29
2022
2017-11-22

"Ja tutaj zostanę w baśni i legendzie"


 W środę 15 listopada w Szkole Podstawowej im. Ludwika Górskiego w Ceranowie odbyło się „Spotkanie z Poezją Franciszka Kobryńczuka”, zorganizowane przez bibliotekę szkolną i Gminną Bibliotekę Publiczną.

Wydarzenie rozpoczął dyrektor Tadeusz Marchel, który do scharakteryzowania odwołał się do słów Jana Pawła II: Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi. Dyrektor podkreślił, że Profesor był skromnym człowiekiem, który „Naukom oddał rozum, a Ziemi Podlaskiej serce”.

Na spotkanie przybyli liczni goście: ks. proboszcz Marek Bielak, przedstawiciele władz, emerytowani nauczyciele placówki, delegacja Towarzystwa Miłośników Ziemi Sterdyńskiej, regionalni poeci, recytatorzy ze szkół podstawowych sąsiednich gminach – Sterdyni, Kosowa Lackiego, Nura. Nie zabrakło uczniów miejscowej szkoły. Wszystkich powitała Katarzyna Piątkowska, nauczyciel – bibliotekarz.

Na początku przypomniano biografię bohatera spotkania. Prof. dr hab. F. Kobryńczuk urodził się niedalekich Długich- Grzymkach, był uznanym naukowcem, wykładowcą SGGW i znakomitym poetą. W jego życiu nie zabrakło tragicznych przeżyć. Jako uczeń Samorządowego Gimnazjum w Sterdyni w latach 1948–1950 roku należał do tajnej młodzieżowej organizacji niepodległościowej związanej z podziemiem poakowskim. Z tego tytułu został skazany na długoletnie więzienie, gdzie przebywał w latach 1950–1955, do tzw. Odwilży październikowej. Dopiero wtedy mógł zdać maturę i dalej się kształcić. Po 1989 roku wyrok został unieważniony przez sąd, a profesor otrzymał status weterana walk o wolność Polski.

W dalszej części imprezy zebrani wysłuchali recytacji konkursowych, które oceniało Jury w składzie: Irena Filipczuk - poetka, Stanisława Maciak – sekretarz TMZS, Ewa Kobryńczuk – polonistka i kuzynka Profesora. Spotkanie ubogaciły występy artystyczne w wykonaniu uczniów miejscowej szkoły; krótkie inscenizacje przygotowane na podstawie utworów znakomitego rodaka i piosenki ze słowami jego wierszy.

Po przerwie i poczęstunku przyszedł czas na podsumowanie konkursu, którego poziom był bardzo wysoki. W kategorii klas I-III 1. miejsce zajęła Agata Parzonka (SP w Łazowie), 2. Alan Rowiński (SP w Ceranowie), 3. Zuzanna Góral (SP w Sterdyni). Wśród uczniów klas IV-VI najwyżej oceniono Macieja Stokowskiego (SP w Nurze) i Zuzannę Onopiak (SP w Łazowie), 2. miejsce przypadło Paulinie Ratyńskiej (SP w Sterdyni), 3. Mateuszowi Siwińskiemu (SP Ceranów). Najlepsi wśród najstarszych uczestników (kl. VII i gimnazjalne) to Oliwia Frąc (Kosów Lacki) – 1. miejsce, 2. Kinga Stelmach ( Nur), 3. Mateusz Dybowski (Sterdyń). Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki, laureaci nagrody książkowe.

Jan Godlewski, członek Zarządu Powiatu i mieszkaniec gminy Ceranów gratulował uczestnikom i podziękował organizatorom za kultywowanie pamięci wielkiego rodaka. W dowód uznania Katarzyna Piątkowska - pomysłodawczyni przedsięwzięcia oraz wykonawcy programu artystycznego z rąk Bogumiły Szmurło, popularyzatorki twórczości F. Kobryńczuka, otrzymali tomiki wierszy. Profesora, a szczególnie jego bezinteresowne zaangażowanie na rzecz popularyzacji twórczości poetów z rodzinnej ziemi wspominała Irena Filipczuk. Zaprezentowała wiersz, który powstał w lipcu 2016 roku, po uroczystościach pogrzebowych w Ceranowie. Trzy swoje wiersze przedstawiła też Jadwiga Banasiuk, twórczyni z gminy Ceranów.

Na zakończenie imprezy zebrani wysłuchali podziękowań, które przesłała żona poety, Jadwiga. Nie zabrakło podziękowań dla sponsorów - Gminnej Biblioteki Publicznej, Sklepiku Szkolnego i bezimiennego darczyńcy.

Warto na koniec przypomnieć, że Franciszek Kobryńczuk współpracował również z redakcją Wieści Sokołowskich.

J.O.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe