29
2022
2014-11-15

Jerzy Zelnik gościem I LO


We wtorek 4 listopada w I LO im. Marii Skłodowskiej–Curie w Sokołowie Podlaskim, jako pierwszy bohater projektu „Biblioteczne Spotkania z Pasją” gościł znany aktor i reżyser Jerzy Zelnik. 

W klimat imprezy wprowadziła zebranych Sandra Bazylczuk, która zaśpiewała piosenkę „Powrócisz tu” Janusza Kondratowicza i Piotra Figla z 1967 roku. Aktor, wyraźnie poruszony pięknym wykonaniem wzruszającego przeboju z repertuaru Ireny Santor, również włączył się do śpiewu. Uroczystość prowadziła uczennica Sylwia Kamińska, która powitała zebranych i przedstawiła dorobek artystyczny gościa. Wśród uczestników spotkania nie zabrakło Wandy Wierzchowskiej, honorowego prezesa Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, z której inicjatywy Jerzy Zelnik wielokrotnie gościł w Serpelicach na obozach naukowych organizowanych przez STS-K. 
Jerzy Zelnik zadebiutował w roku 1965 jako student I roku warszawskiej PWST rolą Ramzesa XIII w filmie Jerzego Kawalerowicza „Faraon”, co przyniosło mu olbrzymią popularność, podobnie jak kreacja  króla Zygmunta Augusta w serialu biograficznym z 1980 roku „Królowa Bona”. Zagrał w wielu przedstawieniach teatralnych, jest scenarzystą monodramów, etiud, reżyserem, w latach 2005–2008 był dyrektorem artystycznym Teatru Nowego w Łodzi. W 1997 roku został odznaczony odznaką Zasłużony Działacz Kultury, w 2007 - Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uzupełniając przedstawioną przez prowadzącą informację artysta mówił, że nie ma potrzeby brylowania na salonach. „Jestem człowiekiem wolnym. Od kilku lat dzielę swój czas między działalność społeczno-polityczną i artystyczną. Filmów mniej, teatru w ogóle, trochę reżyserii, natomiast spotykam się z ludźmi”. Jerzy Zelnik z okazji różnych ważnych dla Polski rocznic prezentuje okolicznościowe programy w domach kultury i kościołach. Ostatnio razem z pieśniarzami Lechem Czajkowskim i Pawłem Piekarczykiem uczestnicząc w artystycznym projekcie „Podziemna Armia Powraca” przywraca pamięć historyczną o bohaterskich Żołnierzach Niezłomnych. W nawiązaniu do tej swojej aktywności przypomniał,  jak ważny wkład w budzenie i utrwalanie pamięci o tym mało znanym fragmencie historii Polski z lat 1945- 1956 miał prezydent Lech Kaczyński.
Nawiązując do zbliżającej się rocznicy odzyskania niepodległości gość zaproponował wspólne śpiewanie. Zabrzmiały słynne pieśni legionowe - „Pierwsza brygada” i „Wojenko, wojenko”. W dalszej części spotkania, pragnąc uczcić przypadający 4 listopada dzień imienin Karola Wojtyły, artysta przedstawił fragmenty autorskiego spektaklu „Dar i tajemnica”, opartego na tekstach tego wybitnego Polaka. Nawiązał też do naszej trudnej historii, szczególnie ostatnich trzech wieków, kiedy to poczynając od 1717 roku (sejm niemy) Polska musi zabiegać o swoją suwerenność. Wspomniał o naszych wspaniałych demokratycznych tradycjach, mówił, że byliśmy miejscem schronienia dla wielu religii, narodowości, kultur. Zaprezentował również fragmenty kolejnego swojego spektaklu o charakterze patriotycznym, związanego z przypadającą 6 sierpnia setną rocznicą wymarszu pierwszej kompanii kadrowej z krakowskich Oleandrów. 
Nie zabrakło pytań młodzieży. Odpowiadając na nie Jerzy Zelnik mówił o swojej drodze do aktorstwa, o blaskach i cieniach popularności, o patriotyzmie, oceniał kondycję współczesnego teatru. Wyjaśniał, że porzucił teatr, bo coraz częściej jest to mierna rozrywka, która zamiast porywać, wielokrotnie „podlizuje się gawiedzi”. Podkreślił, że występując w kościołach, domach kultury, ma namiastkę dawnego wspaniałego teatru. Z perspektywy swoich doświadczeń zachęcał młodzież do aktywności, apelował, żeby każdy dzień traktować jako szansę na spełnienie i budować życie cegiełka po cegiełce, pamiętając i o wypoczynku, i lekturze, i ciekawych rozmowach, i sporcie, i o modlitwie, bo „wtedy żyjemy dłużej, piękniej, bogaciej”. Pytany o definicję patriotyzmu odpowiedział, że należy być zawsze gotowym bronić dorobku ojczyzny i jej służyć.
Spotkanie zakończył krótkim wystąpieniem dyrektor I LO Marcin Celiński, wyrażając radość z wizyty gościa, który „rozgrzał nasze serca”. Młodzież podziękowała aktorowi gorącymi oklaskami.
 
JO

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

PAN Zelnik klasa .UWIELBIAM.

Jardine
2014-11-15 21:04:16
Strona 1/1






Dane kontaktowe