29
2022
2022-03-29

Jak odnaleźć się w nowych realiach XXI wieku?


Przy spotykaniu twarzą w twarz, nawet 80% informacji przekazujemy za pomocą mowy ciała. W świecie cyfrowej komunikacji jesteśmy jej pozbawieni. W czasach, gdy tak wiele rozmów odbywa się on-line oraz masowego przejścia na nauczanie i pracę zdalną, niezbędne są książki, które podpowiedzą nam, czym skutecznie zastąpić kontakt wzrokowy, kiwnięcie głową lub zwykły uśmiech.

Jako pierwszą pozycję polecamy Bestseller „The Wall Street Journal”. „Cyfrowa mowa ciała”. Jest to pierwsza książka na temat komunikacji i budowy zespołu, w której autorka mierzy się z problemami, obnażonymi przez pandemię i pracę zdalną. Erica Dhawan jest autorytetem w zakresie komunikacji i pracy zespołowej w obecnych realiach. Przedstawia zasady skutecznej komunikacji w cyfrowym świecie. Opierając się na najnowszych badaniach, daje nam niezbędne, praktyczne rady jak odnaleźć się w świecie pracy zdalnej i hybrydowej. Dowiemy się, czym jest nowa empatia, jak uniknąć nieporozumień i frustracji, a przede wszystkim przedstawia cztery zasady cyfrowej mowy ciała: Dlaczego powinniśmy na nowo nauczyć się stawiać kropki i wykrzykniki?, Jak powinien wyglądać skuteczny e-mail?, Czemu krótkie wiadomości potrafią być tak bardzo stresujące?, Kiedy napisać e-mail, a kiedy sięgnąć po telefon?, Jak wykorzystać moc emotikonów?

Polecamy również IV tom serii „Cyfrowy tubylec w szkole – diagnozy i otwarcia” pod redakcją naukową Marzenny Nowickiej i Joanny Dziekońskiej. Autorzy podejmują rozważania nad szkołą w kontekście zmediowanej kultury współczesnej. Obecnie nauczanie przebiega w zupełnie odmiennych warunkach kulturowych niż dzieciństwo jego nauczyciela. Dlatego też w szkole spotkanie ucznia (cyfrowego tubylca) i nauczyciela (cyfrowego imigranta) to jak kontakt dwóch odmiennych cywilizacji. Obcowanie uczniów z nowymi technologiami przekłada się na ważne dla edukacji zmiany. Samo wzbogacanie techniczno – informatycznego oprzyrządowania szkoły nie przyniesie pożądanych rezultatów. Warto zatem uruchomić namysł nad pytaniem, na czym ma współcześnie polegać adekwatność kulturowa szkoły? Rozważania, jak i czego uczyć ucznia nowej generacji – cyfrowego tubylca.

Dla równowagi polecamy książkę „Cyfrowa demencja. W jaki sposób pozbawiamy rozumu siebie i swoje dzieci”, którą napisał renomowany niemiecki psychiatra i neurobiolog Manfred Spitzer. Zdaniem Spitzera intensywne korzystanie z mediów cyfrowych skutkuje – zwłaszcza u dzieci i młodzieży – zanikiem samodzielnego myślenia, to zaś prowadzi do zakłócenia uwagi i orientacji przestrzennej oraz pogarszania się wyników w nauce. Częste przebywanie w cyfrowym świecie prowadzi do samotności, wycofania się z realnego życia. Następują problemy ze spaniem i koncentracją, doprowadzając do depresji i uzależnienia od mediów elektronicznych.

Chcąc, wyrobić sobie własne zdanie o social mediach, należy zapoznać się z proponowaną lekturą i innymi, którymi dysponujemy w naszych zbiorach bibliotecznych.


Biblioteka Pedagogiczna

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe