29
2022
2017-11-14

Jakub Lachowski podbił Moskwę!


W dniach 8-11 listopada 2017 roku uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim - Jakub Lachowski wraz z opiekunem Galiną Trawkiną-Sydorienko - Prezesem Stowarzyszenia "Galicya", jako jedyny reprezentant Polski wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu Historyczno-Muzycznym Dzieci i Młodzieży "Rosyjska Rewolucja 1917 roku". Konkurs odbył się pod hasłem „Muzyczna Pamięć Pokoleń”.

Festiwal został zorganizowany przez Teatr Muzyczny „Scena” oraz Narodową Rosyjską Fundację «История Отечества» w ramach obchodów 100-lecia Rewolucji 1917. Odbył się w Moskwie w Sali Koncertowej Chóru Armii Rosyjskiej Pieśni i Tańca im. Aleksandra Wasiljewicza Aleksandrowa- rosyjskiego kompozytora, ludowego artysty ZSRR i założyciela "Chóru Aleksandrowa". W Festiwalu wzięło udział około dwustu osób, przedstawicieli sześciu krajów: Polski, Włoch, Mołdawii, Serbii, Gruzji oraz Rosji. Były to zarówno chóry, zespoły muzyczno-wokalne, duety oraz soliści. Jakub wykonał dwie piosenki: Żanny Biczewskiej - Всё теперь против нас oraz marsz "Прощание славянки" (В. Агапкин, В. Лазарев). Jury w składzie: Елена Малышева - prezes Stowarzyszenia "История Отечества", Юрий Николаевич - prezes Teatru Muzycznego "Scena” oraz Zasłużony Artysta Rosyjski - Герман Юкавский przyznało Jakubowi I miejsce oraz certyfikat za Szerzenie Piosenki Rosyjskiej.

Relacja z wyjazdu do Moskwy:

„8 listopada 2017 roku wyruszyliśmy z Lotniska im. Fryderyka Szopena w Warszawie. Lot zaplanowany na godzinę 10.45 się opóźnił, więc wylądowaliśmy w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Szeremietiewo nieco później, około godziny 14.20 czasu moskiewskiego, gdzie mimo opóźnienia czekali na nas organizatorzy. Zatrzymaliśmy się w hotelu "Izamajlovo Gamma Delta", który oczarował nas swoim wyglądem. Wieczorem odbyło się spotkanie z organizatorami festiwalu dotyczące dalszego przebiegu naszego pobytu. Kolejny dzień rozpoczęliśmy od wycieczki, zwiedzając najpiękniejsze i najbardziej znane miejsca w Moskwie: Plac Czerwony, Kreml, Sobór Wasyla Błogosławionego, Cerkiew Chrystusa Zbawiciela, Moskiewski Państwowy Uniwersytet oraz Państwowy Dom Towarowy, poruszając się metrem, uchodzącym za najpiękniejsze na świecie, podziwiając zapierającą dech w piersiach infrastrukturę stacji oraz zdobienia wykonane z kryształu, marmuru czy brązu. Trzeci dzień był dniem prób oraz dniem samej gali Festiwalu, która odbyła się o godzinie 17.00 na scenie Sali Koncertowej Chóru Armii Rosyjskiej Pieśni i Tańca im. Aleksandra Wasiljewicza Aleksandrowa. Wykonawcy prezentowali po dwa utwory związane z tematyką rewolucji 1917 roku. Po zakończeniu koncertu otrzymałem gratulacje nie tylko od publiczności, lecz również od organizatorów, którzy uznali mój występ za jeden z najlepszych. Ostatni dzień w Moskwie spędziliśmy, zwiedzając Izmajłowski Kreml przez jednych nazywany rosyjskim Disneylandem, dla innych stanowiący jeden z najciekawszych przykładów rosyjskiego stylu bajkowego. Była to zdecydowanie jedna z największych przygód mojego życia, która na zawsze zostanie w mojej pamięci. Jestem bardzo wdzięczny stowarzyszeniu Rodaków Rosji "Galicya" na czele z panią Galą Trawkiną - Sydorienko oraz organizatorom festiwalu za możliwość wzięcia udziału w tym niesamowitym kulturalnym przedsięwzięciu oraz spełnienia jednego z moich marzeń, którym było zobaczenie "Serca Rosji"”.

Sylwester Mosiej, nauczyciel I Liceum
Jakub Lachowski, uczeń I Liceum 

 


« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Jeżeli nauczyciel, który skończył liceum (tak myślę) i studia wyższe wysyła ucznia na festiwal z okazji rewolucji październikowej to gratuluję dyrekcji doboru kadry!!!


2017-11-21 14:35:13
Strona 1/1






Dane kontaktowe