„Język zwierciadłem kultury”

W konferencji wzięli udział naukowcy z 11 ośrodków akademickich (m. in. Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania, Lublina, Białegostoku, Opola). Podczas uroczystego otwarcia konferencji przez Krystynę Matysiak, Prezesa STS-K i wiceburmistrza Sokołowa Podlaskiego Krzysztofa Dąbrowskiego nie zabrakło specjalnych podziękowań dla prof. Barbary Falińskiej, niezwykle zasłużonej dla rozwoju badań gwaroznawczych. Dziękowano również honorowej prezes STS-K Wandzie Wierzchowskiej, inicjatorce i organizatorce kilkunastu obozów gwaroznawczych oraz prowadzącej konferencję prof. Elżbiecie Piotrowskiej- Wierzbickiej.
Zebrani dowiedzieli się też, jak duże zasługi ma Sokołowskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w dziedzinie utrwalania przeszłości ziemi najbliższej. Krystyna Matysiak krótko przedstawiła bogatą działalność wydawniczą Towarzystwa. Mówiła m.in o cyklu "Sokołowskie biografie" i tomie "Na życiowych szlakach".
Wykład inauguracyjny na temat: Język w życiu ludzi wygłosił prof. Stanisław Gajda z Uniwersytetu Opolskiego. Naukowiec podkreślił, że język nie tylko odbija świat, ale też kreuje rzeczywistość, która obecnie ulega głębokim przeobrażeniom. Zwrócił między innymi uwagę na to, że w dzisiejszych, pełnych sprzeczności czasach, kiedy pogłębia się rozziew między postępem technicznym a rozwojem duchowym, w imię przetrwania człowieczeństwa konieczne jest uprawianie nauki, w tym językoznawstwa. W czasach, kiedy zanikają więzi międzyludzkie, nie wystarczy nam chleb, potrzeba wartości duchowych. Stwierdził, że syte społeczeństwa mają z tym problem.
W trakcie dwudniowych obrad była okazja do wysłuchania trzydziestu bardzo interesujących referatów pogrupowanych w następujące tematy: Jak ocalić od zapomnienia słownictwo gwarowe?; A może słowa ocalą się same?; Co daje badaczowi języka analiza tekstów kultury?; Jaki jest nasz polski językowy obraz świata?; Czy to, co nowe w języku, musi być godne potępienia? Kiedy język staje się zagrożeniem dla człowieka? (o manipulacjach językowych). Bardzo interesujący wykład na temat historii badań gwaroznawczych zaprezentowała prof. Falińska, która zajmuje się tą tematyką od 1951 roku. Z pasją podkreślała, jak ważne jest ocalanie od zapomnienia tego z przeszłości naszej kultury, co zostało do ocalenia.
Poza obradami plenarnymi naukowcy obradowali w sekcji logopedycznej i onomastycznej (dotyczącej nazw własnych). Nie zabrakło też dyskusji związanej z zaprezentowanymi referatami. W czasie podsumowania konferencji prof. Elżbieta Piotrowska- Wierzbicka zapewniła, ze referaty ukażą się drukiem. Podkreśliła też, że dzięki Sokołowskiemu Towarzystwu Społeczno- Kulturalnemu konferencja miała więcej atrakcji i blasku.
Po zakończeniu konferencji naukowcy w dniach 8-11 sierpnia wzięli udział w Warsztatach Językowych Dialog Pokoleń 6 dla uczestników projektu realizowanego przez Towarzystwo Kultury Języka w ramach programu ogłoszonego przez Narodowe Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. O tych warsztatach napiszemy w następnym numerze naszego tygodnika.
.jpg)

J.O.
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu