29
2022
2021-10-14

Jabłonianka na jubileusz Klubu dostała nowe boisko


9 października w Jabłonnie Lackiej odbyło się otwarcie nowego boiska sportowego oraz 20-lecie klubu Jabłonianka. W uroczystościach wzięli udział: Poseł Marek Sawicki, członkinie zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc i Janina Ewa Orzełowska, Dyrektor Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim Mirosław Krusiewicz, Prezes Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Siedlcach Robert Parzonka, radni, zawodnicy, byli i obecni działacze oraz sponsorzy klubu. Poświęcenia boiska dokonał ks. proboszcz Walenty Wojtkowski, a w przecięciu wstęgi wzięli udział goście, radni i zawodnicy.

W następnej części uroczystości wójt przedstawił historię powstania klubu Jabłonianka, która wiązała się z zaangażowaniem miejscowego społeczeństwa do gry w piłkę siatkową i nożna. - Jako starsze społeczeństwo doszliśmy do wniosku, że skoro mamy obiecującą młodzież, która ćwiczyła w szkole pod okiem śp. Longina Wąsowskiego, powinniśmy stworzyć im możliwości, aby mogli uczestniczyć w rozgrywkach. 2 stycznia 2000 r. dokonano więc aktu założenia klubu i wybrano zarząd. Pierwszym prezesem został nieżyjący już Andrzej Toczyski. Rozwinęła się sekcja siatkówki, piłki nożnej, szachów oraz tenisa stołowego. Młodzież aktywnie uczestniczyła w różnego rodzaju rozgrywkach, więc po konsultacjach w 2002 r. postanowiono zgłosić drużynę do rozgrywek B klasy Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Siedlcach. Przez trzy lata drużyna zajmowała czwarte miejsce, a w 2005 r. awansowała. Wiązało się to jednak z tym, że nie miała gdzie grać. Właśnie dlatego w czynie społecznym zaangażowani zawodnicy podjęli się budowy boiska w centrum Jabłonny. Były trudności, walka trwała dość długo, ale ostatecznie udało się przekonać nie tylko mieszkańców, ale i radnych. W 2005 r. rozegrano na boisku pierwszy mecz. W A klasie drużyna występowała do 2011 r. plasując się zawsze w środku tabeli. Utworzone zostały trzy drużyny pod kierunkiem - Władysława Tomczaka, Jurka Demianiuka i Sławomira Ołtarzewskiego. W 2011 r. funkcję trenera, którą pełni do tej pory, objął Rusłan Mielniczuk. Również w 2011 r. drużyna awansowała do ligi okręgowej, z której nie spadła do dziś. Drużyna od momentu powstania miała pięciu prezesów. Oprócz wymienionego wcześniej Andrzeja Toczyskiego, funkcję tę pełnili jeszcze: obecny wójt Wiesław Michalczuk, Andrzej Strzałkowski, Sławomir Rudziński a aktualnie funkcję tę sprawuje Rusłan Mielniczuk.

Sukcesy nie przyszły łatwo, drużyna borykała się z problemami finansowymi, a przede wszystkim z placem. Co istotne, boisko w centrum Jabłonny z roku na rok ze względu na wzrastające wymagania OZPN-u zaczęło coraz bardziej nie spełniać wymogów, a od 2019 r. drużyna całkowicie nie mogła już grać u siebie.

Wójt podziękował radnym (również tym z poprzedniej kadencji) za mądre decyzje, które sprawiły, że 9 października mogli się spotkać na otwarciu nowego obiektu sportowego. Plac zakupiono po dawnej cukrowni za kwotę 200 tysięcy złotych. Następnie gmina złożyła dwa wnioski do Ministerstwa Kultury na ponad 3,5 miliony złotych, w ramach którego chcieli zrobić prawdziwy kompleks boisk łącznie z bilardem i  kortami tenisowymi. Niestety propozycja ta nie uzyskała akceptacji przez dwa lata i wobec powyższego postanowiono pójść w innym kierunku, pozyskując środki finansowe z różnych źródeł.

W 2019 r. gmina złożyła wniosek do urzędu Województwa Mazowieckiego, gdzie uzyskali dofinansowanie na kwotę 95 tysięcy złotych, za co wykonano wyrównanie murawy. W 2020 r. po raz kolejny złożyli wniosek o dofinansowanie i ponownie je uzyskali. Kwota 100 tysięcy złotych wraz z dołożonymi środkami gminy została wykorzystana na utworzenie automatycznego nawadniania. W poprzednim roku, po trzech przetargach udało się również wybudować stojący przy boisku budynek sanitarny dla zawodników. W tym roku, gmina złożyła trzeci już wniosek - na ogrodzenie całego placu, piłkochwyty, bramki, boksy dla zawodników oraz parking, który także został pozytywnie rozpatrzony. Kończąc, wójt serdecznie podziękował członkiniom zarządu województwa mazowieckiego za wsparcie finansowe, na ten obiekt, ale również na wszystkie inne inwestycje.

