29
2022
2011-04-15

Gry komputerowe uczą agresji


Sprawdź, w co gra twoje dziecko na komputerze – przestrzegali uczestnicy konferencji o cyberprzestrzeni. GTA to nie wyścigówka, ale świat, w którym uczeń podstawówki po przejechaniu staruszki może uprawiać seks z prostytutką.

„Cyberprzestrzeń: szanse i zagrożenia edukacji" to temat konferencji, jaką zorganizowały Biblioteka Pedagogiczna im. H. Radlińskiej w Siedlcach Filia w Sokołowie, ORPA oraz Komenda Powiatowa Policji. Cyberprzestrzeń to nie tylko nowe zjawisko, ale i nowe wyzwanie społeczno-wychowawcze.

To nowe zjawisko
- Zjawisko to pojawiło się dość gwałtownie w ostatnim czasie i dotyczy wszystkich, zarówno dzieci, rodziców, jak i seniorów - uważa prof. Józef Bednarek z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. - Nie mamy przygotowania pedagogicznego z tego obszaru. Prawo również nie nadąża za tym, co nasze dzieci tam robią. Przecież one, grając w gry komputerowe, korzystając z internetu, codziennie zabijają miliony istnień ludzkich. Mamy już do czynienia z cyberprzestępstwami. Należy się zastanowić nad tym jaka w przyszłości będzie edukacja i wychowanie dzieci oraz młodzieży. W wirtualnym świecie nie ma obowiązków, nie trzeba wynieść śmieci, posprzątać, iść do sklepu, zjeść obiadu. Wcześniejsze wynalazki nie miały takiego wpływu na to co dzieje się w naszych domach - wyjaśnia prof. Bednarek. - Również telefon to doskonałe narzędzie do uprawiania cyberprzemocy.
Świat wirtualny stał się obecnie naszą rzeczywistością.
- Dzieci nie mają poczucia realizmu - uważa prof. Bednarek. - To substytut świata rzeczywistego tyle, że bez obowiązków. Wszystko tam wolno i jest przez to znacznie przyjemniejszy. Koszt leczenia uzależnienia od mediów cyfrowych to kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Nie da się wyleczyć
Problem uzależnienia od gier komputerowych pojawił się również w rodzinie dr Anny Andrzejewskiej z APS im. Marii Grzegorzewskiej.
- Nie zauważyłam momentu, kiedy mój syn wpadł w sidła uzależnienia od gier komputerowych - przyznaje. - W Polsce nie mamy wyspecjalizowanych terapeutów, którzy mogliby w takich przypadkach pomóc. Dzieci zamykają się we własnych pokojach, nie mając praktycznie kontaktu z innymi domownikami. Posiłki zostawia się im pod drzwiami, śpią w łóżkach, które przypominają posłania bezdomnych - znajdują się w nich resztki jedzenia, środki higieniczne. Uzależnienie prowadzi do destrukcyjnych zachowań.
Częste granie na komputerze powoduje również to, że dzieci stają się coraz mniej empatyczne. - Emocje i wysiłek towarzyszący graniu są tak duże i silne, jak emocje walczącego żołnierza - mówi Anna Andrzejewska. - Tu mamy jednak do czynienia z dzieckiem, które nie potrafi interpretować pokazywanych mu treści. Często ma też dostęp do gier dozwolonych od 18 lat. Dzieci zaś najchętniej grają w gry, które są najbardziej brutalne. Przykłady takich gier to: Hitman, GTA, Postal, Godfather, Soldier of Fortune, Manhunt, Max Payne, Resident Evil, Second Life, Counter Strike.
- W całym życiu dziecko nie jest w stanie doświadczyć tylu emocji, co w jednej z tych gier. Dochodzi do psychopatyzacji. Im więcej człowiek odbiera agresji, tym więcej ma jej w sobie i jednocześnie zmniejsza się jego poczucie winy za popełniane wykroczenia. Gry zniewalają ich umysły. Również z pozoru nieszkodliwa gra Farmville wciąga i uzależnia.
Jak poznać uzależnienie? - Zwykle korzystamy z komputera w sposób umiarkowany, który nie przeszkadza nam w normalnym życiu - wyjaśnia Anna Andrzejewska. - Osoba uzależniona zaczyna się izolować, nie utrzymuje bliskich relacji z rodziną i przyjaciółmi, porzuca dotychczasowe hobby. Tej choroby, podobnie jak alkoholizmu, nie da się wyleczyć.

Bardzo niebezpieczne
Osobnym problemem jest pedofilia. - Pedofil działa w sposób przemyślany, osacza nieraz wiele dzieci naraz - informuje Anna Andrzejewska. - Najpierw zdobywa zaufanie, później prosi o informacje na temat tego, co dzieje się w domu, podsyca złą atmosferę w rodzinie, ustawia siebie w roli przyjaciela. Dzięki temu dziecko szybko zaczyna mu ufać i wybacza kłamstwo, że nie jest jego rówieśnikiem. Zaczyna dostawać od niego prezenty np. doładowania do telefonu.
W internecie można tez znaleźć porady dotyczące samobójstwa. - Ludzie piszą tam o tym, jak popełnić samobójstwo, w jaki sposób podciąć żyły, skoczyć pod samochód. Ostatnio pojawiła się też moda na bycie hardkorem. Młodzi ludzie przebiegają przez ulice też przed nadjeżdżającymi samochodami, łamią sobie ręce, kładą się na torach pod nadjeżdżającym pociągiem. Wszystko po to, by udowodnić kolegom na co ich stać.

Przemoc w sieci
Na zagrożenia związane z korzystaniem z sieci zwrócił też uwagę aspirant sztabowy Sławomir Tomaszewski z KPP w Sokołowie Podlaskim. - Jest to przede wszystkim ryzyko związane z operacjami finansowymi, np. zakupami przez internet, uzależnieniem od komputera, nękaniem i otrzymywaniem niechcianych i nieodpowiednich treści. Formy cyberprzemocy to wyzywanie, nękanie, straszenie, a nawet szantażowanie innych osób. W grę wchodzić może również rozsyłanie zdjęć i filmów kompromitujących daną osobę.
- Trudno zdefiniować cyberprzemoc i powiedzieć, że my się na tym znamy - podkreśla Sławomir Tomaszewski. - W polskim kodeksie karnym nie ma definicji tego zjawiska.
Poruszane podczas konferencji problemy wzbudziły duże zainteresowanie uczestników. Nauczyciele wyrazili chęć zorganizowania podobnych spotkań w swoich szkołach.
TEKST/FOT. KATARZYNA MARKUSZ

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe