29
2022
2021-09-07

„Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie”


Niedziela 5 września była niezwykle ważna dla społeczności parafii Zembrów. Tego dnia na miejscowym cmentarzu został poświęcony wyremontowany pomnik nagrobny Michała Demideckiego-Demidowicza, poległego pod Zembrowem w czasie wojny z Rosją bolszewicką w 1920 roku.

Autor przywołanych w tytule słów – Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, którego beatyfikacja odbędzie się 12 września, mawiał również „Dla nas po Bogu największa miłość to Polska! Musimy po Bogu dochować wierności przede wszystkim naszej ojczyźnie”. Ułan - ochotnik tej wierności dochował. Michał Demidecki – Demidowicz urodził się 1902 r.
w Mińsku Litewskim (obecnie Mińsk - stolica Białorusi) w patriotycznej polskiej rodzinie inteligenckiej. Ojciec, Konstanty, był adwokatem i działaczem społecznym, starszy brat, Aleksander, w wojnie 1920 roku służył w szwadronie przybocznym Naczelnego Wodza.

Z wykształcenia adwokat, był aktywnym politykiem Stronnictwa Narodowego. Na początku II wojny światowej wyemigrował do Anglii, w latach 1943–1944 był wiceministrem spraw wewnętrznych w rządzie Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Michał, jako uczeń słynnego warszawskiego Męskiego Gimnazjum Kazimierza Kulwiecia im. św. Kazimierza, aktywnie działał w harcerstwie. W 1920 roku wstąpił jako ochotnik do polskiego wojska. Służył w 201. Ochotniczym Pułku Szwoleżerów i po krótkim przeszkoleniu trafił na front, gdzie wziął udział w walkach osłonowych. 7 sierpnia pod Zembrowem w czasie szarży konnej ciężko ranny w brzuch, dostał się w ręce bolszewików i po kilku godzinach cierpień zmarł.

Na grobie syna na zembrowskim cmentarzu rodzina wzniosła pomnik w formie rzeźby anioła. Nagrobek po kilkudziesięciu latach wymagał znacznych prac renowacyjnych. Zrobiono to w latach 90. ub. wieku, ale z czasem znów uległ zniszczeniu. Ks. kan. Piotr Arbaszewski, Proboszcz Parafii Zembrów czynił starania, aby go odrestaurować. Ostatecznie profesjonalne prace remontowo-konserwatorskie zostały sfinansowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Piękny nagrobek z litego piaskowca to godne upamiętnienie bohatera, z łatwością można też odczytać wzruszającą inskrypcję na postumencie, zakończoną słowami „Śpij spokojnie synku, bohaterze ukochany”. Wykonano też replikę poprzedniego, zniszczonego nagrobka. Znajduje się ona w Parafialnym Domu Kultury.

Niedzielne uroczystości religijno - patriotyczne przebiegały zgodnie z planem, czemu sprzyjała też dobra pogoda. Rozpoczęła je Msza św. pod przewodnictwem ks. biskupa Piotra Sawczuka, Ordynariusza Drohiczyńskiego w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. W nabożeństwie wzięli udział oprócz parafian liczni goście, między innymi Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek i Zastępca Dyrektora Joanna Sulej-Piskorz, przedstawiciele władz samorządowych różnych szczebli, delegacje służb mundurowych, grup rekonstrukcyjnych i okolicznych szkół, harcerze. Liturgię uświetniał Chór Kameralny KOE z Sokołowskiego Ośrodka Kultury oraz obecność pocztów sztandarowych.

Na początku Mszy św. ks. kan. Piotr Arbaszewski, nawiązując do historycznych wydarzeń i słów Juliusza Słowackiego, jednego z narodowych wieszczów, oraz wskazując na zagrożenie ideologicznym i ekonomicznym zniewoleniem apelował o to, żeby zawsze mieć Polskę w sercu, przekazać to przyszłym pokoleniom i rozważać, co można dla ojczyzny robić. Z kolei ks. biskup podkreślał potrzebę postaw patriotycznych, porozumienia i otwarcia na siebie, wspólnym myśleniu o sprawach kraju. Mówiąc o patriotycznych tradycjach, w jakich wzrastał Michał Demidecki- Demidowicz wskazywał, że jego życie i śmierć uczą nas, ze trzeba bronić wartości wyższych. Stwierdził też, że młode pokolenie ma obowiązek nauki, w tym poznawania historii i kultury ojczystej, rozwijania patriotyzmu, radzenia sobie z emocjami. Nawiązując do Czytań zaakcentował, że nie można izolować się we własnym świecie i odrzucać pomoc, również tę płynącą od Boga. Wspomniał też o mediach, które niejednokrotnie wtłaczają do głów swoją ideologiczną wizję. Zakończył wezwaniem, aby krew bohatera, która wsiąkła w tę ziemię przyniosła dobre owoce – postawę szacunku i miłości wobec ojczyzny.

Po nabożeństwie historyk Jacek Odziemczyk, Przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego, mówił o roku 1920, kiedy to Polska musiała bronić świeżo odzyskanej niepodległości przed agresją Rosji bolszewickiej. Następnie w uroczystym przemarszu wszyscy udali się na cmentarz parafialny.

W czasie przejścia śpiewano pieśni patriotyczne pod przewodnictwem chóru KOE. Specjalnie przygotowane śpiewniki otrzymali wcześniej wszyscy obecni w kościele. Uroczystość na cmentarzu rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Po przemówieniach zaproszonych gości ks. biskup i Adam Siwek z IPN-u symbolicznie odsłonili pomnik, a ks. biskup dokonał obrzędu poświęcenia. Nie zabrakło złożenia wieńców przez delegacje. Na zakończenie bardzo licznie zgromadzeni uczestnicy wydarzenia obejrzeli widowiskowy pokaz kawaleryjski w wykonaniu ułanów Szwadronu Honorowego 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. J. Kozietulskiego, który kontynuuje tradycje 201. Ochotniczego Pułku Szwoleżerów - jednostki Michała Demideckiego-Demidowicza. Pokaz miał miejsce na polach przy cmentarzu.

Dalsza część przedsięwzięcia przebiegała na placu przy plebanii. Odbył się tam piknik, w czasie którego piosenki patriotyczne śpiewał chór KOE i grała Kapela Retro. Parafianie, a w szczególności KGW w Hołowienkach, KGW w Kurowicach i KGW w Kolonia Hołowienki dla wszystkich przygotowali poczęstunek, była też okazja do nieoficjalnych rozmów, spotkań i nawiązywania znajomości.

Warto dodać, że na okoliczność wydarzenia przygotowany został folder, w którym zamieszczono zdjęcie bohatera i informacje pochodzące z wydanej w 1926 roku bardzo ciekawej monografii gimnazjum Kazimierza Kulwiecia pt. „Na obczyźnie i u siebie. Z przeżyć jednej szkoły”.

Organizację uroczystości wsparli między innymi; Powiat Sokołowski, Nadleśnictwo Sokołów, Granity Skwara, Apis, PBS
w Sokołowie Podlaskim, Robmar, Polsero, Wędliny Sterdyń, Zakłady Mięsne Swiderscy, Młyn Bracia Górscy.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia: 
www.wiescisokolowskie.pl/galeria/296,poswiecenie-pomnika-michala-demideckiego-demidowicza.html

J.O.

« wróć | komentarze [0]

Dodaj komentarz

Komentarz zostanie dodany po akceptacji przez administratora serwisu






Odśwież kod



Komentarze do tego wpisu

Nie utworzono jeszcze komentarzy dla tego wpisu

Strona 1/1






Dane kontaktowe