„I choć pustka po nich, chociaż łza się kręci, są tu z nami, w naszych sercach i pamięci”
Harcerze Hufca ZHP w Sokołowie Podlaskim w czasie tegorocznej Harcerskiej Służby Pamięci, tradycyjnie pamiętali o zmarłych z Harcerskiej Rodziny i o bohaterach, którzy oddali swoje życie za wolność Ojczyzny. W tym roku, ze względu na przypadające 10 listopada br. stulecie Hufca, Służba Pamięci miała szczególny charakter.
W sobotę 26 października trzyosobowa delegacja Hufca udała się na cmentarz w Garwolinie, gdzie znajduje się grób ks. kan. dr Antoniego Święcickiego (1887-1969), pierwszego Komendanta Komendy Miejskiej Hufca ZHP w Sokołowie Podlaskim. Dzięki zaangażowaniu ks. kan. Włodzimierza Tendorfa, sokołowianina, niegdyś harcerza „Osiedlówki”, obecnie proboszcza parafii Parysówk/Garwolina, przy grobie ks. Święcickiego delegacja spotkała się z prof. Zbigniewem Gnat – Wieteską, zasłużonym historykiem, autorem ponad 200 publikacji, w tym książki „Ksiądz Szambelan dr Antoni Święcicki”.
Na grobie pierwszego Komendanta obecna Komendantka Hufca hm. Bożenna Hardej złożyła wiązankę kwiatów z napisem na szarfie "Ks. Antoniemu Komendantowi Hufca ZHP Sokołów Podlaski w latach 1919-1922", zapłonęły światła pamięci. Profesor Wieteska opowiadał o wyjątkowej postaci ks. Święcickiego. Urodził się on w Żytomierzu, na dawnych kresach Rzeczypospolitej. Po otrzymaniu w 1911 r. święceń kapłańskich, do 1918 r. pracował w diecezji łucko-żytomierskiej, w parafii Nowosielica. Po wybuchu I wojny światowej, a następnie rewolucji bolszewickiej w Rosji, sprawował też ważną funkcję Kapelana Centralnego Komitetu Obywatelskiego Królestwa Polskiego w Rosji, gorliwie opiekując się ludnością polską. W 1918 r. przywiózł do Lublina transport 550 dzieci wygnańców z guberni kijowskiej. Jesienią 1919 r. przybył do Sokołowa, gdzie pełnił obowiązki prefekta w 8-klasowym gimnazjum i udzielał się w pracach miejscowej drużyny harcerskiej, a 10 listopada 1919 roku stanął na czele Komendy Miejskiej. Po napaści Rosji bolszewickiej na Polskę uczestniczył w obronie ojczyzny jako kapelan 205 pułku piechoty ochotniczej. Razem z nim pod sztandary pułku zaciągnęło się 56 harcerzy z sokołowskiego hufca. 205 p. p. w walkach frontowych poniósł znaczne straty. Wśród poległych byli harcerze z Sokołowa. - H. Mastalerczuk, Czesław Retko, Józef Włodarczyk, Michał Danielak, Stefan Galas (lat 16), Wacław Pawlik, Władysław Leszczyński. Od ran zmarli w szpitalu Januariusz Geonet i Stanisław Dobrowolski. Rannych było 19 harcerzy. Grób harcerzy poległych w wojnie bolszewickiej znajduje się na cmentarzu przy ul. Szopena w głównej alei.
Po 1922 ks. Święcicki pracował w innych miejscach, wszędzie budząc podziw i uznanie swoim zaangażowaniem w róże dzieła. W uznaniu zasług w 1962 r. uzyskał tytuł Szambelana Papieskiego Ostatnie lata życia spędził w Garwolinie, gdzie zmarł 23 lipca 1969 r.
Komendantka Hufca Bożenna Hardej w Rozkazie Specjalnym przed uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym przypomniała o tych, którzy przez minione stulecie odchodzili na Wieczną Wartę: prekursorów Sokołowskiego Harcerstwa, którzy spoczywają na sokołowskich cmentarzach oraz Komendantów Hufca przez minione 100-lecie. Byli nimi: ks. Antoni Święcicki, Stanisław Olędzki, Antoni Rostek, Witold Mazurkiewicz, Maria Kawianka, Kazimiera Jezierska, Henryk Wasilczuk, Adela Kołodziejczyk, Aleksandra Baltaziuk, Wincenty Dziurzyński, Michał Woźniak, Franciszek Frąckowiak, Tadeusz Ostachowicz, Henryk Grzymała, Ryszard Piszczyk, Zygmunt Grzechnik, Jerzy Rabek, Waldemar Iwaniak.
Wymieniła też nazwiska instruktorów i harcerzy, którzy „zapisali się w naszej pokoleniowej pamięci”: Maria Łada, Kazimierz Miłobędzki, Danuta Rabek, Marian Rabek, Henryk Wierzchowski, Antoni Kraska, Henryk Szymański, Tadeusz Łukasiuk, Franciszek Łomża, Adam Talacha, Ryszard Talacha, Wojciech Mielaniuk, Leokadia Solczak, Mieczysław Mrawiec, Jan Kowalewski, Roman Lecyk, Zofia Kupisz, Zofia Wilk, Zofia Wyszyńska, Zofia Mazurek, Elżbieta Krakowska, Tadeusz Jastrzębski, Irena Jaworowska, Krystyna i Witold Brzozowscy, Maria Kamont-Piotrowska, Bogdana Piwowar, Albertyna Karbowska, Jadwiga Kostrzewa, Danuta Marciniak, Jolanta Świeżak, Beata Sobiczewska, Elżbieta Sejbuk, Jan Jastrzębski, Marek Włodarczyk, Marek Brzozowski, Jan Brzozowski, Mirosława Perłowska, Krzysztof Kwiek, Przemysław Rabek, Mariusz Grądzki, Marianna Jenda, Irena Mazurczak, Barbara Wcisłak, Andrzej Gołownicki, Ewa Popowska. Przypomniała miejsca, gdzie znajdują się groby wielu z wymienionych. Zaapelowała, aby oddać im należny hołd. 1 i 2 listopada zapłonęły tam Harcerskie Znicze Pamięci.
J.O.
« wróć | komentarze [2]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
To taka przenośnia o czerwonym harcerstwie, żeby pobudzić do dyskusji. Takie były czasy. Podziwiam harcerzy |
obserwator 2019-11-06 23:24:18 |
Ks. Święcicki żył do współczesności, a nikt z sokołowskiego czerwonego harcerstwa nie skontaktował się z im, chociażby konspiracyjnie, aby dowiedzieć się o początkach ZHP w naszym mieście. Wstyd.Ods |
obserwator 2019-11-06 21:25:01 |