29
2022
2019-03-05

„Jabłoniacy” będą świętować swoje 5-lecie!


Zespół Ludowy „Jabłoniacy” to grupa, której w naszym powiecie nie trzeba nikomu przedstawiać. Wszyscy kojarzą skoczną i porywającą wizytówkę zespołu - piosenkę „Marysiu, buzi daj!”. Jaki jest przepis na udany zespół? Jak się okazuje - dwie harmonie, bębenek, skrzypce i 18 donośnych głosów.

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jabłonnie Lackiej i Kierownik Zespołu „Jabłoniacy“ Barbara Gizińska, przyznaje, że ojcem zespołu jest wójt Wiesław Michalczuk. To właśnie on, obejmując stanowisko Wójta Gminy Jabłonna Lacka w 2010 r., zaczął namawiać panią Dyrektor do utworzenia zespołu ludowego.


Jak to się zaczęło?

Społeczność gminna była bardzo zaangażowana. Wspólnymi siłami przy wsparciu Lokalnej Grupy Działania „Tygiel Doliny Bugu” rozpoczęto prace założycielskie. W 2013 r. Panie Monika Zubow i Monika Maliszewska napisały projekt w ramach Wdrażania Lokalnych Strategii Rozwoju, dzięki któremu udało się pozyskać dofinansowanie dla zespołu w kwocie 37.865 zł. Za tę kwotę zakupiono 12 strojów damskich i 12 męskich, a także profesjonalne nagłośnienie – kolumny i mikrofony.

8 marca 2014 r. GOK w Jabłonnie Lackiej zorganizował Gminne Obchody Dnia Kobiet. Zaproszono na nie sokołowski zespół „Seniorynki”. Rozśpiewana grupa pod kierunkiem pani Danusi Kalinowskiej zachwyciła publiczność. Dyrektor Barbara Gizińska wiedziała, że to dobry moment, aby zachęcić pierwsze osoby do wstąpienia w szeregi zespołu „Jabłoniacy”. Początkowo grupa liczyła 10 osób, lecz po czasie dyrektor Gizińska z kierowniczki zespołu stała się kierowniczą i członkinią zarazem. Rozśpiewana „jedenastka” rozpoczęła próby.


A kapela gra...

Przez pierwsze dwa lata działalności zespołowi akompaniował na pianinie Jacek Kubicki – Instruktor ds. Muzyki w GOK. W czerwcu 2016 r. z powodów osobistych musiał pożegnać się z zespołem, a „Jabłoniacy” rozpoczęli poszukiwania muzyków. Nie trwało to jednak długo, ponieważ gmina słynęła z wielu uzdolnionych instrumentalistów. W szeregi zespołu dołączyli Piotr i Paweł Bondarczuk, którzy z zapałem przygrywali na dwóch harmoniach trzyrzędowych.

Podczas „Biesiady Podlaskiej” w sierpniu 2016 r. do dyrektor Gizińskiej zgłosił się Ryszard Maliszewski i zaproponował współpracę. Jako trzeci muzyk w zespole przygrywał na bębenku, harmonijce ustnej i tamburynie. W maju 2018 r. do kapeli dołączył skrzypek – Zdzisław Radzikowski.


Od Jabłonny po Ukrainę

Pierwsze występy „Jabłoniaków” odbywały się na terenie gminy, ale z czasem koncertowali na terenie całego powiatu. Dziś, kiedy mają za sobą dziesiątki koncertów na Mazowszu, Podlasiu, a nawet na Ukrainie, z rozrzewnieniem wspominają swoje początki.

W roku 2015 „Jabłoniacy” uświetniali śpiewem i muzyką takie gminne imprezy jak: „Dzień Kobiet”, „Dzień Matki”, Festyn „Witaj Lato” w Czekanowie, „Piknik rodzinny” w Bujałach, XI Biesiadę Podlaską czy Piknik Integracyjny przy Domu Pomocy Społecznej. Zostali zaproszeni także na Kupalnockę w Białobrzegach oraz na „Lato w Sabniach”. Najwięcej radości sprawiło artystom zajęcie I miejsca na III Przeglądzie Pieśni Ludowych Doliny Bugu w Serpelicach.

Rok 2016 to udział w pierwszych konkursach i przeglądach m.in. w Białkach na Przeglądzie Zespołów i Grup Śpiewaczych. Dwukrotnie udało im się również stanąć na podium. Zajęli III miejsce na IV Przeglądzie Pieśni Ludowych Doliny Bugu oraz III miejsce w XI Konkursie Kapel Ludowych i Zespołów Folklorystycznych Mazowsza i Południowego Podlasia na Dożynkach w Sterdyni. Jak się okazało, członkowie zespołu są nie tylko utalentowani, ale mają wielkie serca. W lipcu wystąpili charytatywnie na Festynie Rodzinnym „Pomóżmy Amelce” w Borkach Paduchach.

