29
2022
2019-01-29

Gościńcem przez Mazowsze i Podlasie


W piątek 25 stycznia 2019 r. w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbyła się konferencja podsumowująca projekt oznakowania szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego. Jak twierdzą organizatorzy, dawny trakt handlowy, wiodący z Warszawy do Wilna, ma szansę stać się jednym z najbardziej atrakcyjnych szlaków turystycznych w Polsce.

Wielki Gościniec Litewski był przez wieki jednym z najważniejszych szlaków handlowych w Rzeczypospolitej. Łączył Warszawę z Wilnem, czyli Koronę Polską z Wielkim Księstwem Litewskim. Rozpoczynał się w Warszawie przy Pałacu Wessla na Krakowskim Przedmieściu, biegł przez Sulejówek, Halinów, Okuniew, Dębe Wielkie, Stanisławów, Dobre, Wielądki, Liw, Sowią Górę, Węgrów, Miedzną, Sokołów Podlaski, Skrzeszew, Frankopol, Wirów, Granne, Pobikry, Ciechanowiec, Rudkę, Brańsk, Bielsk Podlaski, Białystok, Wasilków, Supraśl, Czarną Białostocką, Sokółkę, Kuźnicę, Grodno, Druskienniki, Troki aż do Wilna. Obecnie przy trasie szlaku znajdują się także inne atrakcyjne miejscowości m.in. Mińsk Mazowiecki i Drohiczyn.

Początki szlaku sięgają XI-XIII wieku. Podróżowali nim ludzie różnych narodowości, wyznań, stanów i zawodów. Jadąc do wyznaczonego celu, zatrzymywali się na kolejnych stacjach w poszczególnych miejscowościach. Podróż sprzyjała wymianie handlowej jak i kulturalnej. Kiedy za czasów Sasów powstała Poczta Królewska, Gościniec stał się jednym z najważniejszych traktów Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Poczta zapewniała nie tylko przewóz listów i przesyłek, ale także przewóz pasażerów. Bogata historia Wielkiego Gościńca Litewskiego została przedstawiona podczas piątkowej konferencji.

Licznie zgromadzoną publiczność powitał dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury Marcin Celiński. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Wicemarszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej Maria Koc, Senator Rzeczpospolitej Polskiej Waldemar Kraska, Poseł na Sejm Mieczysław Baszko, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, Kierownik Delegatury MUW w Siedlcach Anna Kaszuba oraz burmistrzowie, wójtowie i członkowie Lokalnej Organizacji Turystycznej WGL na czele z Prezesem Romanem Postkiem.

Jako pierwsza głos zabrała Wicemarszałek Maria Koc, wieloletnia dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury i inicjatorka LOT WGL:

- Od kilkunastu lat pracujemy nad reaktywacją Wielkiego Gościńca Litewskiego. Chcemy przede wszystkim zaprosić turystów w podróż w czasie i przestrzeni. W przestrzeni, bo turysta wyruszając z Warszawy przemieszcza się przez wschodnie Mazowsze i jego poszczególne miejscowości. Jedzie przez Podlasie i dalej, przekraczając polską granicę. W każdej z miejscowości są ciekawe rzeczy i naszą rolą jest pokazanie tego - mówiła. - Krajobraz kulturowy Wielkiego Gościńca Litewskiego dostarczał różnych wrażeń wszystkim tym, którzy nim podróżowali. Wrażenia te były opisywane w różnych pamiętnikach i diariuszach. Do dzisiaj zachowało się wiele z tych opisów. Najsłynniejszym z nich jest ten z 1784 roku sporządzony przez podróżnika i geografa Georga Forestera.

Uczestnikom konferencji został wyświetlony film przedstawiający podróż niemieckiego podróżnika i etnologa. W rolę główną wcielił się Paweł Kryszczuk z Sokołowskiego Ośrodka Kultury. Po zakończeniu filmu akcja przeniosła się na scenę. Publiczność mogła cofnąć się w czasie i być świadkiem spisywania przez Georgea Forestera swoich wrażeń z podróży przez Wielki Gościniec Litewski.