W dalszej części uroczystości głos zabrał Poseł Marek Sawicki. Stwierdził on, że na gminę Jabłonna lacka patrzy z lekkim sentymentem. Jest ona bowiem sąsiedztwem z Repkami, a wspomniany wcześniej Władysław Tomczak to jego kolega z boiska w Sawicach, gdzie wspólnie uczyli się grać w piłkę. Miejsce jest szczególne również z innej kwestii, poseł podkreślił bowiem, że pamięta nie tylko ostatnie 20 lat istnienia klubu, ale również i poprzednie 20, w których w tym miejscu znajdowały się kopce buraków, które ten, jako plantator woził do Wyroząb, a później, jako pracownik cukrowni właśnie stamtąd je odbierał. - Cieszy mnie to, że plac ten nie stał się kolejnym targowiskiem, czy też miejscem na działalność gospodarczą, ale będzie służył młodzieży, rozwojowi sportu oraz szeroko rozumianej kulturze. Poprzez to miejsce gmina będzie bogatsza, silniejsza i zdrowsza, a zawodnikom życzę kolejnego awansu i kolejnej grupy rozgrywkowej.

Elżbieta Lanc podkreśliła, że ostatnie 20 lat to przede wszystkim młodzi zawodnicy, którzy teraz przed nią stoją. - Kochani, to boisko to swoisty prezent na 20- lecie istnienia Klubu. Prezent, który radni, wójt, mieszkańcy, sprawili wam przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego. Piękne gratulacje i podziękowania za te 20 lat. Nic tak nie buduje, nie tworzy wielkości wspólnoty, jak edukacja i sport. Jeżeli wszyscy możemy się na rzecz tego sportu włączyć, to jest to piękne wspólne dzieło.

Janina Ewa Orzełowska podkreśliła, ze wszystkim uczestnikom klubu życzy samych sportowych sukcesów, i tego aby zawsze osiągali to, co sobie założą. - Pamiętajcie, że samorząd województwa mazowieckiego będzie wspierał każdą inwestycję, w której chodzi o sport i rozwijanie się poszczególnych gmin, bo wiemy, że to my i wy tworzymy jedno wielkie Mazowsze. Gratuluje tego 20- lecia oraz tego boiska i życzę, żebyście zawsze otrzymywali pozytywne rozpatrzenie wszystkich wniosków, które składacie.

Dyrektor Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim Mirosław Krusiewicz dodał także, że obecnie panująca sytuacja epiedemiologiczna pokazała jak bardzo trzeba odciągnąć dzieci od komputerów i telefonów komórkowych, bo rozwój umysłowy musi iść w parze z rozwojem fizycznym.

Głos zabrał również Prezes Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Siedlcach Robert Parzonka. Wspomniał, że pamięta pierwsze boisko w Jabłonnie, na którym zaczynał swoją przygodę sędziowską i drugie boisko, na którym kopał w piłkę, a teraz jest szczęśliwy, że może uczestniczyć w otwarciu trzeciego, tak profesjonalnego boiska. Moi drodzy - zmiana epokowa i to zmiana bardzo dobra. W dobie pandemii Jabłonnie się to po prostu należało, za co dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że powstał tak piękny obiekt. Prezes złożył na ręce wójta również prezent, jakim był album wydany na 100- lecie Polskiego Związku Piłki Nożnej, wyrażając nadzieję, że Jabłonna również doczeka się swojego piłkarza, który w takim albumie zagości.

W dalszej części uroczystości podziękowano wszystkim, którzy mieli nawet najmniejszy wkład w istnienie klubu oraz wręczono im pamiątkowe statuetki i szaliki z logiem klubu.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć: 
www.wiescisokolowskie.pl/galeria/299,nowe-boisko-w-jablonnie-lackiej.html

« wróć | komentarze [1]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Już myślałem, że będzie normalnie, jak u ludzi. Ale nie. Pędzlowanie musieli odwalić. I po co?. Wiesiek, opamiętaj się, toć ty masz normalne podwaliny.Dziś klecha obok to obciach, wstyd i mucha CC. Dzieci cię z domu pogonią, bo nikt im ręki nie poda.

popo
2021-10-18 15:27:24
Strona 1/1






Dane kontaktowe