Kolejny rok - 2017 obfitował w imprezy, koncerty, występy, przeglądy i konkursy. Pierwszy występ zespół dał już w styczniu na II Powiatowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Sokołowska Kolęda”. Później „Jabłoniacy” uczestniczyli w Festiwalu „Wiecznie Młodzi” w Siedlcach, Festynie „Lato w Sabniach”, Dożynkach Gminnych w Sterdyni i Siemiatyczach, a także Dożynkach Powiatu Sokołowskiego organizowanych w Jabłonnie Lackiej. Wystąpili na Międzynarodowych Dniach z Doradztwem Rolniczym w Siedlcach, „Narodowym Czytaniu” w MBP w Sokołowie Podlaskim, podczas Pikniku Historycznego w Krzemieniu oraz na Finale Regionalnym Festiwalu „O Ziemio Polska. Z Pieśnią i Piosenką do Niepodległości” w Siedlcach. Oprócz tego „Jabłoniacy” zajęli II miejsce na Przeglądzie
„Węgrowskie Barwy Jesieni” oraz III miejsce na V Festiwalu Pieśni Żołnierskich i Patriotycznych „Jak długo w sercach naszych” w Wesołej (Warszawa). Niewątpliwie niezapomnianym wydarzeniem był wyjazd na Ukrainę do Sasowa, skąd zespół przywiózł piękną pieśń „Czerwona Ruta”.

W roku 2018 „Jabłoniacy” wystąpili na „Dniu Kobiet” w Jabłonnie Lackiej, Festiwalu „Wiecznie Młodzi” w Siedlcach, II Przeglądzie Zespołów i Grup Śpiewaczych „Na Polską nutę” w Białkach, Integracyjnym Pikniku Rodzinnym Mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Jabłonnie Lackiej, „Ziołowych Spotkaniach” w Korycinach, XIX Festiwalu Nadbużańskim w Serpelicach, „Nocy Świętojańskiej” w Gródku, I Święcie Wsi Strzała, XXV Międzynarodowych Dniach z Doradztwem Rolniczym w Siedlcach, Pikniku Historycznym w Krzemieniu i Ogólnopolskim Festiwalu „Jesteśmy Wolni” w Siedlcach. Zespół zajmował również czołowe miejsca w licznych konkursach i przeglądach: III miejsce na XIV Festiwalu Chleba „Rewia Folkloru i Darów Ziemi” w Mińsku Mazowieckim, III miejsce na Dożynkach Powiatowych w Sokołowie Podlaskim,  III miejsce na Przeglądzie „Węgrowskie Barwy Jesieni”, III miejsce na VI Festiwalu Pieśni Żołnierskich i Patriotycznych „Jak długo w sercach naszych” w Wesołej (Warszawa) oraz upragnione I miejsce na III Przeglądzie Pieśni Patriotycznych „Śpiewam Ci Polsko” w Radomyśli, gdzie zespół „Jabłoniacy” otrzymał nagrodę Grand Prix.   

Imprezą, w której zespół zawsze uczestniczy w roli gospodarza, jest „Biesiada Podlaska” w Jabłonnie Lackiej, która od 2017 r. połączona jest z Regionalnym Konkursem Zespołów Ludowych i Kapel.

W styczniu 2019 r. grupa została zaproszona na imprezę integracyjną zespołu „Marysieńki” do miejscowości Stare Szpaki. W III Przeglądzie Piosenki Kabaretowo-Biesiadnej „Szpacze trele-morele” wzięło udział 11 zespołów.


Gmina jest dumna

„JABŁONIACY to nie zespół, to marka” – mówią mieszkańcy Jabłonny Lackiej. Są dumni ze swojego „towaru eksportowego”. Zespół jest chętnie zapraszany na imprezy plenerowe i koncerty. W swoim repertuarze posiadają piosenki ludowe i biesiadne, a także pieśni religijne i patriotyczne. Chociaż śpiew i współtworzenie zespołu to dla nich ogromna radość, do swoich występów podchodzą bardzo poważnie. Co tydzień spotykają się na próbach w Gminnym Ośrodku Kultury.

Obecnie zespół liczy 22 osoby – 12 pań i 10 panów. Są to: Janina i Bogusław Szybka, Bożena i Jan Tonkiel, Wiesława i Stanisław Majewscy, Adam Goworek, Krystyna Toczyska, Danuta Dobrzyńska, Romana Bonifaciuk, Henryka Wysokińska, Janina Kryszczuk, Elżbieta Bielska, Alicja Małczuk, Ewa Połosa, Tadeusz Stelmaszczyk, Witold Stolarczuk i kierownik zespołu – Barbara Gizińska. Kapelę tworzą Piotr i Paweł Bondarczuk, Ryszard Maliszewski oraz Zdzisław Radzikowski. Kierownikiem muzycznym zespołu jest Piotr Bondarczuk.


Minęło jak jeden dzień

Zespół Ludowy „Jabłoniacy” istnieje od 2014 roku i już niebawem, bo 8 marca, będzie obchodził swoje 5-lecie. Z tej okazji przygotowano nie lada uroczystość! W niedzielę 10 marca o godz. 17:00 w sali OSP w Jabłonnie Lackiej odbędą się obchody Gminnego Dnia Kobiet połączone z Jubileuszem 5-lecia powstania zespołu. W programie przewidziano występ grupy „Jar Senior” z Jarnic, występ zespołu „Jabłoniacy” i jubileuszowy tort.

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników zespołu.

Widzimy się 10 marca!



Występ na XIV Biesiadzie Podlaskiej w Jabłonnie Lackiej (2018), fot. K.D.



III  Przegląd Pieśni Patriotycznych "Śpiewam Ci Polsko" w Radomyśli  (2018), fot. UG Wiśniew



Gablota z wyróżnieniami i nagrodami zdobytymi przez zespół
(GOK w Jabłonnie Lackiej), fot. K.D.


Katarzyna Dybowska 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe