Jak odnaleźć się w nowych realiach XXI wieku?

Jako pierwszą pozycję polecamy Bestseller „The Wall Street Journal”. „Cyfrowa mowa ciała”. Jest to pierwsza książka na temat komunikacji i budowy zespołu, w której autorka mierzy się z problemami, obnażonymi przez pandemię i pracę zdalną. Erica Dhawan jest autorytetem w zakresie komunikacji i pracy zespołowej w obecnych realiach. Przedstawia zasady skutecznej komunikacji w cyfrowym świecie. Opierając się na najnowszych badaniach, daje nam niezbędne, praktyczne rady jak odnaleźć się w świecie pracy zdalnej i hybrydowej. Dowiemy się, czym jest nowa empatia, jak uniknąć nieporozumień i frustracji, a przede wszystkim przedstawia cztery zasady cyfrowej mowy ciała: Dlaczego powinniśmy na nowo nauczyć się stawiać kropki i wykrzykniki?, Jak powinien wyglądać skuteczny e-mail?, Czemu krótkie wiadomości potrafią być tak bardzo stresujące?, Kiedy napisać e-mail, a kiedy sięgnąć po telefon?, Jak wykorzystać moc emotikonów?
Polecamy również IV tom serii „Cyfrowy tubylec w szkole – diagnozy i otwarcia” pod redakcją naukową Marzenny Nowickiej i Joanny Dziekońskiej. Autorzy podejmują rozważania nad szkołą w kontekście zmediowanej kultury współczesnej. Obecnie nauczanie przebiega w zupełnie odmiennych warunkach kulturowych niż dzieciństwo jego nauczyciela. Dlatego też w szkole spotkanie ucznia (cyfrowego tubylca) i nauczyciela (cyfrowego imigranta) to jak kontakt dwóch odmiennych cywilizacji. Obcowanie uczniów z nowymi technologiami przekłada się na ważne dla edukacji zmiany. Samo wzbogacanie techniczno – informatycznego oprzyrządowania szkoły nie przyniesie pożądanych rezultatów. Warto zatem uruchomić namysł nad pytaniem, na czym ma współcześnie polegać adekwatność kulturowa szkoły? Rozważania, jak i czego uczyć ucznia nowej generacji – cyfrowego tubylca.
Dla równowagi polecamy książkę „Cyfrowa demencja. W jaki sposób pozbawiamy rozumu siebie i swoje dzieci”, którą napisał renomowany niemiecki psychiatra i neurobiolog Manfred Spitzer. Zdaniem Spitzera intensywne korzystanie z mediów cyfrowych skutkuje – zwłaszcza u dzieci i młodzieży – zanikiem samodzielnego myślenia, to zaś prowadzi do zakłócenia uwagi i orientacji przestrzennej oraz pogarszania się wyników w nauce. Częste przebywanie w cyfrowym świecie prowadzi do samotności, wycofania się z realnego życia. Następują problemy ze spaniem i koncentracją, doprowadzając do depresji i uzależnienia od mediów elektronicznych.
Chcąc, wyrobić sobie własne zdanie o social mediach, należy zapoznać się z proponowaną lekturą i innymi, którymi dysponujemy w naszych zbiorach bibliotecznych.
Biblioteka Pedagogiczna
« wróć | komentarze [0]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu