29
2022
2020-03-03

„Historia miała o nich głucho milczeć”


 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie władze komunistyczne wykonały wyroki śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Do tej daty nawiązuje uchwalona 2 lutego 2011 roku przez Sejm RP ustawa o Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Inicjatorem dnia pamięci był prezydent Lech Kaczyński, który skierował do Sejmu projekt ustawy w tej sprawie, uzasadniając, że ustanowienie święta „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…) to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata”. 
 
Uroczystości związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”odbywają się również w Sokołowie Podlaskim. W niedzielne popołudnie 1 marca 2020 roku w kościele konkatedralnym sprawowana była Msza Święta w intencji poległych. Obecni byli na niej organizatorzy obchodów czyli władze naszego miasta, przedstawiciele Senatora RP Waldemara Kraski, i Powiatu harcerze z pocztem sztandarowym, parafianie i inni zainteresowani. 
 
We wstępie do Mszy św.  ks. prałat Andrzej Krupa, Proboszcz Parafii i Dziekan Sokołowski, zwrócił uwagę na trudną polską historię. We wrześniu 1939 r. Polacy zjednoczyli się w walce przeciwko niemieckiemu okupantowi, ale po po 1944 r. w rozprawie z polskim podziemiem niepodległościowym  Polacy walczyli przeciwko Polakom. Władze komunistyczne przez lata usiłowały pogrzebać pamięć o zamordowanych żołnierzach, ale to się nie udało. W trakcie nabożeństwa wiceburmistrz Krzysztof Dąbrowski odczytał okolicznościowy list prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym pojawiły się odwołania do zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, której setną rocznicę będziemy w tym roku świętować.
 
Dalsza część uroczystości przebiegała przy Pomniku Żołnierzy AK i struktur poakowskich obwodu „Jezioro” oraz mieszkańców powiatu sokołowskiego poległych i pomordowanych w latach 1944-1953, gdzie wartę honorową pełnili harcerze. Zapalono znicze, a delegacje złożyły kwiaty. Burmistrz Bogusław Karakula podziękował obecnym. Na zakończenie odśpiewano hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej. 
 
J.O.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe