Gmina Repki: „Jest dobrze”
Co zdarza się rzadko na gminnych obradach, mieszkańcy nie zgłosili żadnych wniosków do Rady. Uwagi miał jednak radny Stanisław Adamczuk – mianowicie złożył wniosek formalny o zakup dwóch pojazdów strażackich dla Ochotniczych Straży Pożarnych działających na terenie gminy. Zwrócił się również do obecnej na sali radnej powiatowej, Teresy Olszewskiej ze słowami : „Jak Pani funkcjonuje na terenie powiatu?” Radnemu nie spodobało się, że gmina Sabnie ma szansę uzyskać wyższe dofinansowanie do samochodów strażackich. Radna odniosła się do zarzutów, tłumacząc, że powiat nie ma wpływu na wysokość dofinansowania od Urzędu
Jestem dumna z tego, że jestem radną w powiecie, a także członkiem zarządu. Niemniej ciężko mi wypowiadać się na temat wniosku Sabni, ponieważ to nie powiat złożył ten wniosek, ale gmina Sabnie. To, czy gmina Repki pozyska dofinansowanie dla OSP nie leży w gestii powiatu, więc pytanie jest niezasadne.
Wójt gminy, Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz, przedstawiła sprawozdanie z realizacji podjętych zadań oraz złożyła podziękowania strażakom z OSP Skrzeszew, a także wszystkim mieszkańcom, którzy uczestniczyli w zbiórce dla WOŚP. Zwróciła również uwagę na rosnące zagrożenie z powodu panującej ptasiej grypy.
Na terenie Polski pojawiła się ptasia grypa, w związku z tym apeluję do właścicieli ptactwa o trzymanie tych zwierząt w zamknięciu. Prócz tego istnieje obowiązek zgłoszenia posiadania ptactwa do powiatowego Lekarza Weterynarii. Aby maksymalnie ułatwić naszym mieszkańcom dokonanie takiego zgłoszenia, bardzo proszę Państwa sołtysów o sporządzenie takich list w swoich miejscowościach i przekazanie ich do Urzędu Gminy. Następnie my przekażemy je do Powiatowego Lekarza Weterynarii wraz ze zgłoszeniem.
Na sesje Rady Gminy przychodzą uczniowie klas trzecich z gimnazjów z terenu gminy Repki. Miesiąc temu obecni byli uczniowie gimnazjum ze Skrzeszewa, dziś obradom przyglądali się uczniowie z Repek. W ten sposób realizujemy podstawę programową z Wiedzy o społeczeństwie. Ma to wiele korzyści: uczniowie poznają swoich radnych, ich kompetencje, dowiadują się jaka problematyka jest poruszana na sesjach. Jest im dużo łatwiej, ponieważ w czasie podglądania sesji angażowanych jest więcej zmysłów, nie jest to tylko teoria. Jest to też zachęcenie uczniów do tego, aby w przyszłości angażowali się w życie i rozwój gminy. Jest to znakomite wychowanie obywatelskie.
„Na pewno tak. Uczniowie ósmej klasy szkoły podstawowej również będą mieli taką możliwość.”
Dyrektor ZS w Repkach ,Urszula Sosna, podziękowała za możliwość uczestnictwa swoich uczniów na obradach. Wyraziła także nadzieję, iż w przyszłości to któryś z obecnych uczniów zasiądzie w składzie samorządu, aktywnie angażując się w rozwój regionu.
A jak wygląda rozwój gminy w perspektywie najbliższego roku? Wójt , Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz, opowiada o planowanych inwestycjach:
Gmina planuje na rok 2017 szereg inwestycji drogowych. Inwestycje będą układane w takiej kolejności, w jakiej uda nam się pozyskać środki finansowe na wsparcie realizacyjne. Mamy już złożony wniosek do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich z przeznaczeniem na budowę przydomowych oczyszczalni oraz sieci wodociągowej dla miejscowości Czaple Kolonia. Będziemy przebudowywać drogę do miejscowości Wierzbice Górne, projektujemy także drogę z Kobylan Górnych do Włodek. W partnerstwie z gminami Paprotnia, Przesmyki i Korczew złożyliśmy wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na drugi etap realizacji instalacji solarnych oraz instalacji fotowoltaicznych dla gospodarstw domowych. Chcielibyśmy zrealizować także ścieżkę ekologiczną w Wasilewie, jeżeli otrzymamy dotacje z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska – są to tereny nadbużańskie objęte programem Natura 2000. Poza tym planujemy urządzenie skweru wraz z siłownią zewnętrzną przy szkole podstawowej w Repkach. Z powiatem sokołowskim będziemy natomiast realizować projekt budowy systemu ostrzegania i alarmowania ludności. Planujemy również złożenie wniosków na remont i przebudowy kolejnych świetlic. Chcemy objąć tymi zadaniami świetlice w Borychowie, Ostrowcu, Skorupkach i Włodkach – czekamy na nabór i jesteśmy przygotowani do złożenia wniosków aplikacyjnych. W ciągu roku wystąpią zapewne również mniejsze inwestycje, będziemy realizować je zgodnie z potrzebami w poszczególnych miejscowościach, z uwzględnieniem środków z Funduszu Sołeckiego. Z ogromną nadzieją patrzę na rok 2017, ponieważ w każdym roku bogacimy się jako gmina w następne inwestycje, które poprawiają jakość życia mieszkańców.
Radna powiatowa Teresa Olszewska
« wróć | komentarze [3]
Dodaj komentarz
Komentarze do tego wpisu
Tereska tak. I do tańca i do różańca. Zdrowa jeszcze młoda. Idzie poleżeć. |
Igor 2017-01-23 12:57:46 |
A trampek ze Sawic już w pierdlu za przekręt szkoły w Sawicach. |
wiem 2017-01-21 20:55:30 |
Bzdura ,pisząc pani ten artykuł zjada pani zdani i dodaje które nie były powiedziane. Całość nagrania na sesji to jest dowód przeciwko temu artykułów ,a pani na zdjeciu jet pracownikiem gminy i jest jej obowiązkiem być na sesji bo ona jest naszym pracownikiem i otrzymuje pieniądze z naszych podatków, zbyt mocne przyzwyczajenie do władzy powoduje właśnie takie objawy,śmiech na sali .Mieszkańcy będą pamiętać ,a już nie długo czekamy,jeszcze tylko rok. |
Mieszkańcy 2017-01-20 12:53:43 |