29
2022
2021-06-08

Grand Prix dla ZPiT Sokołowianie


W sobotę 5 czerwca 2021 roku w Wymiarkach na pograniczu Dolnego Śląska i Ziemi Lubuskiej odbyła się pierwsza edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów i Śpiewaków Ludowych „Na Przydrożku”. Wystąpiło aż 26 podmiotów artystycznych. Jury główną nagrodę czyli Grand Prix festiwalu przyznało ZPiT Sokołowianie.  

Dwunastoosobowa grupa młodych artystów z ZPiT Sokołowianie zaprezentowała program przygotowany specjalnie na tę okazję. Dzieci przedstawiły, jak w dawnych czasach wyglądało dzieciństwo na Podlasiu. Były więc dziecięce zabawy, piosenki, tańce, ale nie zapomniano także o tym, że dawniej dzieciństwo nie oznaczało tylko zabawy, ale też ciężką pracę i obowiązki. Zabrzmiała więc piosenka o sierotce pasącej krówki, kołysanka śpiewana przez siostry małemu braciszkowi, przyśpiewki i zabawy żniwne.

Co ważne, większość piosenek zaprezentowanych przez nasz zespół na festiwalu to premierowe wykonania dawnych utworów ludowych
z Podlasia, wydanych niedawno w kilkutomowym zbiorze przez muzykologów z Polskiej Akademii Nauk. Warto podkreślić, że Zespół zatańczył przy akompaniamencie przygotowanym przez kierownika muzycznego zespołu Kazimierza Soszkę oraz Adama Tokarskiego, ale także przez tancerzy zespołu Zosię i Stasia Sawickich, uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia im Michała Kleofasa Ogińskiego z klas akordeonu i skrzypiec.

Pierwsza edycja festiwalu została skierowana przede wszystkim do dzieci, stąd też wydarzenie było jednocześnie niesamowitą folkową zabawą dla młodszych i starszych. Występom na scenie towarzyszyło wiele atrakcji - warsztaty i animacje dla dzieci, m.in. wyplatanie koszyków, lepienie z gliny, wicie wianków, konkurs dojenia krowy, malowanie kamieni, zabawy z chustą animacyjną, pokaz jazdy konnej z elementami kaskaderskimi, związane z kulturą ludową konkursy z nagrodami.

Jak podkreślają twórczynie widowiska zaprezentowanego przez ZPiT Sokołowianie Iwona Kopiwoda (choreografia) i Anna Maria Maliszewska (muzyka, śpiew), praca nad układem była dla dzieci wspaniałą lekcją historii i folkloru. Zespół pragnie podzielić się nią także z innymi młodymi mieszkańcami Sokołowa podczas koncertu na Trawniku Coolturalnym 25 czerwca.

Kadra ZPiT Sokołowianie bardzo dziękuje za pomoc rodzicom tancerzy, a także Panu Sławomirowi Wróblewskiemu dyrektorowi ZSCKR w Sokołowie Podlaskim.
 



J.O.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe