczuk (2004-2009), Beata Biernat (od 2009 r.)
JO
« wróć | komentarze [0]