29
2022
2012-09-14

Gminne Dożynki w Wyrozębach


W słoneczną niedzielę 2 września mieszkańcy Gminy Repki tak jak co roku spotkali się na Gminnych Dożynkach w Wyrozębach.
 
Święto dziękczynienia za tegoroczne plony rozpoczęło się poświeceniem chleba i wieńców dożynkowych, które uroczyście wniesiono do świątyni. Tam Mszę św. dziękczynną celebrował ks. dr Krzysztof Napiórkowski, proboszcz parafii Wyrozęby. Następnie korowód dożynkowy przemaszerował na plac za budynkiem OSP, gdzie miała miejsce pozostała część uroczystości. Poprowadzili ją Bożena Mrozowska i Radek Kowalczyk, którzy przy okazji na temat dawnych tradycji dożynkowych przekazywali wiele informacji, okraszając je piękną okolicznościową poezją. Chleb z tegorocznych plonów, szczególny symbol urodzaju i dostatku, nieodłączny element polskiej gościnności i dzielenia się z drugim człowiekiem na ręce gospodarza - Wójta Gminy Repki Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz przekazali starostowie dożynek Ewa Bielawska z Rogowa i Andrzej Wyszomirski ze Skwierczyna. Nastąpiło dzielenie się chlebem, po czym zgodnie z tradycją mieszkańcy zaprezentowali wieńce dożynkowe – symbol nadziei i wiary, że nie zabraknie ziarna na nowy chleb i nowy zasiew oraz przyszłych plonów. Część obrzędową uświetniała kapela „Bondarczuki” z Wieski. Potem był czas na wystąpienia gości i gospodarzy.
Po obrzędzie dożynkowym przyszedł czas na festyn, w którym wystąpili: Zespół Pieśni i Tańca „SOKOŁOWIANIE”; Kabaret Paka z Jeleniej Góry, prezentujący satyrę obyczajową i polityczną i  komentujący aktualne wydarzenia oraz zjawiska społeczne; „Kapela Podlaska”; „Kabaretowa Biesiada Polska”. Zakończeniem festynu była zabawa ludowa z udziałem zespołu, „Formax”.
Imprezie towarzyszył kiermasz sztuki i rękodzieła ludowego, a także otwarte warsztaty rękodzielnicze i kulinarne. Lekcji pracy na tkackim warsztacie udzielała pani Barbara Czarnocka. Warsztaty plastyki obrzędowej prowadziła pani Ewa Mitowska, a swoją wiedzą i umiejętnością w zakresie plecionkarstwa dzielił się pan Wiesław Banasiuk.  Warsztaty kulinarne prowadziła pani Bożena Cieślak, mistrzyni kuchni tradycyjnej i współczesnej, a wyrób sękacza prezentowała pani Ewa Mitowska.
W bogatym programie imprezy nie zabrakło konkursów dla dzieci i dorosłych. W najważniejszym konkursie tego dnia - na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” pierwsze miejsce zdobył wieniec ze Skwierczyna Dworu. drugie – z Wyroząb Konaty, trzecie – z Borychowa.
Głównymi organizatorami „Gminnych Dożynek-2012” byli Wójt gminy Repki i Gminny Ośrodek Kultury w Repkach, współorganizatorami zaś Parafia Rzymskokatolicka w Wyrozębach, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Repkowskiej, Gminna Biblioteka Publiczna w Repkach, Ochotnicza Straż Pożarna w Wyrozębach i Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Wyrozębach. Przedsięwzięcie współfinansowane było ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a firmy, osoby i organizacje sponsorujące oraz uświetniające Gminne Święto Plonów to Powiatowy Bank Spółdzielczy w Sokołowie Podl., Telefony Podlaskie S.A. w Sokołowie Podl., KRUS PT w Sokołowie Podl., Pan Dariusz Tomczuk- kierownik ARiMR w Sokołowie Podl., Pan Andrzej Wyszomirski, Bernard Górski - „Młyn Braci Górskich” w Repkach, Władysław Wrzesień - Firma Przewozowa w Skwierczynie Dworze, Lody Tradycyjne Sterdyń Dec, Piekarnia w Bielanach, Terenowy Zespół Doradców w Sokołowie Podl., Ochotnicza Straż Pożarna w Wyrozębach, PPHU WIZAL Sokołów Podl.
 
JO

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe