29
2022
2020-04-07

Jak wygląda sprawa wdrożenia 5G?


Operatorzy sieci LTE czwartej generacji (4G), której obecnie jesteśmy użytkownikami, zaproponowali nową generację sieci telekomunikacyjnych, określaną mianem 5G. Będzie ona opierała się o nowe, nieużywane dotąd zakresy częstotliwości. W Sokołowie, jako jednym z pierwszych miast w Polsce niedawno zakończyły się jej testy, a w ostatnich dniach na terenie powiatu zgłaszane są kolejne instalacje m.in. na terenie gminy Kosów Lacki…

O zakończeniu testów nowego standardu telefonii komórkowej w Sokołowie informowaliśmy na początku lutego. Odbyły się one na istniejącej infrastrukturze telekomunikacyjnej LTE, zmodernizowanej na potrzeby sieci 5G, znajdującej się w samym centrum – tuż obok budynku Urzędu Miasta i Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Sam fakt odbycia testów wzbudził niezadowolenie i obawy u części mieszkańców miasta. W tym momencie testy zostały zakończone i mieszkańcy nie są narażeni na eskalację wyższych częstotliwości promieniowania elektromagnetycznego. Okazuje się, że nawet organy samorządowe przy ewentualnym uruchomieniu sieci na stałe mają związane ręce, ponieważ nie są już na prawie zezwalać lub odmawiać operatorom decyzji. Odkąd weszła w życie tzw. Megaustawa telekomunikacyjna, ich rola została mocno ograniczona.
 
Zapytaliśmy w Play o dalsze plany operatora w Sokołowie - na razie nie pojawiają się kolejne oficjalne informacje odnośnie wdrożenia sieci. Z pewnością będziemy tę sprawę wnikliwie monitorować. Chociaż zdaje się, że kości zostały już rzucone…
 
100-krotnie wyższe limity norm promieniowania

5G będzie używało nowego pasma częstotliwości – na chwilę obecną do 300 GHz. Są to tzw. fale milimetrowe, a ponieważ są one bardzo krótkie, to nie docierają daleko i są pochłaniane przez ciała stałe: drzewa i ściany budynków. Z tego powodu konieczne będzie postawienie ogromnej liczby anten nadawczych nawet co 20-150 m, ulokowanych na słupach, w lampach ulicznych, znakach drogowych itd.
 
Zajmowanie nowych pasm częstotliwości stwarza niebezpieczeństwo większego opromieniowania środowiska, niż miało miejsce w 4 generacji. Spowoduje to w wielu miejscach wzrost średniego natężenia pól elektromagnetycznych o dużo bardziej zróżnicowanych częstotliwościach. Dość powiedzieć, że od 1 stycznia w życie weszła ustawa zezwalająca na 100-krotne podniesienie normy dopuszczalnego promieniowania, gdyż bez zmiany przepisów nie dałoby się wprowadzić w Polsce 5G. Warto zwrócić uwagę, że przeciwko wypowiedzieli się naukowcy z Polskiego Towarzystwa Badań Radiacyjnych.
 
W jakiś sposób nasze organizmy są zawsze narażone na promieniowanie elektromagnetyczne np. światło słoneczne, wyładowania atmosferyczne spowodowane burzą, a są to też fale, które mają odpowiednią częstotliwość. Do niektórych z nich nasze organizmy się przystosowały, chociaż jeśli będziemy przebywali zbyt długo na słońcu, może spowodować to negatywne skutki takie jak oparzenia lub rozwój czerniaka, czy innych nowotworów.
 
Mimo, że o wpływie długotrwałej ekspozycji częstotliwości 5G na zdrowie człowieka i środowisko niewiele wiemy, to istnieje cały szereg badań wskazujących, że nawet słabe pole elektromagnetyczne ma wpływ na organizm człowieka i jeżeli zostaną przekroczone pewne normy, dochodzi do chorób, a nawet śmierci.
 
Zdrowie z technologią w tle

Rozwój technologii jest potrzebny i rzeczywiście jako użytkownicy nieraz doświadczamy tzw. przeładowań sieci, czy też problemów z tym, że nie zawsze można się połączyć, nie zawsze transfer jest odpowiedni. Jednak, jeśli chodzi o rozwój, to powinien być zawsze zrównoważony, ale także logiczny, a przede wszystkim nie powinien szkodzić. Są dowody naukowe wskazujące na to, że w wyniku oddziaływania fal elektromagnetycznych może nastąpić uszkodzenie DNA oraz wzrasta ryzyko zachorowania na raka. Negatywny skutek takiego oddziaływania się akumuluje i jego efekty widać po wielu latach.
 
Zgodnie z obowiązującym od września 2019 r. prawem w myśl tzw. Megaustawy telekomunikacyjnej wprowadzono przepisy stanowiące, że istniejące w planach zagospodarowania przestrzennego zakazy czy ograniczenia dotyczące lokalizowania inwestycji celu publicznego z zakresu łączności publicznej z mocy prawa nie będą miały zastosowania. Zniesiono władztwo planistyczne gminy, która nie mają żadnej decyzji, jeżeli chodzi o ustawienie stacji bazowej, czy anten na budynkach. Na stronie powiatu sokołowskiego znaleźliśmy informację o zgłoszeniu instalacji wytwarzającej pole elektromagnetyczne w Kosowie Lackim 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Takie zgłoszenia będą pojawiać się jak grzyby po deszczu, ponieważ do 2023 r. sieć 5G będzie działać w większości miast.
 
W podejściu do czynników środowiskowych potencjalnie szkodliwych dla zdrowia przy niewystarczających danych naukowych powinna obowiązywać zasada ostrożności. Do tej pory nie ukazały się badania przeprowadzone przez niezależnych naukowców, które wykazałyby ponad wszelką wątpliwość, że technologia ta jest bezpieczna dla ludzi i środowiska.




EW 

« wróć | komentarze [4]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

W Holandii, Włoszech, Danii pięknie wyglądaj te płonące wieże 5G. U nas będzie podobnie. Albo ludzie i ich zdrowie, albo bezsensowna technika. Postęp ma służyć ludzkości, a nie ją zabijać.

popo
2020-04-15 16:17:53

Posiłkowałam się najważniejszymi opracowaniami na ten temat, jakie ukazały się w Polsce: Raport Oddziaływanie elektromagnetycznych fal milimetrowych na zdrowie pracowników projektowanych sieci 5G i populacji generalnej przygotowany pod kierownictwem prof. dr hab. K. Rydzyńskiego oraz Opinia dotycząca limitów pola elektromagnetycznego zakresu radiofalowego ustanowionych rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 grudnia 2019 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku przygotowaną przez Polskie Towarzystwo Badań Radiacyjnych Oraz materiałami informacyjnymi przygotowanymi przez Stowarzyszenie „Prawo do życia”.

EW
2020-04-08 20:43:22

Bardzo proszę o publikację materiałów źródłowych na podstawie, których powstał ten artykuł.

xXx
2020-04-08 18:02:11

Środowisko to organizmy ŻYWE- rośliny i zwierzęta, mają tkanki żywe, badania na szczurach już po pierwszej próbie wykazały zmiany w ich komórkach. Dlaczego zatem, ministerstwo Zdrowia podniosło stukrotnie normy?

Stop 5G
2020-04-08 12:19:02
Strona 1/1






Dane kontaktowe