"Przeździatka, wieś pod Sokołowem należąca do Ogińskiego, jest schludna i ładna. Prawie wszystkie domy, tak jak w Jabłonnie, są murowane i kryte dachówką, co wygląda bardzo schludnie. O godzinie dwunastej przybyłem do Sokołowa. Jest to miłe i czyste miasteczko. Domy są drewniane, kryte gontem. Wokoło rynku jednak murowane i bardzo ładne. Poczta ma bardzo ładny pokój dla gości. Ściany są tu ozdobione sztychami wyobrażającymi siedem cudów świata. Między innymi widok wnętrza świątyni w Efezie. Wszystkie obrazki są ładnie kolorowane" - pisał podróżnik.

Następnie dyrektor SOK Marcin Celiński wraz z Katarzyną Sobieską Dyrektor Biura LOT WGL przedstawili, jak przebiegały prace podczas znakowania szlaku. Dzięki współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad na trasie Wielkiego Gościńca Litewskiego stanęło 181 znaków drogowych. Pierwszy w Zakrzewie w powiecie węgrowskim, ostatni - w Kuźnicy przy granicy z Białorusią. Oprócz znaków na trasie zamontowano 29 tablic informacyjnych, wskazujących muzea, pałace, obiekty sakralne, punkty widokowe oraz gospodarstwa agroturystyczne warte odwiedzenia. Wykonaniem znaków i tablic zajęła się sokołowska firma EFEKT STUDIO. Inwestycja możliwa była dzięki dwóm dotacjom -
z Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.

- Wielki Gościniec Litewski niesie za sobą ogromny potencjał turystyczny. Możemy wyróżnić pięć płaszczyzn, na których funkcjonuje on dzisiaj: kulturę, historię, kulinaria, sport oraz wypoczynek. Są to rzeczy niezwykle atrakcyjne dla turystów, dla ludzi odwiedzających nasze tereny. Obecność turystów gwarantuje dochody dla samorządów, a z budżetów publicznych korzystamy przecież my wszyscy. Dlatego zapraszamy do współpracy samorządowców i przedsiębiorców, a także lokalnych twórców, wyrobników i gospodarzy, aby dołączyli do LOT WGL. To ogromna szansa na rozpropagowanie naszego pięknego Mazowsza i Podlasia - mówił dyrektor Marcin Celiński.

Katarzyna Sobieska wspomniała, że w 2017 r. Wielki Gościniec Litewski został wyróżniony w konkursie EDEN (European Destination of Excellence)na etapie krajowym. Drugą ważną nagrodą był certyfikat “Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Mazowieckiego”, otrzymany przez LOT WGL za III Międzynarodowy Turniej Smaków.

Dyrektor Marcin Celiński wspomniał o powstającym w Sokołowskim Ośrodku Kultury Muzeum Wielkiego Gościńca Litewskiego, w którym będzie można nie tylko poznać historię szlaku, ale także skosztować tradycyjnych lokalnych przysmaków serwowanych w muzealnej restauracji. Otwarcie muzeum zaplanowano na wrzesień bieżącego roku.

Kolejnym punktem spotkania było wręczenie podziękowań wszystkim osobom, które aktywnie włączają się w rozwój LOT WGL. Głos zabrali także senator Waldemar Kraska, poseł Mieczysław Baszko i wojewoda Zdzisław Sipiera. Wszyscy zgodnie twierdzili, że reaktywacja historycznego szlaku handlowego jest ogromną szansą na rozwój turystyki w naszym regionie.

Na zakończenie konferencji zaprezentowano widowisko folklorystyczne “Na Rocha” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie”. Młodzi oraz dorośli tancerze przypomnieli, jak dawniej wyglądały zabawy w karczmie organizowane niegdyś podczas odpustu św. Rocha.

























































Katarzyna Dybowska 

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe