29
2022
2017-12-28

I Konkurs Poetycki im. Franciszka Kobryńczuka


  12 grudnia w Pałacu Ossolińskich w Sterdyni z inicjatywy Marianny Kobylińskiej i Stowarzyszenia „Lepsze Jutro Gminy Sterdyń” odbył się I Konkurs Poetycki im. Franciszka Kobryńczuka.

Postać ś.p. prof. dr hab. Franciszka Kobryńczuka zna zapewne wielu mieszkańców naszego regionu. Urodził się w Grzymkach niedaleko Ceranowa, był nauczycielem akademickim o niezwykłym talencie dydaktycznym, naukowcem, ale też poetą o wielkiej wrażliwości i talencie literackim, piewcą Podlasia, człowiekiem o nieprzeciętnej osobowości, skromnym, otwartym, serdecznym. Zmarł w lipcu 2016 roku. Konkurs jest formą uczczenia jego pamięci, a także, zgodnie z intencją Profesora, popularyzacją dorobku literackiego różnych twórców i upowszechnianiem piękna słowa poetyckiego.

Miejsce przedsięwzięcia nie było przypadkowe. Po pierwsze, jego patron już wiele lat temu otrzymał tytuł „Zasłużony dla Gminy Sterdyń”. Po drugie, F. Kobryńczuk swoją edukację rozpoczął w Gimnazjum Samorządowym w Sterdyni, które po II wojnie światowej umieszczono w pałacu, zbudowanym niegdyś dla Ossolińskich (Krasińskich, ówczesnych mieszkańców pałacu, na mocy moskiewskiego dekretu PKWN wypędzono ze Sterdyni). Czas nauki w „Hrabiowskim Białym Domu” (1946-1950) był dla poety niezwykle istotny, o czym wielokrotnie mówił i pisał.

Spotkanie w sali konferencyjnej pałacu Marianna Kobylińska rozpoczęła wierszem F. Kobryńczuka Bądź pozdrowiona Ziemio Podlaska, moja Ojczyzno, barwna Itako…. Nie ukrywając wzruszenia powitała licznie zebranych, szczególnie serdeczne słowa kierując do Jadwigi, Kobryńczukowej - honorowego gościa imprezy. Pani Jadwiga ze łzami w oczach dziękowała za zaproszenie, za kultywowanie pamięci o jej mężu.

Po części oficjalnej wręczono nagrody w konkursie plastycznym. Komisja w składzie: Irena Filipczuk – przewodnicząca, Marianna Kobylińska, Maria Pietrzak, Milena Jabłońska miała trudne zadanie, bo zgłoszono aż 154 prace. W I kategorii wiekowej I miejsce ex aequo przyznano Gabrieli Grabowskiej ze SP w Kosowie Lackim, Julii Iwanowskiej ze SP w Zembrowie i Julii Czarnockiej ze SP w Sterdyni, II miejsce ex aequo - Mai Nasiłowskiej ze SP w Kosowie Lackim, Paulinie Jóźwiak ze SP w Ceranowie i Wiktorowi Długoszowi ze Sterdyni, III m. - Zuzannie Kurowickiej i Maciej Kurowickiemu z NSP w Niecieczy. Poza tym wyróżniono 8 prac.

W II kat. wiekowej I miejsce przyznano Dagmarze Kamińskiej z ZS w Repkach”, II - Weronice Kozłowskiej ze SOSW w Zuzeli, w III kat. wiekowej I miejscem nagrodzono Annę Borową z I LO, II - Annę Kamińską ze SOSW w Zuzeli, III – Adama Kamińskiego ze SOSW w Zuzeli. Nagrodę specjalną za pracę na płótnie otrzymała Katarzyna Popowska z I LO.

W kategorii – osoby powyżej 20 roku życia komisja przyznała I m. ex aequo Szymonowi Białemu z SOSW w Zuzeli i Roksanie Malinowskiej z ZSS w Sokołowie Podl., II m. Andrzejowi Adamczukowi, III - Marioli Zduniak (podopieczni ŚDS w Sokołowie Podl.).

Następnie wystąpiło 64 recytatorów. Po ich wysłuchaniu Komisja w składzie: Irena Filipczuk – przewodnicząca, Stanisława Maciak, Roman Świerżewski, Milena Jabłońska, w kat. wiekowej klasy I – III szkół podstawowych I m. przyznała Ninie Sękal z PSP nr 1 w Sokołowie Podl. (M. Bakońska „Maskotka”), II m. – Zuzannie Góral z ZS w Sterdyni (D. Gellner „Czekoladki dla sąsiadki”), III m. – Lenie Rytel-Andrianik ze SP w Kosowie Lackim (D. Wawiłow „Wędrówka”).

W kat. wiekowej klasy IV – VII I m. otrzymał Jakub Jurczak ze SP w Zembrowie (F. Kobryńczuk „Baba i diabeł”), II m. – Paulina Zając z GOKiS w Sterdyni ( J. Tuwim „Zosia Samosia”), III m. – Marta Bogucka ze SP w Bogutach – Piankach (Wł. Bełza „Do polskiego chłopięcia”). Wyróżnienia – Natalia Kmita z PSP nr 1 w Sokołowie Podl. (A. Mickiewicz „Pani Twardowska”), Maja Rejowska z PSP nr 1 (W. Szymborska „Rozmowa z kamieniem”).

W III kat. wiekowej I m. zajęła Paulina Krakowska z Salezjańskiego Gimnazjum (K. I. Gałczyński „Inge Bartsch”), II m. – Edyta Wrzosek z GOKiS w Sterdyni (W. Szymborska „Wszelki wypadek”), III m. – Gabriela Toczyska z Salezjańskiego Gimnazjum (Wł. Broniewski „Zegary”).
W IV kat. wiekowej I miejsce zajęła Katarzyna Wilk z ZS CKR (K. Wojtyła „Myśląc ojczyzna”), II m. - Paulina Leoniec z I LO (kompilacja utworów Ireny Filipczuk i Pawła Kamińskiego „Wiedzieć” i „Życie”), III m. – Milena Bogucka z I LO (kompilacja utworów P. Kamińskiego „Młodość”, „Ojcu”, „Kosmos”). Wyróżnienia w kat. III i IV otrzymali uczniowie z SOSW w Zuzeli.

Nagrody w konkursie ufundował Powiat Sokołowski i UMWM w Warszawie oraz finansowo wsparł PBS w Sokołowie Podlaskim. Bukiet kwiatów ufundowała kwiaciarnia „Rozamelia atelier” z Sokołowa Podl.
 



 
J.O.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe